اطلاعیه شماره یک کارگروه اربعین استان قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 109940
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳
شاخص : همزمان با فرارسیدن ایام ثبت‌نام متقاضیان ثبت‌نام به کربلای معلی در اربعین سید و سالار شهیدان، كارگروه اربعين استان قزوين اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.

به گزارش شاخص نیوز، همزمان با فرارسیدن ایام ثبت‌نام متقاضیان ثبت‌نام به کربلای معلی در اربعین سید و سالار شهیدان، کارگروه اربعین استان قزوین اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.

در این اطلاعیه این‌گونه آمده است:

کارگروه اربعین استان قزوین به اطلاع کلیه مشتاقان حضور در مراسم پیاده روی اربعین حسینی(ع) سال ۱۳۹۵ می رساند سازمان حج و زیارت در راستای تسهیل در روند صدور ویزا و اعزام زائران اربعین و ساماندهی و برنامه‌ریزی عزیمت زائران به نقاط مرزی کشور اقدام به طراحی و توسعه «سامانه سماح» نموده است.

از این رو طبق اعلام قبلی این سازمان کلیه مشتاقان زیارت اربعین می توانند از ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۶ مرداد ماه با مراجعه مستقیم به سامانه اینترنتی سماح به نشانی samah.haj.ir و یا مراجعه به دفاتر مجاز زیارتی سراسر کشور نسبت به نام‌نویسی برای زیارت اربعین در سامانه مذکور اقدام نمایند.

همچنین شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی استان قزوین(وصال) نیز به آدرس مجتمع ادارت پونک-بلوار حج-خیابان میرمیران-قطعه ۱۳ به شماره تماس ۳۳۶۵۳۴۳۷- ۳۳۶۵۳۴۳۸ آماده پاسخگویی به سئوالات احتمالی متقاضیان می باشد.

اهم موارد و نکات لازم جهت شروع عملیات به آگاهی می رسد
۱٫ سامانه رأس ساعت ۹:۰۰ صبح روز شنبه مورخ ۱۶/۵/۱۳۹۵ جهت ثبت نام اربعین سالجاری باز خواهد شد و متقاضیان می توانند با مراجعه مستقیم به سامانه به آدرس samah.haj.ir و یا با مراجعه به دفاتر کارگزاری جهت  ثبت‌نام در سامانه سماح اقدام نمایند.
۲٫ در سالجاری با آسیب شناسی مسائل و مشکلات اربعین سال گذشته قابلیت جدیدی در سامانه طراحی گردید که با استفاده از این امکان برخلاف سالهای قبل زائرین نیازی به تهیه دلار از بازار آزاد نخواهند داشت و پرداخت هزینه روادید صرفاً به صورت ریال ایرانی و از طریق درگاه اینترنتی می باشد.
۳٫ در سالجاری با رأی تمامی اعضاء ستاد مرکزی اربعین مستقر در وزارت کشور اعم از نیروی انتظامی، وزارت امورخارجه و … و همچنین نظر معاونت محترم امنیتی و انتظامی وزارت کشور مصوب گردید امکان تشرف به اربعین صرفاً از طریق دریافت روادید از سامانه سماح امکان پذیر باشد.
۴٫ پوشش بیمه ای برای کلیه ثبت نام کنندگان در سامانه سماح اجباری می باشد و کلیه زائرین علیرغم دریافت کلیه خدمات بیمه ای همانند زائران کاروانی (به جز بیمه بار) هزینه بیمه به مراتب کمتری را پرداخت خواهند نمود. (نزدیک به ۵۰% تخفیف)
۵٫ در سالجاری کلیه زائرینی که در سامانه سماح ثبت نام نمایند تحت پوشش خدمات درمانی هلال احمر در داخل و خارج از کشور خواهند بود.
۶٫ امکان ثبت نام انفرادی و گروهی در سامانه سماح فراهم می باشد لیکن با توجه به اینکه سفارت عراق در صدور روادید انفرادی محدودیت های زیادی را ایجاد   می نماید توصیه می شود زائرین محترم اکثراً به صورت گروهی (گروه های بیشتر از ۵ نفر) ثبت نام نمایند.
۷٫ در هنگام ثبت نام اولین نفر در هر گروه به عنوان سرگروه در سامانه تعریف می شود و کلیه موارد و نکات مهم در طول عملیات از طریق پیامک برای این فرد ارسال خواهد شد لذا شایسته است سرگروه فردی متعهد، فعال و مسئولیت پذیر باشد.
۸٫ با توجه به اینکه پرداخت مجموع هزینه های سفر گروه اعم از هزینه روادید، بیمه، هلال احمر و حق‌الزحمه ها از طریق یک کارت بانکی انجام می پذیرد ذکر این نکته ضروری می باشد که در صورت انصراف هر یک از اعضاء گروه مبلغ هزینه وی پس از کسر خسارت های مربوطه به حساب فرد واریز کننده عودت داده خواهد شد. لذا دقت شود که هزینه سفر صرفاً از طریق کارت بانکی سرگروه پرداخت شود و پرداخت ها از طریق کارت بانکی دفاتر زیارتی و یا کافی نت ها انجام نشود.
۹٫ با توجه به ابلاغیه وزارت محترم کشور مرز خروجی هر استان تعیین گردیده و در سامانه اعمال شده است و امکان انتخاب مرز برای ثبت نام کنندگان مقدور     نمی باشد لیکن با توجه به ملاحظات وزارت کشور، برای برخی از استانها چند مرز خروجی جهت تسهیل در خروج زائرین پیش بینی شده است.
۱۰٫ از آنجایی که برای هر مرز در هر روز ظرفیت معینی تعریف گردیده است بدیهی است که اولویت اعزام زائران براساس تقدم زمانی در ثبت نام ایشان مشخص     می شود و در صورت تکمیل ظرفیت یک روز سایر روزهایی که ظرفیت خالی دارند توسط سامانه نمایش داده خواهد شد.
۱۱٫ براساس قوانین و مقررات جاری کشور عراق، گذرنامه متقاضیان زیارت اربعین می بایست دارای حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ خروج از مرز باشد.
۱۲٫ تأیید ثبت نام مقدماتی متقاضیان در سامانه سماح منوط به دریافت کدرهگیری از سامانه می باشد لذا در صورت ناتمام ماندن ثبت نام و یا عدم تکمیل هر بخش و یا ایجاد هرگونه وقفه در جریان ثبت نام و عدم دریافت کدرهگیری ثبت نام گروه لغو می شود و متقاضی می بایست مجدداً فرایند ثبت نام را تکرار نماید. امکان چاپ کدرهگیری نیز در سامانه فراهم می باشد و همچنین به جهت اطمینان از ثبت نام متقاضیان در سامانه کدرهگیری به تلفن همراه سرگروه پیامک می شود لذا سرگروه ها می بایست در ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه دقت نمایند. همچنین برای دریافت کدرهگیری نباید دریافت پیامک های تبلیغاتی بر روی تلفن همراه سرگروه مسدود شده باشد.
۱۳٫ چنانچه سرگروهی کدرهگیری خود را فراموش کند می تواند با مراجعه مجدد به سامانه و وارد نمودن کدملی و شماره شناسنامه خود مجدداً کدرهگیری را بر روی تلفن همراه به صورت پیامک دریافت نماید.
۱۴٫ مسئولیت تهیه وسیله نقلیه (اعم از شخصی یا عمومی) جهت اعزام به مرز و یا تهیه بلیط هواپیما برای آن دسته از متقاضیانی که قصد عزیمت به صورت هوایی دارند برعهده شخص زائر می باشد.
۱۵٫ اسامی دفاتر زیارتی مجاز در هنگام ثبت نام جهت انتخاب توسط سرگروه جهت تحویل مدارک قابل رویت می باشد
۱۶٫ راهنمای کامل سامانه سماح جهت ثبت نام متقاضیان در سامانه تعبیه شده است.
۱۷٫ با توجه به اینکه هزینه اصلی ثبت نام (هزینه روادید) علیرغم پیگیری های فراوان سازمان هنوز از سوی سفارت عراق اعلام نگردیده است در این مرحله از ثبت نام که از روز شنبه آغاز خواهد شد فعلاً هزینه‌ای دریافت نمی شود تا هزینه های روادید و سایر هزینه های مربوطه (بیمه، هلال احمر) معین گردد. بدیهی است پس از اعلام هزینه های مربوطه بوسیله پیامک به کلیه سرگروه ها اعلام خواهد شد که با مراجعه به سامانه نسبت به پرداخت هزینه‌های گروه خود اقدام نمایند. مسلماً عدم پرداخت هزینه پس از پایان مهلت مقرر شده که متعاقبا اعلام خواهد شد به منزله انصراف تلقی گردیده و ثبت نام کل گروه از سامانه حذف خواهد شد.

منبع : کارگروه اربعین استان قزوین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار