افزایش سالانه ۷ میلیون نفر به جمعیت دیابتی ها در جهان/ شیوع دیابت در قزوین از مرز ۱۰ درصد گذشت - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 96315
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۱۳
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر استان:
شاخص : کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین گفت: براساس نتایج حاصل از بررسی عوامل بیماری‌های غیرواگیر در استان شیوع دیابت در افراد ۱۵ تا ۶۴ سال 10.8درصد برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، امروزه شاهد شیوع تدریجی بیماری دیابت یا مرض قند در سطوح مختلف جامعه هستیم.

نکته قابل توجه و نگران کننده این است که این بیماری به تدریج در حال فراگیری میان نوجوانان و جوانان است و علت آن ریشه در سبک تغذیه ناسالم دارد.

مرض قند یا دیابت یک بیماری مزمن است که به علت کمبود ترشح یک ماده تنظیم کننده داخلی بدن به نام انسولین از لوزالمعده یا به دلیل بی اثر بودن انسولین ترشح شده به وجود می‌آید.

عوارض این بیماری کاهش بینایی، نارسایی کلیوی، بیماری های قلبی عروقی، اختلالات عصبی، زخم های مقاوم در پا و گاهی قطع آن است.

 دیابت به عنوان یک بیماری عمده غیر واگیر موجب صرف هزینه‌های زیادی برای دارو و درمان در جوامع به خصوص کشورهای در حال توسعه می‌شود.

images (3)

برای اطلاعات بیشتر به گفت و گو با فاطمه ناجی کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین پرداختیم.

افزایش سالانه ۷ میلیون نفر به جمعیت دیابتی ها در جهان

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۲۴۶ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند، اظهار کرد: هر سال ۷ میلیون نفر در جهان به جمعیت دیابتی‌ها افزوده می‌شود به طوری که نسل‌های بعد ۳۵۰ میلیون نفر دیابتی را در خود جای خواهد داد.

ناجی با بیان اینکه مبتلایان به دیابت در ایران به بیش از ۵ تا ۶ میلیون نفر می‌رسد، ابراز کرد: نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود بی اطلاع هستند.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین افزود: براساس نتایج حاصل از بررسی عوامل بیماری‌های غیرواگیر در استان شیوع دیابت در افراد ۱۵ تا ۶۴ سال ۱۰٫۸درصد برآورد شده است.

این مسئول دیابت را از جمله علل عمده نابینایی، نارسایی کلیوی و قطع عضو بدن در سراسر جهان دانست و گفت: بیش از ۹۰ درصد بیماران دیابتی از عوارض چشمی، کلیوی و عصبی رنج می‌برند.

وی اضافه کرد: دیابت در ایران شایع‌ترین علت نابینایی بوده و ۸۰ درصد بیماران دیابتی بر اثر بیماری‌های قلب و عروق جان خود را از دست می‌دهند.

۵۰ درصد افراد دیالیزی مبتلا به دیابت هستند

ناجی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد افراد دیالیزی مبتلا به دیابت هستند، عنوان کرد: احتمال قطع عضو در اندام‌های تحتانی افراد دیابتی ۱۵ تا ۴۰ برابر بیشتر از افراد دیگر است.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان با بیان اینکه موارد بستری بیماران دیابتی سه برابر بیشتر از افراد دیگر است، اضافه کرد: در دنیا از هر ۳۰ ثانیه یک قطع عضو به دلیل دیابت رخ می‌دهد و ۵ تا ۱۰ درصد بودجه‌های بهداشتی در جهان صرف دیابت می‌شود.

این مسئول  دیابت را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان شایع است که برای درمان باید انسولین تزریق کنند.

وی ادامه داد: در این نوع دیابت سلول‌های بتا پانکراس تخریب شده و لوزالمعده قادر به ساختن انسولین نیست.

ناجی با اشاره به دیابت نوع۲ بیان کرد: این نوع از دیابت که شایع‌ترین آن شناخته شده، اغلب در افراد بالای ۳۰ سال مشاهده می‌شود و بدن مبتلایان به طور معمول کمبود نسبی انسولین  دارند.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان افزود: بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ چاق هستند و بیمارانی هم که طبق معیار تعیین شده چاق نباشند در ناحیه شکم تجمع چربی دارند.

این مسئول دیابت بارداری را نوع سوم از دیابت دانست و توضیح داد: این نوع دیابت طی دوران بارداری ایجاد و با اتمام بارداری خود به خود بهبود می یابد البته در این افراد ابتلا به دیابت در آینده بیشتر است.

وی در خصوص علائم بیماری اذعان داشت: پرخوری، پرنوشی، پرادراری کاهش وزن شدید بدون دلیل، تاری دید و تاخیر در بهبود زخم‌ها از جمله علائم مرض قند است.

ناجی با بیان اینکه تمام زنان و مردان بالای ۳۰ سال مستعد ابتلا به دیابت هستند، تشریح کرد: افراد چاق با سابقه بیماری در خانواده و فشار خون در معرض خطر ابتلا خواهند بود.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان  در ادامه گفت: زنانی که سابقه دوبار یا بیشتر سقط بدون علت مشخص یا سابقه مرده‌ زایی و به دنیا آوردن نوزاد با وزن بیش از ۴ کیلو گرم را دارند بیماری دیابت آن‌ها را تهدید می‌کند.

a015111324264102a

اهمیت کنترل دقیق قند خون

این مسئول خاطرنشان کرد: کنترل دقیق قند خون بروز بیماری را به تاخیر انداخته و از هر ۱۰ نفر مبتلا به دیابت نوع ۲، معمولا هشت نفر آن‌ها چاق بوده و نیاز به کاهش وزن دارند بنابراین فرد مبتلا به دیابت باید همیشه وزن خود را در حد طبیعی حفظ کند.

ناجی با اشاره به اهمیت برنامه غذایی مبتلایان به دیابت، تاکید کرد: این افراد باید از مصرف مواد غذایی نشاسته، چرب و شیرین خودداری و همچنین حبوبات، نان سبوس‌دار را وارد سبد غذایی خود کنند.

وی بیان کرد: افزایش فعالیت‌های بدنی در کنترل بیماری قند بسیار اهمیت دارد و ورزش‌های سبک مانند نرمش و پیاده روی برای افراد مناسب است.

این مسئول هشدار داد: مراقبت از پای فرد مبتلا به دیابت اهمیت دارد چرا که عارضه های بی حسی، عفونت، دیر بهبود یافتن زخم و جراحت‌های پا برای آن‌ها به وجود می آید.

ناجی در پایان توصیه کرد: افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف هر گونه مواد دخانی خودداری کنند.

کلام پایانی؛

دیابت بیماری خاموش و در اثر بی‌توجهی به سبک تغذیه روزمره گریبان گیر بسیاری از افراد از جمله کودکان، نوجوانان و جوانان به علت غذاهای فست فودی می‌شود.

هزینه‌های تحمیلی به دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف کشور موجب صرف بودجه‌های کلان در زمینه درمانی می‌شود.

بودجه‌هایی در عرصه‌های متنوعی از فرهنگی و علمی برای ارتقاء سطح جامعه سرمایه‌گذاری می شود اما متاسفانه ورود فرهنگ‌های غلط تغذیه و استعمال دخانیات در سنین کم عامل بروز بسیاری از بیماری‌های مخرب و پر هزینه از جمله  دیابت شده است.

امیدواریم با تدوین برنامه‌های آموزشی و تبلیغی مناسب و اثر گذار موجبات پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها فراهم شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰ ‌/گ/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار