اعلام نگرانی علما و ائمه جمعه کرمانشاه از قبح شکنی استاندار - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61910
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۴:۱۶
شاخص : علما و روحانیون شیعه، سنی استان کرمانشاه خشم و انزجار خود از سخنان استاندار کرمانشاه در توهین به ساخت روحانیت را اعلام کردند.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، روحانیت شیعه و سنی در ایران همواره و در همه دوران های سخت مبارزه با ظلم و ستم استعمار و استکبار علیه مردم مظلوم این کشور و البته در سراسر پهنه ملل اسلامی پیشقراول مردم و مستضعفان عالم بوده اند.

علمای اسلام به عنوان نماد دین همواره مورد هجمه دشمنان ملت های آزاده بوده اند بگونه ای که اتاق های رسانه ای قدرتهای ضد دینی صراحتا راه غلبه بر انسجام مردم علیه ظلم و جور را خشکاندن ریشه اجتهاد که منبع و سرچشمه آن روحانیت است اعلام کرده اند.

استان کرمانشاه نیز که مهد فقاهت در غرب ایران بوده است و به واسطه قرار داشتن در مسیر رسیدن به حریم محترم ائمه مدفون در سرزمین عراق همواره از فیض حضور علمای مجاهد و نستوه بهره برده است.

از علمایی وارسته که در سالهای دورتر زیسته اند تا مجاهدانی چون آیت الله حاج آخوند، آیت الله زرندی، آیت الله کاظمی و فقهای عارف مسلکی مانند آیت الله سید مرتضی نجومی و…

این حضور مبارک باعث ایجاد یک دلدادگی میان مردم و روحانیت شده است و به همین دلیل بود که هنگام صادر شدن اظهاراتی نسنجیده و سخیف از سوی استاندار کرمانشاه فارغ از جهت گیری های سیاسی و مرزبندی های اصولگرایی و اصلاح طلبی، روحانیت معظم استان کرمانشاه از هر دو پایگاه به شدت از اهانت به ساحت روحانیت دل آزرده شدند.

در همین راستا برخی از روحانیون نزدیک به جریان اصلاح طلب استان کرمانشاه و از بیوت علما به این اقدام واکنش های درخوری نشان داده و اوج اعتراض و نگرانی خود را نشان دادند و البته اقداماتی در راستای برخورد با این اقدام زننده را به انجام رساندند.

همچنین برخی از علمای اهل سنت با تماس تلفنی با بزرگان و روحانیون برجسته کرمانشاه این اظهارات را محکوم کردند.

همچنین ائمه جمعه استان کرمانشاه نیز در این زمینه اوج خشم و انزجار خود از هتک حرمت ساحت روحانیت را اعلام کردند.

تضعیف جایگاه روحانیت تضعیف نظام است/ به کار بردن کلماتی بی محتوا و نسنجیده در شأن و جایگاه یک مدیر جمهوری اسلامی نیست

حجت اسلام ملکی در گفتگو با الوند خبر نظام جمهوری اسلامی را نظام فقاهت و روحانیت عنوان کرد و اظهار داشت: این نظام و کشور حاصل خون شهدا، عالمان و بزرگان تشیع و اهل تسن دین است.

وی به ظلم ستیزی کشور در پیش از انقلاب اشاره کرد و افزود: روحانیت همواره برای دفاع از دین و عزت مندی اسلام و کشور آماده بوده است و حتی پیش از انقلاب نیز در مقابل تمامی ظلم های که به کشور وارد شده روحانیت جلودار و پیشرو بوده است.

وی قیام انقلاب اسلامی را حاصل اعتماد ملت به مرجع و عالم خود دانست و افزود: ملت ایران اسلامی در راستای اعتمادی که به دین و امام خود به عنوان یک فقیه و مرجع تقلید داشته اند قیام کردند و در مقابل ظلم های زمان ایستادند.

امام جمعه قصرشیرین تاکید کرد: همواره تکیه گاه و پشتوانه ملت روحانیت بوده و هرجایی که پیشرفتی دیده می شود حاصل حمایت و جلوداری یک عالم روحانی بوده است.

وی افزود: امروز ایران اسلامی با هدایت گری های علما و بزرگان دین در مقابل تمام ظلم های جهان ایستاده است و توانسته به کشوری قدرتمند در جهان تبدیل شود.

حجت اسلام ملکی تصریح کرد: روحانیت خود را مطیع ولایت و سرباز ولی امر مسلمین میداند لذا تضعیف جایگاه روحانیت تضعیف نظام است.

وی تاکید کرد: به کار بردن کلماتی بی محتوا و نسنجیده در شأن و جایگاه یک مدیر جمهوری اسلامی نبوده و چنین رفتاری به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

امام جمعه قصرشیرین افزود: در سالی که به همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است نباید با چنین سخنان و رفتاری وحدت امروز جامعه را هدف قرار داد.

استاندار کرمانشاه باید به خطای خود واقف باشند

حجت الاسلام علیرضا عطایی در گفتگو  آفتاب کنگاور، پس از اهانت بی سابقه استاندار کرمانشاه به علما و روحانیت  اظهار داشت: سخنان استاندار کرمانشاه  ریشه در اعتقادات شخصی دارد و خارج از کشور دارد که می گویند اسلام منهای روحانیت، اینها بعضی وقتها برای مطرح کردن خود چنین سخنانی می گویند.

عطایی تاکید کرد: شهدای روحانی زیادی داشته ایم که لا اقل اگر حرمت آنها حفظ می شد این سخنان بر زبان نمی آمد باید به اشتباه خود واقف باشند و از سخنان پراکنده و دشمن شاد کن پرهیز کنند و به شعار رهبری یعنی “دولت و ملت همدلی و همزبای” توجه داشته باشد.

 دهن کجی به ساحت قدسی علما نشانه سست اعتقادیست/ چرا بالاترین مسئول استان بلندگوی هجمه های دشمن می شود؟

حجت الاسلام محمد باقر برقراری در گفتگو با خبرنگار سهیل سنقر اظهار داشت : ماه مبارک رمضان ماه سرشار از رحمت ، برکت و مغفرت الهی و ماهی است که مردم سر سفره قرآن و سنت پیغمبر و آل پیغمبر از لسان مراجع و علما و روحانیت بهرمند می شوند و اعتقادی که نسبت به ارزش ها و آرمان های دین خود دارند  برگرفته از بیانات و لسان کوثری علما و روحانیت است.

وی بیان داشت: کسانیکه دهن کجی می کنند به ساحت قدسی علما و روحانیت این نشان از سست اعتقادیشان به مکتب، مذهب و ایمان است و در دورانی که دشمنان تمام سعی و تلاش خود را برای تخریب ارزشها و علما و روحانیت بسیج کرده اند در همچون فضایی یک مسئولی که در استان عالی ترین مسئولیت را دارد ایشان می شود بلندگوی حجمه های تبلیغاتی دشمن که جای بسی تأسف است این نشان می دهد که سرچشمه زلال معارف اهل بیت عصمت و طهارت از زبان و لسان حضرات علما و مراجع به گوش اینها نرسیده است و تلمذ و شاگردی نکرده اند.

امام جمعه شهرستان سنقروکلیایی خاطر نشان کرد : در نظام اسلامی آن کسی لیاقت دارد پست و مسئولیتی به او بدهند که لایق نظام و شاگرد خوبی برای حوزه های علمیه و علما و بزرگان دین باشد ما در روایت داریم که پست ها و مقامها آن نی های پر صدای درون انسان را نشان می دهد این پست و مقام هست که اعتقاد انسان را نشان می دهد و آنچه که در درون هست بیرون می ریزد به قول یکی از شهدای والا مقام که این همه نسبت به ولایت فقیه علما و مراجع وصیت نامه خودش را عطراگین کرده است با این کلمات زرین و نورانی می گوید کسانیکه بدون قابلیت بالا بروند بدون جنایت پایین نمی آیند.

امام جمعه شهرستان سنقر عنوان کرد: ماهم این حرکت و گفتار شنیع را محکوم می کنیم امیدواریم که مسئول عالی استان از ساحت قدسی علما و بزرگان دین عذر خواهی کند بنده هم یک شاگرد کوچکی از این مجموعه هستم ،قطره ای از دریای بیکران معارف اهل بیت که از لسان علما و بزرگان دین ساری و جاری می شود و خودم هیچ سهمی از عالمیت ندارم و یک طلبه ناچیزی هستم و از همان دیر باز اعتقاداتم نسبت به علما ریشه دار بوده است و امروز هم این مسیر را با اعتقاد ادامه می دهیم باشد که سایه بزرگان دین رهبر معظم انقلاب مراجع و علما بر سر ما مستدام باشد.

لازم است علاوه بر عذر خواهی برخورد جدی با این فرد صورت بگیرد

حجت الاسلام سید امیر محمدی پوردر گفتگو با خبرنگار اسلام آباد خبر با بیان اینکه این اولین بار نیست که از این اهانت ها را می شنویم، اظهارداشت: قبل و بعد از انقلاب همیشه تفکرات سکولار و لیبرالی و حتی در بدنه نظام افرادی بوده اند که روحانیت را قبول نداشته اند و عده زیادی هم هستند که بصورت تقیه حمایت هایی می کنند.

وی با اشاره به اینکه ” از کوزه همان برون تراود که در اوست” بیان داشت: برخی افراد در ظاهر چیزی بروز نمی دهند اما از آنجایی که خدا می خواهد ماهیت آنها  مشخص شود، تفکراتی که در درون انسان است حتی اگر آنها را کتمان کنند باز هم به بهانه های مختلف بیرون زده می شود.

امام جمعه شهرستان اسلام آبادغرب تصریح کرد: بعید است که استاندار محترم، اعتقادی به ولایت فقیه یا روحانیت داشته باشد و با رفتارهایی که تا به حال از ایشان دیده شده خیلی بعید نبوده که چنین جمله ای از دهان ایشان خارج شود.

وی افزود: اگر این حرکت محکوم نشود نشانه بی غیرتی است چون این یک مجلس خودمانی نبوده که بگویند در آنجا یک شوخی آخوندی با هم کرده اند.

امام جمعه اسلام آبادغرب گفت: استاندار مسئول رسمی بوده و نماینده دولت در یک استان است و کلمه به کلمه حرفهایش باید حساب شده باشد ، بنابراین حتی اگر از روی سادگی چنین شوخی کرده باشد نشانه خوبی از باطن فرد نیست.

وی افزود: لازم است  علاوه بر عذر خواهی ، برخورد جدی با این فرد صورت بگیرد.

شطحیات به اندازه

حجت الاسلام والمسلمین احمد زارعی ” در گفتگو با امروله عنوان کرد : شطحیات سیاسی معجونی است که اگربه اندازه نباشد سرنوشت عبداله بن مقفع را به دنبال دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه انشالله دوستان قصد انشاء نداشته اند تصریح کرد : روحانیت کلمه ای است که ماهیت مقدسی دارد و شوخی با مقدسات از بزرگان سیاسی در تریبون رسمی پسندیده نیست.

حجت الاسلام زارعی خاطر نشان کرد :  نگاه طنزیحی به ماهیت روحانی نداریم  اما روحانیت مجموعه ای است که میراث دار بزرگانی است که همه از بن دندان به تقدس آنها ایمان داریم.

نباید با سخنان نسنجیده باعث تفرقه انگیزی در جامعه شد

امام جمعه شهرستان گیلانغرب در مراسم معارفه فرماندار گیلانغرب، ضمن تاکید بر ضرورت همدلی و هم زبانی در بین مسئولان و ملت گفت: جامعه اسلامی  جامعه ای یک پارچه  و واحد بر مبنای وحدت و اتحاد است و اعضای آن در کنار هم پیوندی نا گسستنی دارند و بدین سان موجبات تقویت هم را فراهم می آورند.

حجت الاسلام محمد طه مهری  تصریح کرد: روحیه همدلی و هم زبانی در معرض تهدید  و آسیب های جدی است  و بی توجهی  به آن می تواند برای جامعه و نظام زیان آور باشد.

امام جمعه گیلانغرب افزود: دولت، مجلس و سایر صاحب فکران و اهل قلم ها مراقب باشند با طرح سخنان و مواضع  باعث و عامل تفرقه در جامعه نگردند.

وی به نقش روحانیت در تعالی و عزت نظام پرداخت و  اظهار داشت: اگر روحانیت که در همه صحنه های بعد از اسلام  همواره به عنوان پرچمداران حق و حقیقت بوده اند حضور نداشتند و  اگر این وحدت کلمه نبود  به حق نمی توانستیم حکومت ظالمانه طاغوتی را بر اندازیم. در این بین تنها راه شکر نعمت، مصون ماندن از نقشه شوم  و تفرقه افکنانه دشمنان و رسیدن به قله های تعالی و پیشرفت انقلاب حرکت زیر پرچم ولایت فقیه و پیروی از فرامین رهبر منظم انقلاب  است.

توهین استاندار به روحانیت قابل تحمل نیست

امام جمعه شهرستان سرپل ذهاب درگفتگو با خبرنگار بازی دراز گفت: بنابر فرموده پیامبر اکرم (ص) عالمان دینی، وارثان پیامبران هستند و جایگاه مقدس و ارزنده ای داشته و دارند. نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ولایت فقیه است و حول محور روحانیت می گردد.

حجت الاسلام مجید صفدری با اشاره به مجاهدتهای روحانیت در طول تاریخ افزود: اگر روحانیت و مجاهدتهای آنان نمی بود، چیزی ازاسلام به دست ما نمی رسید لذا توهین به روحانیت، ازسوی استاندار کرمانشاه را به شدت محکوم می کنم.

وی درادامه اذغان داشت: توهین به این قشر ارزشی و تأثیرگذار، آن هم از سوی کسی که عالیترین مقام و مسئول دولتی دراستان است، درجلسه ای رسمی و با حضور اکثریت مسئولین استانی و با تمسک به حرفی لغو و بی اساس، اقدامی نابخشودنی و غیر قابل تحمل است.

صفدری تصریح کرد: این اقدام غیرمنطقی و بسیارتوهین آمیزدرجلسه رسمی معارفه شهردارجدید کرمانشاه، این حق را به جامعه روحانیت می دهد که درمجامع رسمی موضع گیری کرده و آنرا محکوم کنند و خواستار برخورد قانونی و قاطع باشند.

وی درادامه خاطرنشان کرد: استاندار کرمانشاه که بنا بر اعتراف خود، علاقه مندی اش به سمت شهرداریهاست، چرا به وضعیت شورای شهرکرمانشاه رسیدگی نمی کند؟ چرا همت خود را درجهت رفع مشکلات حوزه شهری صرف نمی کند؟

امام جمعه شهرستان سرپلذهاب با اشاره به مشکلات عدیده مردم استان کرمانشاه یاد آورشد: چرا درشرایطی که مردم صبور استان کرمانشاه از مشکلات مهم اقتصادی، بیکاری، فرهنگی و اجتماعی رنج می برند، هیچ اقدام مؤثری درجهت تسهیل امور صورت نمی پذیرد؟ مگر نه اینکه رفع چنین مشکلاتی به عهده نماینده عالی دولت دراستان است!!

وی تصریح کرد: آیا به جای اظهارنظرهای سبک و بی اساس بهتر نیست به امور مربوط به خود و نجام وظایف محوله خویش بپردازید؟ بنابراین محکوم کردن این صحبتهای بی پایه و اساس ، برعهده هرمؤمنی است و این تکلیف هرمکلفی است که از باب امربه معروف و نهی از منکر، اظهار کند لذا سکوت در مقابل منکر، همراهی با منکر محسوب می گردد.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش
منبع:مرصادنیوز

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار