افزایش نامحسوس قیمت لبنیات موجب کاهش تدریجی قدرت خرید مردم شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63597
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۴:۳۲
پای صحبت شهروندان
شاخص : افزایش نامحسوس قیمت لبنیات به جز کاهش تدریجی قدرت خرید مردم موجب به خطر افتادن سلامت جامعه نیز می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، شنیده‌ها حاکی از آن است که قیمت لبنیات در چند ماه اخیر افزایش تدریجی و نامحسوسی داشته است؛ که این افزایش قیمت تاثیر بسزایی در توانایی قدرت خرید مردم گذاشته است؛ به طوری که در تهیه گزارش از سوپرمارکت‌ها، صاحبان آن به این موضوع صحه گذاشته‌اند‌.

همچنین آن‌ها به پایین بودن کیفیت محصولات لبنی تاکید داشتند و اشاره کردند که ۵ الی۶ عدد از این محصولات از کیفیت نامناسبی برخوردار هستند.

مغازه‌داران با توجه به گران بودن فرآوردهای لبنی افزودند: چنانچه اگر دوباره قیمت‌ها افزایش یابد؛ امکان کاهش خریدار این محصولات به وجود خواهد آمد.

یکی از آقایانی که برای خرید به سوپر مارکت مراجعه کرده بود وضعیت موجود را به دلیل بی‌تدبیری مسئولان دانست و گفت: یکی از دلایل افزایش صعودی قیمت اقلام خوراکی کاهش ارزش پول ایران است.

وی افزود: تا زمانی که برای افزایش ارزش پول ایران اقدامی صورت نگیرد؛ تورم موجود باقی خواهد ماند.

یکی دیگر از شهروندان تاکید کرد: با توجه به پایین بودن سرانه مصرف لبنیات در کشور، با افزایش قیمت فرآوردهای لبنی مردم دیگر توانایی خرید، به مقدار امروزی را هم از دست خواهند داد؛ لذا افزایش قیمت به ضرر مصرف کننده‌ها می‌باشد.

یکی دیگر از شهروندان با اشاره به گرانی قیمت لبنیات و سختی زندگی گفت: شایع شده که بعد از توافق هسته‌ای ممکن است قیمت‌ها سیر نزولی داشته باشد، اما این امکان هم وجود دارد که این اتفاق واقع نشود.

شهروند دیگری در مورد گرانی لبنیات اظهار کرد: از آنجایی که کالاها‌ی دیگر گران شده است گرانی فرآورده‌های لبنی امری طبیعی و قابل پیش‌بینی است.

IMG_20150714_112740

برای آگاهی بیشتر از زیان‌های حذف یا کمبود استفاده از لبنیات در سبد کالایی خانوار گفت‌وگویی با دکتر امین کلهر پزشک عمومی ترتیب دادیم که این مصاحبه گویای ضرورت استفاده از فرآورده‌های لبنی و زیان‌های کمبود کلسیم می‌باشد.

کلهر  با اشاره به تغییر الگوی مصرف لبنیات تاکید کرد: تغییر الگوی مصرف لبنیات موجب کمبود کلسیم می‌شود و چناچه در آزمایشات گرفته شده مقدارکلسیم کمتر از ۸/۴ باشد؛ علائمی چون خستگی، ضعف، بی‌حالی، افزایش تحریک پذیری، اعصاب و عضلات خواهد داشت.

مسئول فنی شیفت شب اورژانش بیمارستان رازی گفت: گزگز انگشتان دست و پا و گزگز دور تا دور دهان، اختلالات خونی و کمبود ویتامین B12 از نشانه‌های کمبود کلسیم است.

وی تصریح کرد: اگر کمبود کلسیم شدید باشد به تشنج و گاهی اوقات نیز به عارضه قلبی و سرطان می‌شود.

کلهر یادآور شد: یکی از علت‌های خرابی دندان‌های بسیاری از افراد در سنین پایین به جز مراقبت ناصحیح، کمبود کلسیم است.

این مسئول اضافه کرد: کمبود کلسیم در سنین بالا دارای عوارضی چون شکستگی و پوکی استخوان است که این وضعیت در بین بانوان به خصوص خانم‌های بالای ۵۰ سال بسیار شایع است.

کلهر افزود: شیر که یکی از فرآوردهای لبنی است علاوه بر هضم راحت، دارای انواع اسیدآمینه‌های ضروری برای بدن است و موجب ترمیم بافت‌های بدن می‌شود.

وی توضیح داد: برای جلوگیری از عواقب فاجعه‌بار کمبود کلسیم علاوه بر فرهنگ‌سازی در زمینه‌ی استفاده بهینه از فرآورده‌های لبنی نباید قیمت آن را افزایش داد بلکه بهتر است به این محصولات یارانه نیز تعلق بگیرد تا مردم توان بیشتری برای خرید این محصولات داشته باشند.

برای پیگیری بیشتر به برقراری تماس با شرکت‌های لبنی مبادرت ورزیدیم که نتیجه‌ای حاصل نشد و اغلب از پاسخگویی طفره می‌رفتند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد بهترین اقدامی که می‌توان برای به صرفه کردن قیمت‌ فرآوردهای لبنی انجام داد؛ تخصیص یارانه به دامداری‌ها و دامپروری‌ها است.

با این رویکرد هم می‌‌توان به مردم در راستای استفاده از محصولات لبنی کمک کرد و هم برای تامین سلامت جامعه کوشید و در راستای به صرفه کردن قیمت‌ تمامی شرکت‌ها اقدام کرد.

انتهای پیام/۱۰۰۴/ت۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار