افزایش بهای نفت و طلا در نخستین روز کاری سال ۲۰۱۸ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 154916
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴
شاخص : توافق نفتی اوپک و افزایش تقاضا باعث شد بهای طلای سیاه افزایش یابد و بهترین آغاز را در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۴ سال گذشته داشته باشد.

به گزارش شاخص نیوز  به نقل از رویترز، به دنبال پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک شامل روسیه به توافق نفتی در سال گذشته میلادی و افزایش تقاضا، بهای طلای سیاه امروز (سه شنبه) بهترین آغاز را در سال نوی میلادی از سال ۲۰۱۴ تاکنون تجربه کرد؛ زیرا قیمت آن به بالاترین سطح از اواسط سال ۲۰۱۵ رسیده است.

بر این اساس، بهای نفت وست تگزاس اینترمیدیت (نفت شاخص آمریکا) با ۲۲ سنت افزایش (معادل ۰٫۴ درصد)، ۶۰ دلار و ۶۴ سنت در هر بشکه معامله شد. این بالاترین سطح از ژوئن ۲۰۱۵ محسوب می شود.

بهای نفت خام برنت (شاخص بین المللی) با ۳۳ سنت افزایش (معادل ۰٫۵ درصد)، به ۶۷ دلار و ۲۳ سنت در هر بشکه رسید. این بالاترین سطح از مه ۲۰۱۵ محسوب می شود.

این نخستین بار از ژانویه سال ۲۰۱۴ است که هر دو شاخص نفت سال نوی میلادی را بالای ۶۰ دلار در هر بشکه آغاز می کنند.

گزارشها حاکی از آن است که خط لوله فورتیز دریای شمال از ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را از سر گرفت و سطح تولید را روزانه به ۴۵۰ هزار بشکه رساند. همچنین تلاش کشورهای عضو و غیرعضو اوپک شامل روسیه در یک سال گذشته هم بر بهبود بهای طلای سیاه اثر گذاشته است. توافق نفتی اوپک از ژانویه ۲۰۱۷ آغاز شد و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه داشته باشد.

افزایش تقاضای نفت خام برنت بخصوص از چین بر تقویت قیمت طلای سیاه اثرگذار بوده است. فقط احتمال می رود افزایش فعالیت های حفاری آمریکا تا حدودی در سال ۲۰۱۸ هم به کاهش بهای نفت منجر شود. سطح تولید نفت آمریکا در آستانه رسیدن به روزانه ۱۰ میلیون بشکه است. سطح تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون با حدود ۱۶ درصد افزایش همراه بوده و تا آخرین روز کاری سال ۲۰۱۷ به ۹٫۷۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بهای طلا هم سال ۲۰۱۸ میلادی را با روند صعودی آغاز کرد. بهای هر اونس طلا با ۰٫۲ درصد افزایش، به ۱۳۰۵٫۹۳ دلار رسید. این بالاترین سطح از ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۱۷ (حدود ۳ ماه پیش) محسوب می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار