اطلاع‌رسانی به موقع مانع خسارت ۷۰ درصدی آفت مگس زیتون - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 90760
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۶:۳۱
معاون وزیر در امور باغبانی اعلام کرد
شاخص : قائم مقام معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در نشست تخصصی زوال انگور و زیتون در قزوین گفت: آمادگی و اطلاع‌رسانی به موقع در بخش کشاورزی مانع خسارت 70 درصدی آفت مگس زیتون به باغات شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نشست مشترک سه استان زیتون‌خیز کشور (قزوین، زنجان و گیلان) با حضور معاون وزیر در امور باغبانی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور و جمعی از مسئولین مراکز تحقیقات در سالن باغستان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد.

محمدعلی طهماسبی قائم مقام معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در این نشست با بیان اینکه شیوع آفت مگس زیتون از سال ۸۳  به دلیل  واردات زیتون قاچاق آغاز شد، اظهار کرد: آفت زیتون در اوایل ورود به کشور به دلیل عدم آشنایی و آمادگی کارشناسان در راستای مبارزه با این آفت، خسارت سنگینی را به سه استان قزوین، زنجان و گیلان وارد کرد.

این مسئول اعلام کرد: اطلاع رسانی و آمادگی لازم در جهت سرکوب کردن این آفت  موجب شد تا  از خسارت های پیش بینی شده ۲۰ تا ۷۰ درصدی که برای سال جاری برآورد شده بود جلوگیری کنیم.

طهماسبی در خصوص زوال مو که در باغ‌‌های انگور ایجاد می‌شود، بیان کرد: این نوع عارضه در بعضی  استان‌ها از جمله قزوین دیده شده که  در این خصوص اقداماتی برای جلوگیری از گسترش این بیماری و سرکوب کردن آن صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: کشاورزان باید رعایت اصول باغبانی از نظر مسائل بهداشتی، مدیریتی و اصول فنی در نقل و انتقال نهال را مورد توجه قرار دهند.

قائم مقام معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با تاکید بر ضدعفونی لوازم جانبی  هرس درختان تصریح کرد: بیماری درختان همانند بیماری انسان واگیردار است که اگر کشاورزان اصول ایمنی لازم را رعایت نکنند موجب همه گیر شدن و گسترش بیماری در تمام درختان می‌شود.

این مسئول با اشاره به ۳۲ هزار هکتار انگور در استان قزوین گفت: قزوین یکی از مراکز مهم تولید کشمش و انگور در کشور است که امید است با همکاری نهادهای زیربط و کشاورزان بتوانیم این مقدار تولید را افزایش دهیم.

طهماسبی با بیان اینکه بیشتر مناطق کشور به ویژه مناطق شمال شیبدار هستند، تشریح کرد: با توجه به سیاست وزارتخانه در جهت توسعه باغات سازگار در نظر داریم مناطق با بارش زیاد را به باغات دیم و گیاهان دارویی اختصاص دهیم.

این مسئول با اشاره به میزان بالای فرسایش در مناطق شیبدار گفت: طبق برآورد مراکز تحقیقاتی؛ کشور ایران یکی از چند کشوری  است که فرسایش بالایی در مناطق شیبدار آن رخ می‌دهد که باید بررسی جدی شده و اقدامات لازم صورت گیرد.

وی در انتها افزود: تسهیلاتی در زمینه کارهای زیربنایی، نهال، توسعه و… در قالب کمک‌های یارانه‌ای به متقاضیان اختصاص می‌یابد.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار