ایران جانبی

» افتتاح طرح‌های عمرانی با بیش از ۸۰۰میلیون تومان اعتبار در الموت شرقی/ چتر خدمت‌رسانی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بر نقاط محروم قزوین گسترده شد
کد خبر: 196746
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۲۶
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : طرح‌های عمرانی در منطقه الموت شرقی اجرا شد که اعتبار این طرح‌ها بیش از 865 میلیون تومان بود که بخشی با کمک‌های دولتی، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران و بخش قابل توجهی با کمک‌های مردمی تامین شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،  همزمان با هفته دفاع مقدس افتتاح چهار پروژه ( دکل صدا و سیما روستای باغدشت، کانال انتقال اب کشاورزی پایین روچ، پل دسترسی طاله و چوثر و آب آشامیدنی ایلان) با حضور سرهنگ عباس برزگر جانشین فرماندهی سپاه، سرهنگ حمزه برین جانشین فرماندهی قرارگاه پیشرفت و آبادانی، داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰، شفیعی فرماندار شهرستان قزوین و جمعی از مسئولین استان برگزار شد.

سرهنگ عباس برزگر در حاشیه این افتتاحیه با اشاره به شعار چهارکلمه‌ای به عنوان راهبرد انقلاب اسلامی که شامل استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: این شعار اقتدار، عظمت و سربلندی را برای جمهوری اسلامی و ذلت و خواری را برای کشورهای استکبار جهانی به بار آورد اما طبیعتا برای این آزادی و استقلال باید هزینه کنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون عزت و اقتدار ملت و کشور حفظ شده است، افزود: اگر می‌خواهیم آزادی و استقلال کشور را حفظ و سرنوشت و مسئولانمان را به دست خودمان انتخاب کنیم و احکام شریعت اسلامی را در جامعه جاری سازیم باید متحمل برخی سختی‌ها شویم

جانشین فرمانده سپاه استان قزوین بیان کرد: اقتدار و عزت ما با پیروزی انقلاب اسلامی به ثمر نشست و دشمن با اقدامات مختلف از جمله تهدید، تحریم و ترور کارشکنی کرد و در مرحله بعد با حمایت از صدام نیز مصادره خاک کشور را نشانه گرفت اما با وحدت، انسجام و اتحاد و همدلی ملت، اقتدار ایران اسلامی در جامعه جهانی حاکم شد.

برزگر ابراز کرد: رژیم بعث همه جانبه از سوی امریکا و سایر کشورها به لحاظ تجهیزات نظامی و تکنولوژی روز حمایت می‌شد به طوری که قابل مقایسه با امکانات ما نبود اما شهامت و اتحاد ملت ایران را نداشتند لذا نتیجه هرآنچه که در جامعه ما هزینه کردند به این ختم شد که امروز اقتدارشان زیر سوال رفته اما جمهوری اسلامی با اقتدار پیش می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس به ما این درس را داد که هرجا مردم حضور داشتند و اتحاد و وحدت و تبعیت از ولایت ایجاد شد نیز پیش رفتیم اما هرجا قومی‌گرایی و دوگانگی رخ داد ضرر کردیم؛ باید در هر جایگاه و مسئولیتی که قرار داریم  و به ما واگذار شده برای مردم تلاش کنیم تا به فرمایش مقام معظم رهبری بتوانیم با عظمت این پیچ اقتصادی را پشت سر بگذاریم.

جانشین فرمانده سپاه استان قزوین ادامه داد: مجموعه سپاه و قرارگاه پیشرفت و آبادانی با همکاری دولت مشکلات مردم را بررسی و احصاء کرد که در این راستا طرح کانال آب در روستای روچ، منبع آب در روستای ایلان، دکل صدا و سیما در باغدشت و پل مسیر روستای طاله و چوثر در منطقه الموت شرقی اجرا شد که اعتبار این طرح‌ها بیش از ۸۶۵میلیون تومان بود که بخشی با کمک‌های دولتی، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران و بخش قابل توجهی کمک‌های مردمی تامین شد.

در ادامه این سفر پروژه کانال انتقال آب کشاورزی روستای پایین روچ به طول ۲کیلومتر افتتاح شد که داود محمدی در حاشیه این افتتاح در جمع مردم روستا ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدای این روستا اظهار کرد: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عزت و اقتدار ملی را به ارمغان آورده است به طوری که با سرنگونی پهپاد امریکایی توانستند هیبت دنیا را برانگیزند.

وی افزود: طی جلساتی که در کمیسیون اصل ۹۰ با سفرای کشورهای مختلف داشتیم؛ کشورهای صاحب قدرت مانند روسیه از توانمندی و تکنولوژی ایران در تعجب بودند که چگونه توانستیم پهپاد فوق پیشرفته‌ای که قابل ردیابی نبود را سرنگون کنیم.

این مسئول ادامه داد: مهمتر از آن تصمیم و اراده سپاه پاسداران برای هدف گرفتن پهپاد بود که بسیار قابل تحسین است که قطعا شهامت و اراده بالایی در آن وجود داشت و حرکت شجاعانه‌ای بود که ملت ما را سربلند کرد.

محمدی با بیان اینکه سرنگونی پهپاد امریکایی کشور را در مقابل ابرقدرت‌های دنیا بیمه کرد، گفت: در کنار این اقتدار نیز این دغدغه هم قابل ستایش است که  قرارگاه پیشرفت و آبادانی به مناطق کم برخوردار و محروم خدمات رسانی می‌کند تا عدالت اجتماعی برقرار شود.

رئیس کمیسیون اصل۹۰ تصریح کرد: انسجام بین دولت و نیروهای مسلح و مردم به عنوان سرمایه‌های اصلی نظام  قابل تقدیر است به طوری که مردم منطقه الموت شرقی ۱۷۰ میلیون تومان از یک پروژه ۲۷۰  میلیونی را خودشان هزینه کردند که تقریبا ۵۵ درصد هزینه آن مردمی بوده و نشان دهنده همت مردم است.

این مسئول گفت: صادرات نفت از یک و نیم میلیون بشکه به ۵۰۰هزار بشکه نزول کرد و به این معناست که روزانه ۵۵ میلیارد تومان درآمد ایران  کاهش یافته در حالی که تمام مطالبات بر جای خود باقی است.

محمدی ابراز کرد: رئیس جمهور در سفری که سال ۹۵ به استان قزوین داشت قرار شد برای توسعه راه‌های روستایی ۲۳میلیارد تومان بودجه تخصیص شود و ما بر این مبنا با هماهنگی فرمانداران و بخشداران راه‌های روستایی اولویت‌دار را لیست کردیم اما تا عید امسال فقط توانستیم ۴ میلیارد از هزینه را اخذ کنیم.

وی ابراز کرد: در این وضعیت اقتصادی ۵۰۰ میلیارد در جاده این منطقه هزینه شده و امسال ۶۲ کیلومتر به بهره‌برداری می رسید اما در  مسیر اجرای پروژه ۷ کیلومتر رانش ایجاد شد که قابل پیش بینی نبود اما ۵۳ کیلومتر آماده خواهد شد.

رئیس کمیسیون اصل۹۰ تشریح کرد: ۱۴ روستای الموت شرقی علاوه بر مرکز منطقه، گازرسانی شده و ۳۳ روستا در برنامه گازرسانی قرار دارد که روچ سفلی هم جزو آن محسوب می‌شود و زیرساخت اصلی انجام شده است.

این مسئول افزود: درخواست دوم مردم منطقه الموت شرقی پست ۶۳ کیلومتر و مشکل برقی بود که امسال با ۳۰میلیارد بودجه به بهره‌برداری می‌رسد؛ همچنین شهرک صنعتی هم به بهره‌برداری می‌رسد که مشکل اشتغال را مرتفع می‌کند.

محمدی اذعان داشت: ۶۰۲ روستا در شهرستان قزوین، الموت غربی و شرقی داریم که دولت و حاکمیت پیگیری کرده که اکثر روستاها را در حد یک یا دو خدمت، خدمات رسانی کردیم.

وی بیان کرد: ما در کمیسیون اصل ۹۰ برای حقوق های نجومی ۴۰۰ پرونده تشکیل دادیم و به صندوق بیت‌المال برگرداندیم که برخی عزل و برخی برکنار شدند که برخی هم در مراحل قانونی به سر می‌برند.

این مسئول اضافه کرد: ۱۰۰ پرونده زمین‌خواری که ۱۰هزار هکتار از اراضی ملی را تصرف کرده بودند به منابع دولت بازگردانده شد.

محمدی با بیان اینکه تقویت ترانز برق تا آخر سال به صورت اساسی حل می‌شود، اظهار کرد: امسال بودجه خوبی در مجلس جهت تامین آب روستایی در نظر گرفتیم و پیگیر هستیم که با تعامل مردم بتوانیم مشکل را برطرف کنیم و همچنین در خصوص عرض کم راه کمک خواهیم کرد تا این مشکلات برطرف شود.

در ادامه مخزن آب شرب ۱۰۰ متر مکعبی با هزینه ۵۵ میلیون تومان کمک دستگاه‌های دولتی، ۴۰ میلیون تومان آورده قرارگاه پیشرفت و آبادانی و ۵۵ میلیون تومان مشارکت مردمی در روستای ایلان افتتاح شد.

محمدی خاطرنشان کرد: در خصوص جاده روستایی بهتر است با مطالعات کارشناسی شده ابتدا هزینه‌های آسفالت شدن ۵ کیلومتر با ایجاد زیر ساخت هزار و ۷۰۰ متری برآورد شود که هرکدام مقرون به صرفه‌تر بود انجام گیرد.

محمدی تصریح کرد: قبل از پایان مهر باید گزارشی از برآورد هزینه راه صورت گیرد تا با برگزاری جلسه‌ای با حضور اعضای شورای روستا، بخشداری و تیم قرارگاه پیشرفت و آبادانی مشکل راه پیگیری و برطرف شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در پایان گفت: باتوجه به اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری برای توزیع عادلانه امکانات در مناطق کم برخوردار نیز اقدامات امروز سپاه در راستای همین وظیفه است تا به نوعی امکانات به شکل عادلانه‌ای در همه جا توزیع شود.

سرهنگ حمزه برین در حاشیه افتتاح دکل شبکه ملی صداوسیما در منطقه الموت شرقی اظهار کرد: این پروژه به دلیل عدم برخورداری حدود ۴۰ روستا در منطقه الموت شرقی از شبکه‌های ملی تلویزیونی صورت گرفت که قبلا این روستاها تنها از شبکه‌های سراسری یک، دو و سه برخوردار بودند.

وی افزود: با تعامل صداوسیما، مشارکت بخشداری و همکاری بسیج منطقه نیز با روستاها ارتباط برقرار کردیم و زیرساخت لازم فراهم شد.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان قزوین بیان کرد: با  مشارکت سه جانبه بسیج، مردم و صداوسیما توانستیم ۸ ایستگاه مرکزی صداوسیما را مرمت و بازسازی کنیم که حدود ۴۰ میلیون آورده سپاه بود و زمین را مردم تامین کردند که با دستگاه دیجیتال صداوسیما بیش از ۴۰ روستا از ۱۹ شبکه ملی برخودار شدند.

در ادامه پروژه کانال انتقال آب کشاورزی روستای پایین روچ به طول ۲ کیلومتر افتتاح شد.

سرهنگ برین در جمع مردم روستای روچ پایین اظهار کرد: تیم قرارگاه که در مناطق روستاهای محروم خدمات رسانی می‌کنند از نظر سنی دفاع مقدس را درک نکردند اما طی مسیر به درک یک رزمنده دفاع مقدسی رسیده‎اند و برای جامه عمل پوشاندن آرمان‌های انقلاب ایثارگری‌های فراوانی داشته‌اند.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان قزوین افزود: ایثارگری‌های دفاع مقدس به عزت جمهوری اسلامی تبدیل شد و ایران اسلامی به این جایگاه رسید که به واسطه برکت خون، شهدا و ایثارگری رزمنده‌ها و مجاهدان دفاع مقدس تعیین کننده بسیاری از مناسبت‌های سیاسی و اجتماعی در خاورمیانه و حتی دنیا شود.

این مسئول بیان کرد: شهید عالم باقری یکی از جوانانی بود که بدون اینکه زمان دفاع مقدس را دیده باشد با الگوگیری از رزمنده‌های دفاع مقدس شب و روز تلاش می‌کرد و توفیق یافت تا در این مسیر جان خود را فدا کند و الگوی رزمندگان ما در قرارگاه پیشرفت و آبادانی باشد.

وی افزود: مجموعه قرارگاه امروز در کنار دولتمردان و خدمتگذاران مردم  به مشکلات روستاها رسیدگی می‌کند و ما خدمات رسانی را وظیفه خود می‌دانیم و این همکاری و همراهی بین مجموعه سپاه و دولت موجب شد تا بتوانیم از ظرفیت درست مردمی بهره‌مند شویم.

برین ادامه داد:امروز بعد از ۴۰ سال انقلاب، برای شکستن غول‌های تحریم و تهدید و مشکلات اقتصادی باید به توان و قدرت تمام نشدنی مردمی تکیه کنیم؛ چراکه با همت خود مردم و تدبیر مجموعه سپاه و دولت امروز به دستاوردهای خوبی رسیدیم.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان قزوین گفت: در منطقه الموت شرقی ۲۴ پروژه را با همکاری مردم شناسایی و احصاء شد و طی یک سال گدشته به همت بخشدار، مسئول دهستان و بسیج و مردم ۲۲ پروژه به اتمام رسید که امروز به صورت نمادین چهار پروژه افتتاح می‌شود.

برین اظهار کرد: برای ۲۲ پروژه نیز ۸۶۵ میلیون تومان اعتبار هزینه شده که  از این میزان ۳۸۷ میلیون تومان با مشارکت خود مردم بوده چراکه با وجود محدودیت منابع و گستردگی‌هایی که وجود دارد اگر مشارکت مردم نبود ما به این سرعت به این دستاوردها نمی‌رسیدیم و با مشارکت ۱۸۴میلیونی دولت و ۳۴۴ میلیونی قرارگاه پیشرفت و آبادانی و سپاه توانستیم این پروژه‌ها را پیش ببریم.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات نیاز به کمک همه جانبه مردم است چراکه به واسطه حل مشکلات روستایی زمین‌های کشاورزی زیر کشت خواهند رفت و سود آن به جامعه می‌رسد.

برین افزود: یکی از نگرانی‌های ما این است که اگر روستائیان نقش تولیدکننده نداشته باشند بدون شک ما در شهرها با مشکل مواجه خواهیم شد اما اگر در روستا تولید رونق داشته باشد، قلب تپنده نظام به صدا در خواهد آمد و این سود چند جانبه خواهد بود.

وی گفت: روستای ایلان بعد از انقلاب تنها از یک مخزن ۳۰ متر مکعبی که با سنگ درست شده بود برخوردار بود که از سال گذشته با مشارکت خود مردم علاوه بر احیای چشمه نیز یک مخزن ۵۰ متری بتنی و ۲ کیلومتر خط لوله با آورده ۱۶۵ میلیونی از سوی مردم راه‌اندازی شد.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان بیان کرد: پل دسترسی نیز یکی از پروژه‌هایی که جزو دغدغه‌های چندین ساله دو روستای طاله و چوثر بود که از نظر گردشگری و تولیدی بسیار مستعد هستند؛ این پروژه جزو برنامه‌های اداره راه بود اما متاسفانه در بحث اعتبار خارج از اولویت بود و به دور از تصور بود که این کار صورت گیرد.

 

برین افزود: با توجه به اینکه مطالبه جدی مردم ایجاد پل دسترسی دو روستا بود،  قرارگاه هم به عنوان یک ‌مجموعه‌ای که نیازها را با مشارکت مردم انجام می‌دهد در بحث پل متمرکز شدیم و مطالعاتی را انجام دادیم.

این مسئول افزود: اگر میخواستیم‌ منتظر اعتبار دولتی بمانیم زمان طولانی می‌شد لذا کار را با مشارکت مردم آغاز کردیم؛ پروژه‌ای که نیازمند۴۰۰ میلیون اعتبار بود با۱۶۰ میلیون تومان اعتبار از قرارگاه پیشرفت و آبادانی و حدود ۳۰ میلیون تومان ‌مشارکت مردمی ساخته شد.

وی یادآور شد: با تحقق بودجه ۱۰۰ میلیون تومانی که فرماندار در جلسه بودجه و برنامه‌ریزی مصوب کرد ادامه پروژه دنبال خواهد شد؛ طاله و چوثر از روستاهای مستعد هستند اما در بحث حمل و نقل محصولات باغی با مشکل جدی مواجه است.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان ادامه داد: باتوجه به برخورداری از ظرفیت آب کشاورزی، برای اینکه محصولات به دست مصرف کننده برسد نیز کشاورزان متضرر می‌شدند که با این پروژه امیدواریم مشکل مردم مرتفع شود.

برین در پایان گفت: ما به امید ظهور و حضور منجی عالم بشریت باید کارهایی انجام دهیم که این زمینه  فراهم شود تا شاهد ظهور امام عصر(عج) باشیم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار