افت حاصلخیزی خاک با مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی/ کشاورزی با آب‌های غیرمجاز دشت قزوین را تهدید می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 84451
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۸:۳۸
معاون آب و خاک جهاد کشاورزی استان قزوین:
شاخص : معاون آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: حفر چاه‌های عمیق غیر مجاز، خلاف قانون بوده و ضربه سنگینی بر دشت قزوین وارد می‌کند.

محمدحسین عطایی معاون آب و خاک جهاد کشاورزی استان قزوین در گفتگو با خبرنگار شاخص، با اشاره به اینکه ۳۰۰۰ چاه عمیق غیرمجاز در سطح استان حفر شده است، بیان کرد: برای جلوگیری از سوء استفاده و مسدود نمودن چاه‌های آب غیر مجاز اقدامات جدی در دست اقدام است.

وی با اشاره به اینکه بحران کم آبی به صورت فراگیر کشور را تهدید می‌کند، افزود: حفر چنین چاه‌هایی خلاف قانون بوده و ضربه سنگینی بر دشت قزوین وارد می‌کند.

معاون آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه منابع آبی در توسعه کشاورزی نقش به‌سزایی دارند، بیان کرد: منابع آبی، خاک حاصلخیز، بذر، کود مرغوب و ارگانیک از جمله عوامل مهم و اساسی در توسعه کشاورزی بوده که باید مورد توجه مدیران و مسئولان مربوط قرار بگیرد.

معاون آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه دشت قزوین ۴۴۶ هزار هکتار وسعت دارد، ابراز کرد: دشت قزوین در معرض مطالعات خاک شناسی قرار گرفته که حدود ۳۶۰ هزار هکتار از این اراضی از نظر کیفیت در درجه‌های «۱، ۲ و ۳» طبقه‌بندی شده‌اند.

این مسئول با اشاره به اینکه اراضی باقی‌مانده در سطوح « ۴، ۵ و ۶» قرار دارند، عنوان کرد: ۲۹۰ هزار هکتار از اراضی دشت قزوین به صورت آبیاری مستقیم کشت می‌شوند که باغات و زراعت در این مجموعه قرار می‌گیرند.

عطایی با بیان اینکه متوسط مصرف کود در بخش کشاورزی ایران نسبت به دیگر کشورها کم‌تر است، اظهار کرد: با وجود پاین بودن مصرف کود اما متاسفانه نحوه توزیع آن بین محصولات اشتباه است.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه مصرف کود ایران از کشورهای هند و هلند پایین بوده اما در محصولی مثل سیب زمینی مصرف آن بیش‌از حد نرمال بوده و در محصولی مانند گندم بسیار کم است.

معاون آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مصرف بی رویه کودهای شیمیایی باعث افت تدریجی کیفیت و کلاس خاک می‌‌شود، گفت: خاک در اثر کودهای شیمیایی شور شده و از حالت حاصلخیزی خارج می‌شود و بهترین راه برای حفظ ساختمان خاک استفاده از کودهای آلی است.

عطایی در پایان تاکید کرد: توسعه کشاورزی با آب‌های غیرمجاز از عوامل بروز چالش‌های آب به شمار می‌رود که باید نسبت به رفع این عوامل و مشکلات اقدامات لازم انجام شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار