اعتراف سیف به کم‌کاری بانک مرکزی در ساماندهی موسسات غیرمجاز - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 141642
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱:۴۴
شاخص : اکنون اين سوال مطرح است که چرا بانک مرکزي از اين ابزار خود زودتر استفاده نکرد؟ آيا همين مسئله نشانگر بی‌تدبيری بانک مرکزي نيست؟

به گزارش شاخص، به دنبال بالا گرفتن نارضایتی‌های اجتماعی از نحوه ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا ضمن انداختن توپ این مشکلات به زمین دولت قبل، اظهاراتی بیان کرد که به طور غیرمستقیم سوءمدیریت مدیران فعلی بانک مرکزی را تایید می‌کند.
سیف در این گفتگو راهکار بانک مرکزی دولت یازدهم برای پرداخت سپرده‌های مردم نزد موسسات غیرمجاز را استفاده از خطوط اعتباری بانک مرکزی عنوان کرده است.
وی گفته است:‌ بانک مرکزی برای ساماندهی برخی از این موسسه ها از خطوط اعتباری خود استفاده کرده است که می توان به انحلال موسسه ثامن الحجج اشاره کرد؛ برای حل این مشکل ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان (۲۲ هزار میلیارد ریال) از منابع بانک مرکزی پرداخت کردیم و حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر را تعهد کردیم که پرداخت کنیم.

به گفته سیف، در موضوع تعاونی منحله فرشتگان نیز تاکنون متناسب با دارایی های شناسایی شده این تعاونی، مبالغی را برای سپرده گذاران به صورت خط اعتباری در نظر گرفتیم. اختصاص این خطوط اعتباری با هدف تسریع در پرداخت سپرده سپرده گذاران انجام شده است.

لازم به ذکر است که منظور از خط اعتباری بانک مرکزی، همان چاپ پول پرقدرت است. این در حالی است که از همان ابتدای شروع بحران موسسات غیرمجاز در دولت یازدهم و شروع تجمعات مردمی، کارشناسان به بانک مرکزی توصیه کردند که برای جلوگیری از ایجاد موج اجتماعی و تبدیل شدن آن به مسئله امنیتی، فورا با خلق پول نسبت به پرداخت سپرده‌های مردم اقدام کند.

اما بانک مرکزی آنقدر در این کار تعلل کرد که تجمعات آرام سپرده‌گذاران موسسات به تجمعات اعتراضی و خشمگین تبدیل شد که مسائل امنیتی به دنبال آورد.

بانک مرکزی نهایتا وقتی اعتراض‌های مردمی را نتوانست با وعده های دروغین آرام کند، اقدام به چاپ پول کرد که سیف هم در گفتگو با ایرنا به آن اشاره کرده است.

اکنون این سوال مطرح است که چرا بانک مرکزی از این ابزار خود زودتر استفاده نکرد؟ آیا همین مسئله نشانگر بی‌تدبیری بانک مرکزی نیست؟

لازم به ذکر است که چاپ پول پرقدرت توسط بانک مرکزی، به علت تورم‌زا بودن، اقدامی تقبیح‌شده در اقتصاد محسوب می‌شود اما وقتی حجم نقدینگی در کشور از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته، چاپ ۳-۲ هزار میلیارد تومان پول جدید برای رفع معضل موسسات غیرمجاز، تاثیر تورمی چندانی نخواهد داشت. زیرا با فرض آن که ضریب فزاینده ۷ باشد، چاپ ۳ هزار میلیارد تومان پول پرقدرت به معنای افزایش ۲۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی است که ۱٫۶ درصد حجم نقدینگی ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومانی کشور را تشکیل می‌دهد و تاثیر آنچنانی در افزایش تورم ندارد.

اما همین پول اگر زودتر به موسسات غیرمجاز تزریق می‌شد می‌توانست مانع ایجاد یک بحران بزرگ امنیتی و اجتماعی شود.

لازم به ذکر است آنطور که محمود بهمنی رئیس‌کل بانک مرکزی دولت دهم چند هفته پیش گفت، در آن دولت ۱۷۰۰ موسسه غیرمجاز ساماندهی شدند اما هیچ وقت چنین بحران‌هایی ایجاد نشد؛ زیرا از سوءمدیریت فعلی خبری نبود.

منبع: آریا

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “اعتراف سیف به کم‌کاری بانک مرکزی در ساماندهی موسسات غیرمجاز”

  1. محمد گفت:

    اقای سیف می خواهد که مردم از ۵۰۰۰ میلیارد سود و اصل سپرده خود بگذرند و با ایجاد فشار روانی نه ماهه خواست که مردم را وادار به پذیرش ان کند. ولی فراموش کرده است که اولا نمی توان مردم را بدون دادگاه به جرم ناکرده به از دست دادن سرمایه های خود مجبور کرد و ثانیا ایا اگر دولتی توانست با ظلم و فشار سرمایه میلیونها ایرانی را به یغما ببرد با ایجاد میلیونها نفر مخالف دولت و نظام چه خواهد کرد. یک مملکت با کفر باقی می ماند و لی با ظلم هرگز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار