افزایش حقوق کارگران رونق اقتصادی را به همراه دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93339
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸
شاخص : رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور گفت: افزایش حقوق كارگران، افزایش قدرت خرید معیشتی آن ها را به همراه دارد و در همین راستا اقتصاد كشور دارای رونق و محصولات تولید داخلی نیز مورد استقبال قرار می گیرند.
به گزارش شاخص نیوز: فتح الله بیات رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور با اشاره به اینکه هرساله شورای عالی کار بر اساس ماده ۴١ قانون کار، میزان حقوق و دستمزد ١٢ میلیون کارگر را مشخص می کند، اظهار داشت: بر همین اساس نمایندگان کارگران و کارفرمایان در جلسات شورای عالی کار باید در نظر بگیرند که دستمزد فعلی کارگران با خط فقر اختلاف دارد.
وی گفت: از آن‌جایی که بیش از ۵٠ درصد کشور را جامعه کارگری تشکیل می دهند، افراد در این جلسات باید توجه داشته باشند که عدم افزایش دستمزد کارگران از لحاظ معیشتی و اقتصادی صدمه ای بزرگ به کشور وارد می کند.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور تصریح کرد: افزایش رونق اقتصادی و تولیدات داخلی رابطه مستقیمی با میزان دریافتی کارگران دارد.
بیات ادامه داد: افزایش حقوق کارگران، افزایش قدرت خرید معیشتی آن ها را به همراه دارد و در همین راستا اقتصاد کشور دارای رونق و محصولات تولید داخلی نیز مورد استقبال قرار می گیرند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون حقوق دریافتی کمتر از دو میلیون و صد هزار تومان زیر خط فقر محسوب می شود ،بیان کرد: متاسفانه دستمزد بسیاری از کارگران در این برهه زمانی مبلغی معادل یک سوم آن است.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور در ادامه با بیان اینکه منطقه‌ای شدن دستمزد موجب تبعیض و هرج و مرج مزدی می شود، گفت: نمی‌ شود برای هر شهر یک نرخ دستمزد تعیین کرد چرا که تعیین حداقل مزد برای تمامی کارگران کشور است و در صورتی که تصمیم داشته باشیم مزد را بر اساس منطقه مشخص کنیم باید بین ۳۱ استان کشور تقسیم بندی و بر اساس آن برای هر استان یک نرخ مزد تعیین شود.
بیات اظهار داشت: در بحث دستمزد باید یکپارچگی و هماهنگی در تمام سطوح مزدی وجود داشته باشد و از هرج و مرج و بی نظمی مزدی جلوگیری شود تا تبعیض به وجود نیاید.
وی با اشاره به اینکه منطقه ای شدن دستمزدها صحیح نیست و افزایش مهاجرت به کلان شهر ها را با خود به همراه دارد، تصریح کرد: اگر کارگری که در تهران زندگی می کند ۵ تا ۱۰ درصد حقوق بیشتری دریافت کند در واقع انگیزه مهاجرت در آن ها را تقویت کرده ایم که بر این اساس دستمزد کارگران منطقه ای نمی شود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار