افتتاح ۵۰ طرح جهاد کشاورزی در استان قزوین/ کسری ۱۰ درصدی آب در بخش کشاورزی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61106
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خبر داد:
شاخص : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: هم‌زمان با هفته جهادکشاورزی ۵۰ طرح عمرانی– تولیدی کشاورزی در استان قزوین افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نیازعلی ابراهیمی‌پاک با اشاره به هفته جهادکشاورزی در جمع خبرنگاران استان قزوین اظهار کرد: همزمان با هفته جهاد کشاورزی که از ۲۱ تا ۲۷ خرداد ماه تعیین شده است تعداد ۵۰ طرح مهم در حوزه‌های مختلف کشاورزی در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: این طرح‌ها شامل ۲۵ طرح در حوزه آب و خاک، ۱۵ طرح در بخش دام و طیور، هفت طرح باغبانی، دو طرح صنایع تبدیلی و یک طرح شیلات است که برای اجرای آن‌ها بالغ بر ۷۴ میلیارد و ۲۳۹ میلیون تومان هزینه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین تصریح کرد: با افتتاح طرح‌های یاد شده ضمن برخورداری ۶۶۱ خانوار از خدمات ایجاد شده برای ۴۳۵ نفر شغل پایدار ایجاد می‌شود.

ابراهیمی‌پاک گفت: غبارروبی مزارشهدا، افتتاح طرح‌های جهادی، سخنرانی مدیران شهرستانی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه، بزرگداشت کانون جهادگران، همایش فرهنگ و مدیریت جهادی در تهران از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در هفته جهاد کشاورزی در استان قزوین است.

این مسئول در ادامه با اشاره به وضعیت کشاورزی استان عنوان کرد: تولیدات کشاورزی استان از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۵۵ به چهار میلیون و ۵۰۰ هزارتن در سال جاری رسیده که هنوز ظرفیت‌های این بخش می‌تواند مورد استفاده قرار گرفته و نقش بیشتری در تامین مواد غذایی مردم ایفا کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های آبی در استان باید طرح‌های توسعه‌ای بر محور آب تعریف شده و اجرایی شود تا بتوانیم در کنار توسعه پایدار از منابع آبی نیز صیانت کنیم.

این مسئول اضافه کرد: در شرایط کنونی برای تامین نیاز بخش کشاورزی ۱۰ درصد کسری آب داریم که این میزان حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که باید با مدیریت بهینه این کمبود را جبران کنیم.

وی بیان کرد: با پیش‌بینی برنامه‌های متنوع کارشناسی از جمله توسعه آبیاری تحت فشار در مزارع، داربستی کردن انگور، جوان سازی باغات و انتقال آب به مزارع و باغات و اصلاح کشت امیدواریم با صرفه‌جویی تا میزان ۱۲ درصد بیلان دشت را مثبت کنیم.

ابراهیمی‌پاک گفت: آبرفت دشت قزوین ۱۸ میلیارد مترمکعب است و با برداشت سالانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب حدود چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب استفاده می‌شود و حدود ۹.۵ میلیارد مترمکعب حالت قلیایی و شور دارد که قابل استفاده نیست که با اجرای یک طرح بزرگ سطح بیشتری از مزارع را تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: در پروژه پیش‌بینی شده اجرای ۲۵ تا ۳۵ هزار هکتار آبیاری تحت فشار، ۱۰ هزار هکتار آبیاری کم فشار، پیش‌بینی شده تا بیلان دشت مثبت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: در طرح‌های تجمیع شده تا ۸۵ درصد هزینه آبیاری تحت فشار توسط دولت تسهیلات داده می‌شود که اگر فردی باشد برای آبیاری قطره‌ای ۶.۵ میلیون تومان، بارانی ۵.۵ میلیون تومان و کم فشار ۶.۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

این مسئول گفت: با سطح زیر کشت ۳۵ هزار هکتار از باغات انگور در استان سالانه ۳۰۰ هزار تن انگور تولید می‌شود که با متوسط عملکرد ۱۰ تن است که این میزان با برنامه پیش‌بینی شده باید به ۲۵ تن در هکتار افزایش یابد تا اقتصاد کشاورزان بهبود یابد.

وی تصریح کرد: در زمینه توسعه باغات در اراضی شیب‌دار پنج هزار هکتار باغ زیتون در برنامه قرار دارد که با اجرای آن میزان باغات از ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار کنونی به حدود ۱۴ هزار هکتار خواهد رسید.

وی گفت: با نوسازی باغات سطح عملکرد از ۱.۵ تن در هکتار تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

ابراهیمی‌پاک یادآورشد: میزان روزانه تولید شیر در استان یک هزار و ۵۰۰ تن است که تا پایان برنامه این میزان باید به سه هزار تن برسد و برای این کار نیازمند فرهنگ‌سازی برای افزایش سرانه مصرف شیر از ۱۱۰ کیلو به ۱۵۰ کیلوگرم استاندارد هستیم که رسانه‌ها هم باید همکاری کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: روزانه ۱۲۰ تن گوشت سفید مرغ و سالانه حدود ۵۰ هزار تن مرغ در استان تولید می شود که باید در برنامه به ۸۰ هزار تن برسد و تخم مرغ از ۶۶ هزار تن به ۹۰ هزار تن در سال افزایش یابد.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار