افزایش۸ درصدی همسرآزاری در سال ۹۴/ روزانه یک نفر بر اثر تصادف در استان فوت می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 106026
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۵۳
مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین:
شاخص : مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین گفت: باتوجه به اینکه برای انجام آزمایشات DNA هر چنداستان زیر نظر یک استان است استان تهران قزوین را تحت پوشش قرار داده و خود استان مکانی جهت انجام آزمایشات DNA ندارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مهرداد تائبی مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین در نشست با اصحاب رسانه  که در سالن جلسات سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، با اشاره به ۳۵۰ مرکز فعال پزشکی قانونی در سراسر کشور اظهار کرد: با افزایش توان علمی بیش از ۵۱ درصد از کارکنان مشغول در این سازمان با درجه دکترا و بیش از ۷۰ درصد دارای مدرک کارشناسی  وبالاتر هستند که این نشان دهنده وضعیت بالای علمی کارشناسان است.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از معاینات و پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی مربوط به معاینات بالینی و سرپایی است، ابرازکرد: ۵۲۰ درصد از پرونده‌ها مربوط به خدمات آزمایشگاهی و ۵ درصد معاینات اجساد و تعیین علت فوت است.

این مسئول در ادامه افزود: معاینات سرپایی مربوط به ضرب و جرح ، سوانح رانندگی، حوادث شغلی، تحمل کیفرحبس و شلاق، نقص عضو، دیه از کارافتادگی، سن و جنسیت، بررسی درخواست‌های و مجوزهای سقط جنین و تایید مرگ مغزی برای افرادی که می‌خواهند اهدای عضو کنند از دیگر خدمات مورد برسی در سازمان پزشکی قانونی است.

تائبی با بیان اینکه درحال حاضر اداره کل پزشکی قانونی ۵ اداره فعال در سطح استان دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر مرکز معاینات بررسی اجساد واقع در آرامستان‌های مرکز استان، مراکز شهرستان قزوین، تاکستان، بویین زهرا ، البرز و آبیک نیز از دیگر بخش‌های این سازمان هستند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین با اشاره به کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها به عنوان یکی از اهداف پزشکی قانونی اذعان داشت: باتوجه به آمار مشخص شده مدت زمان پیگیری به پرونده‌های بالینی در سال ۹۴ حدود ۴۲ دقیقه بوده که نسبت به سال پیشین ۴۳ درصد کاهش داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه میانگین کشوری رسیدگی به پرونده‌های تعیین فوت اجسادی که نیاز به کالبدگشایی دارند ۹۰ روزه بوده، تشریح کرد : این میزان در استان قزوین ۸۵ روز و میانگین رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون پزشکی از مراجع قضایی ۲۲ روز بوده است.

این مسئول توضیح داد: کلاس‌های آموزشی و بازآموزی برای بیش از ۱۵۰ نفر دانشجوی پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی وبرگزاری دوره های  بازدید از پزشکی قانونی برای رشته‌های حقوق از دیگر برنامه‌های این سازمان بوده است.

تائبی خاطرنشان کرد: از آنجایی که حمایت از اقشار آسیب پذیر یکی از اهداف سازمان بوده است در سال گذشته ۲ تفاهم نامه با بهزیستی و کمیته امداد برقرار شده تا طی آن بتوانیم خدمات رایگان یا به صورت تخفیف ویژه به اقشار آسیب پذیر ارائه دهیم.

مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین  با اشاره به اجرای طرح دادپزشک قزوین همزمان با سراسر کشور در انتهای سال ۹۳ خاطرنشان کرد: طی این طرح از ارجاع بی مورد اجساد به سیستم قضایی و پزشکی قانونی خودداری می‌کنیم.

وی با اشاره به مشکلات و تنگناهای این سازمان تشریح کرد: کمبود فضای فیزیکی و عدم اختصاص ساختمان‌های تفکیکی برای اداره پزشکی قانونی در قزوین و شهرستان‌ها از مهمترین مشکلات است که امیدوارم با حمایت مسئولین بویژه استانداری این معضلات رفع شوند.

این مسئول با اشاره به بدمسیر بودن و کمبود فضا در مرکز معاینات تخصصی اجساد واقع در آرامستان‌ها ابراز کرد: امید است که با حمایت استاندار بتوانیم با استفاده از طرح های ملی برای ساخت این مرکز محل مناسبی در نظر گرفته شود.

تائبی با اشاره به کمبود نیروی انسانی  تصریح کرد:  باتوجه به اینکه چارت اداره کل پزشکی قانونی ۱۴۰ نفر نیروی انسانی برای ارائه خدمات است  اما تنها ۵۴ نفر در کل استان به صورت استخدامی، پیمانی و قراردادی در این حوزه مشغول هستند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین  توضیح داد: باتوجه به فاصله مسیر آوج در نظر داشتیم تحت عنوان نماینگی پزشکی قانونی مرکزی را راه‌اندازی کنیم اما به دلیل عدم جذب پزشک متخصص مقیم تاکنون نتوانستیم اجرایی کنیم.

وی با اشاره افزایش ۸ درصدی همسرآزاری در سال ۹۴ نسبت به سال پیشین عنوان کرد: مهمترین شرط  برای سقط قانونی جنین زیر ۴ ماه در نظر گرفته شده که میزان مجوز صادر شده در این مورد ۸۹ مجوز بوده است.

این مسئول ادامه داد: پرونده‌های مربوط به شکایت از کادر درمانی و پزشکی در سال ۹۴ حدود ۵۸ مورد بوده که از این تعداد ۳۳ پرونده تبرئه و ۲۵ مورد محکوم شده‌اند.

تائبی با تصریح بر اینکه در استان روزانه یک نفر در اثر تصادف فوت می‌کند تشریح کرد: در سال ۹۳ میزان تصادفات منجر به فوت ۳۹۱ نفر بوده و این میزان برای سال ۹۴ به میزان ۳۷۳ نفر بوده وروند کاهش داشتیم اما در کل آمار خوبی نیست.

مدیر کل پزشکی قانونی استان قزوین  یادآور شد با توجه تلاشهایی که در راستای اطلاع رسانی‌ به مردم شده میزان فوتی‌ها بر اثر مونوکسید کربن کاهش ۶۷ درصدی نسبت به سال ۹۳ داشته‌ایم.

وی با اشاره کاهش فوتی های ناشی از مواد مخدر، یادآور شد : این کاهش حاصل فعال شدن مراکز تحت اعتیاد است که افراد برای درمان به آن‌ها مراجعه میکنند.

تائبی با بیان‌اینکه آزمایشگاه سم شناسی و سرولوژی استان کامل است، گفت: باتوجه به اینکه برای انجام آزمایشات DNA هر چنداستان زیر نظر یک استان است استان تهران قزوین را تحت پوشش قرار داده و خود استان مکانی جهت انجام آزمایشات DNA ندارد.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار