اعلام نرخ تضمینی خرید گندم تا پایان مهرماه سال جاری/خرید و ذخیره سازی ۱٫۵ میلیون تن گندم در کشور - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76894
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۴۰
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با شاخص تاکید کرد:
شاخص : مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به عدم اعلام نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی گفت: تا قبل از پایان مهرماه نرخ قیمت خرید گندم اعلام می‌شود.

اسماعیل اسفندیاری‌پور مشاور وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص وضعیت کشت گندم در کشور اظهار کرد: در سال گذشته ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت گندم رفت به طوری که ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم تولید شد.

این مسئول با اشاره به افزایش ۲۰٫۵ درصدی خرید گندم گفت: در سال گذشته هشت میلیون و ۸۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان به سیلوها و انبارها  انتقال داده شد.

اسفندیاری‌پور در ادامه با اشاره به اجرای فاکتورهایی به صورت مستمر برای افزایش تولید بذر افزود: برای افزایش تولید بذر می بایست تناوب زراعی رعایت شود به گونه‌ای که  قبل از کشت گندم محصولاتی همچون غلات، حبوبات، چغندرقند و… متناسب با اقلیم مناطق کشت شود.

۴۰۵ تن بذر فرآوری شده در اختیار کشاورزان قرار گرفت

وی با اشاره به اینکه در تامین بذر هیچ محدودیتی وجود ندارد، گفت:  ۴۰۵ هزار تن بذر فرآوری شده از ارقام گندم آبی متناسب با اقلیم مناطق مختلف در دسترس کشاورزان است.

مجری طرح گندم کشور گله‌مندی کشاورزان در سنوات گذشته را کمبود کودهای شیمیایی دانست و اعلام کرد: خوشبختانه امسال کودهای مورد نیاز کشاورزان به مقدار کافی تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

این مسئول با بیان اینکه تغذیه و مصرف کود باید متناسب با گیاه باشد، گفت: کودهای شیمیایی به عنوان غذای گیاه شناخته می‌شوند که باید به مقدار کافی در اختیار گیاه قرار گیرد و برای استفاده بیشتر از پتانسیل مزرعه می‌توان از  کشت‌های مکانیزه، خطی کاری‌های مناسب با هر منطقه و سایر پارامترها مانند آبیاری موضعی یا قطره‌ای استفاده کرد.

article

اسفندیاری‌پور ادامه داد: دولت دهم علاوه بر مدیریت آب و خاک بر موضوع آبیاری تحت فشار طرح‌های قابل قبولی را طراحی کرده  که به استانها ابلاغ شده تا در اختیار کشاورزان قرار گیرد؛ امیدواریم که این روند توسعه پیدا کرده و جز بایدهای تولیدات زراعی و باغی کشور شود.

گسترش علف های هرز و آفات مهم ترین عوامل کاهنده تولید گندم

وی علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها را از عوامل کاهنده تولید عنوان و تصریح کرد: برای کنترل علف‌های هرز باید در زمان مناسب اقدام تا از رشد آن پیشگیری کرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشاورزی تابع زمان است، اضافه کرد: عملیات کشاورزی باید به موقع و متناسب با اصول شناخته شده در هر منطقه پیش گرفته شود و بعد از کنترل علف‌های هرز باید با استفاده از کودهای مناسب گیاه را در برابر آفات، بیماری‌ها، خشکی و سرماهای ناگهانی مقاوم کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه کشاورزان از کمباین‌های مجاز و دارای معاینه فنی استفاده کنند، گفت: خوشبختانه استان قزوین در زمینه کمباین ساماندهی خوبی در مناطق مختلف داشته است.

اسفندیاری‌پور ادامه داد: در کنار اصول رعایت شده اگر قیمت گذاری مناسب مطابق شرایط کشاورز صورت گیرد کشاورزان طبق ۲ سال گذشته با دلگرمی بیشتری به تولید می‌پردازند.

۸۱۷۷۶۵۴۰-۷۰۱۹۲۷۲۲

خرید و ذخیره سازی ۱٫۵ میلیون تن گندم کشور

وی با اشاره به واردات نسبت به مصرف گندم گفت: طبق برآوردها امسال حدود ۱٫۵ میلیون تن گندم نیاز داریم و در این راستا خرید و ذخیره سازی مناسب صورت گرفته ان‌شاءالله با حمایت کشاورزان نیاز به واردات نخواهیم داشت.

مجری طرج گندم در خصوص معوق بودن قیمت خرید گندم برای کشاورزان بیان کرد: در ۲ سال گذشته قیمت‌ها قبل از شهریور ماه اعلام می‌شد و ما هم به عنوان پیگیری کننده امور کشاورزان علاقه مندیم که سازمان‌های مسئول هرچه زودتر قیمت‌ها را اعلام کنند تا کشاورزان هم بتوانند نوع کشت و ترکیب کشت را بر اساس قیمت‌ها طراحی کنند.

این مسئول تصریح کرد: قیمت نهایی خرید این محصول با توجه به قیمت پیشنهادی ارسال شده به وزارتخانه تعیین و تا قبل از پایان مهرماه نرخ قیمت خرید گندم اعلام می‌شود.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد: با پایش و پیگیری لازم در جهت حمایت از کشاورزی، تلاش دست اندکاران و همت کشاورزان وضعیت کشت خوبی در سال زراعی جاری داشته باشیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار