ایران جانبی

» افزایش نگران‌کننده آمار غرق‌شدگی در قزوین/ لذتی که به بحران تبدیل شده است
کد خبر: 210290
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
شاخص گزارش می دهد؛
شاخص : فوت 10 نفر بر اثر غرق شدگی در سه ماهه امسال در استان قزوین، زنگ خطر یک بحران جدی را به صدا درآورده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، غرق‌شدگی جزو حوادثی است که همه ساله با گرم شدن هوا متاسفانه شاهد رخ دادن آن در سطح استان قزوین هستیم؛ معضلی که علی رغم ایمن سازی نقاط حادثه خیز باز هم با آن مواجه می‌شویم.

علی رغم غیرساحلی بودن استان قزوین، اما این استان در میزان غرق‌شدگی افراد به نسبت جمعیت، در جایگاه دوازدهم کشوری قرار دارد.

کانال انتقال آب دشت قزوین به طول ۹۴ کیلومتر، آب را از سد انحرافی زیاران تا منطقه کهک تاکستان منتقل می‌کند. این کانال با انتقال ظرفیت انتقال ۳۰ متر مکعب بر ثانیه و دارا بودن هزار و ۲۰۰ کیلومتر مسیر‌های فرعی، حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی دشت قزوین را آبیاری می‌کند.

کانال آبیاری قزوین، حدود نیم قرن پیش خارج از محدوده شهری ساخته شده بود، اما با ساخت و ساز‌های گسترده در شهر‌ها و مناطق روستایی، این کانال در وسط شهر قرار گرفته است که بسیاری از غرق‌شدگی‌ها در همین کانال رخ می‌دهد.

باتوجه به اینکه در سه ماهه سال 1399؛ حوادث غرق‌شدگی 10 قربانی در قزوین داشته است نیز بر آن شدیم که گفت‌وگویی با متولیان امر داشته باشیم و علت این حوادث را از زوایای مختلف بررسی کنیم؛

آمار غرق‌شدگی سه ماهه امسال نگران کننده است

قدرت الله مهدیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با ابراز نگرانی از افزایش آمار غرق‌شدگی در سال 99 اظهار کرد: متاسفانه طی سه ماهه ابتدای سال 10 نفر فوتی بر اثر غرق‌شدگی در رودخانه، سد، کانال و استخرهای آب کشاورزی داشتیم که 6 نفر در کانال و 4 نفر بعدی در رودخانه‌ها یا استخرهای کشاورزی بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری افزود: سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه ایمن سازی حاشیه رودخانه‌ها و کانال‌ها انجام شد که شامل فنس‌کشی نقاط حادثه خیز، نصب تابلوهای هشدار و تذکر و همچنین نصب بنرهایی در ورودی برخی مناطق در خصوص غرق‌شدگی است.

وی ادامه داد: از آنجایی که در سال‌های گذشته تابلوهای هشدار فلزی مورد سرقت قرار می‌گرفتند؛ شرکت آب منطقه‌ای برای رفع این مشکل از تابلوهای هشدار بتنی استفاده کرده است.

مهدیخانی با اشاره به بی‌توجهی مردم به هشدارها و تذکرات گفت: متاسفانه بیشتر غرق‌شدگی‌ها در مناطقی صورت می‌گیرد که ایمن شده‌اند، به طوری که یا فنس‌ها را مخدوش کرده یا از روی آن عبور می‌کنند.

وی با بیان اینکه 95 درصد از حوادث آتش سوزی و غرق‌شدگی ناشی از بی‌احتیاطی است، تصریح کرد: بارها از رسانه ملی، فضای مجازی و نصب تابلوهای هشدار دهنده تذکرات لازم را اعلام می‌کنیم اما متاسفانه برخی جوانان نسبت به این هشدارها بی‌توجه هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اظهار کرد: از خانواده‌ها خواهشمندیم که فرزندان خود را مدیریت کنند؛ چراکه ما در استان قزوین به جز استخرهایی که مدیریت شده هستند، هیچ مکانی را برای شنا کردن توصیه نمی‌کنیم.

مهدیخانی افزود: خواهشمندیم که مردم به این نکات توجه کنند و به هیچ وجه به سدها، رودخانه‌ها، کانال‌ها و استخرهای کشاورزی نزدیک نشوند چراکه تبعات سنگینی برای خود آن‌ها و دولت دارد.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: در برخی غرق شدگی‌ها برای کشف جسد مجبور به مسدودی آب کانال می‌شویم که این امر به تبعات خود زیان زیادی به کشاورزان تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امسال بیشترین غرق‌شدگی را در رودخانه‌ها و سدهای الموت داشتیم، اضافه کرد: مردم نباید به هیچ وجه به کانال، سد یا رودخانه نزدیک شوند، درحالی که بارها می‌بینیم مردم برای شستشوی ماشین وارد محدوده کانال می‌شوند.

سال گذشته 17 مورد غرق‌شدگی در استان رخ داد

مهدیخانی اظهار کرد: سال گذشته 17 مورد غرق‌شدگی در سدها، کانال‌ها، رودخانه‌ها و استخرهای ذخیره کشاورزی طی کل سال داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه سال گذشته در مدت مشابه امسال 9مورد غرق شدگی داشتیم، گفت: آماری که طی سه ماهه امسال داریم نگران کننده است چراکه زمان زیادی از گرمی هوا نمی‌گذرد.

وی اظهار کرد: بی‌احتیاطی عمده‌ترین دلیل غرق‌شدگی است، چراکه تمام نقاط حادثه خیز فنس گذاری شده است اما متاسفانه از روی فنس یا گاردیل عبور می کنند.

مهدیخانی بیان کرد: فنس کشی تمام رودخانه با توجه به فراز و نشیب‌هایی که دارد و یک جاذبه طبیعی محسوب می‌شود امکان پذیر نیست، لذا از مردم و خانواده‌ها انتظار داریم همکاری لازم را داشته باشند و در مناطقی که شنا ممنوع است وارد آب نشوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بسیاری از موارد غرق‌شدگی در استان در کانال‌های آبیاری اتفاق می‌افتد که افراد با هدف فرار از گرمای هوا، فریب عمق کم آب را می‌خورند و در نهایت قربانی می‌شوند. در این میان بخشی از وظایف برعهده مسئولین در راستای ایمن سازی و هشدار به مردم است تا از خطرات احتمالی پیشگیری کنند و بخشی هم برعهده مردم است که این هشدارها و تذکرات را جدی بگیرند.

متاسفانه طبق گفته مسئولین استان، با وجود تمام هشدارها اما هر ساله باز هم شاهد حوادث تلخ غرق‌شدگی هستیم که بیشتر هم قشر جوان قربانی این سهل انگاری‌ها می‌شوند.

ایمن سازی کانال‌ها به 100 میلیارد اعتبار نیاز دارد

در ادامه یدالله ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به وضعیت کانال‌های آب قزوین اظهار کرد: ساخت کانال آبیاری دشت قزوین مربوط به چهار دهه قبل است و در زمان احداث، این کانال‌ها خارج از محدوه شهری، روستاها و حتی جاده‌های تقاطعی قرار می‌گرفت.

وی افزود: با ساخت و ساز شهر‌ها و روستاها، کانال در داخل شهر‌ها قرار گرفته، به طوری که حتی جاده سرویس این کانال‌ها به عنوان جاده‌های دسترسی روستا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان با اشاره به افزایش تعداد غرق شدگی‌ها در کانال دشت قزوین بیان کرد: سال 95 برای رفع این مسئله کارگروهی متشکل از استانداری، آتش نشانی، هلال احمر و شرکت آب منطقه‌ای تشکیل دادیم و بررسی‌های دقیقی از دلایل غرق شدگی‌ها و اقداماتی که باید انجام می‌شد، صورت گرفت.

ملکی ادامه داد: اگرچه قبل از انعقاد این جلسه نقاط حادثه خیز توسط شرکت آب منطقه‌ای شناسایی شده بود، اما تصمیم بر این بود که بر اساس دستور جلسه این نقاط به صورت مشترک بررسی شوند.

این مقام مسئول اذعان داشت: براساس دستورات کارگروه بنا شد شرکت آب منطقه‌ای اقداماتی را انجام دهد که یکی از آن‌ها شناسایی نقاط حادثه خیز رودخانه زیاران و فنس کشی آن بود که سعی کردیم تا حد امکان به جز مناطقی که به مزارع و باغات منتهی می‌شد را انجام دهیم.

وی اضافه کرد: در حاشیه کانال‌ها در گذشته تعدادی تابلوی هشدار دهنده فلزی نصب شده بود که متاسفانه مورد سرقت قرار می‌گرفت لذا تصمیم گرفتیم 92 تابلوی هشدار دهنده بتنی تعبیه و نصب کنیم.

ملکی ادامه داد: طول کانال آبیاری دشت قزوین هزار و 200 کیلومتر است که 94 کیلومتر از آن کانال اصلی و مادر است؛ لذا باتوجه به اینکه بیشترین غرق شدگی‌ها در همین مناطق صورت می‌گیرد؛ تقریبا در هر یک کیلومتر از کانال اصلی یک تابلو نصب کردیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گفت: همچنین 12 گروه گشت پیش‌بینی شده که به ویژه در روزهای تعطیل در اطراف کانال‌ها حضور دارند و اخطار و تذکرات لازم را به مردم می‌دهند اما متاسفانه بازهم شاهد غرق شدگی‌ها هستیم.

وی با اشاره به نصب نیوجرسی در اطراف کانال ها افزود: همچنین 30 کیلومتر از نقاط حادثه خیز و جمعیتی را به صورت دو طرف تقاطعی جاده‌ها گاردریل گذاری کردیم.

بیشترین غرق‌شدگی‌ها مربوط به کانال مهرگان است

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تمام این اقدامات انجام گرفته اما کافی نیست؛ اگر بخواهیم طول تمام کانال را ایمن سازی کنیم؛ بالغ بر 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این در حالی است که اقدامات لازم در نقاط حادثه خیز به درستی انجام شده است.

ملکی با اشاره به مهمترین دلایل غرق شدگی عنوان کرد: متاسفانه مردم نسبت به علائم و اخطارهای هشداردهنده بی‌توجه و بی‌احتیاط هستند، چراکه بسیاری از قربانیان دقیقا در محل‌های نصب تابلو و گاردریل گذاری شده غرق شده‌اند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ابراز کرد: دومین عامل غرق‌شدگی، شناکردن است که معمولا با فصل گرما آغاز می‌شود؛ به طوریکه جوانان به هیچ کدام از توصی‌ ها و اخطارها هم توجهی ندارند.

وی ادامه داد: متاسفانه امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز شنا و استخرها هجوم جمعیت به سمت کانال‌ها است، به طوری که در ساعات ظهر جمعیت زیادی در اطراف کانال‌ها حضور پیدا می‌کنند.

این مقام مسئول با اشاره به کانال شهرک مهرگان گفت: از آنجایی که شهر مهرگان در کنار کانال احداث شده است، تکالیفی برای شهرداری از جمله فنس‌کشی در نظر گرفته شده که تاکنون انجام نشده اما گاردریل گذاری آن کامل است.

ملکی بیان کرد: سالانه میزانی از غرق‌شدگی‌ها در کانال مهرگان رخ می‌دهد که شاید یکی از دلایل آن عدم وجود استخر استاندارد در این منطقه یا دلایل دیگری است، لذا مردم به دلیل تفرج و شنا کنار کانال حضور پیدا می‌کنند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان تصریح کرد: بیشترین غرق‌شدگی‌ها به ترتیب اولویت مربوط به کانال مهرگان، رودخانه زیاران و سایر نقاط کانال که به صورت موردی اتفاق می‌افتد، است.

وی ادامه داد: برداشت غیرمجاز آب از کانال هم به عنوان موضوع دیگری است که عامل غرق شدن برخی قربانیان بوده؛ برخی موارد هم به اتفاقات عمدی، قتل و خودکشی باز می‌گردد که میزانی از آمار غرق‌شدگان را تشکیل می‌دهد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بی‌توجهی خانواده‌ها به فرزندانشان هم یکی از مهمترین عوامل غرق‌شدگی کودکان محسوب می‌شود، افزود: خانواده‌ها با هدف تفرج کنار کانال حضور پیدا کرده و به کودکان خود بی‌توجه هستند؛ از آنجایی که کودکان با خطرات کانال آشنا نیستند، در حالت بازی وارد محدوده شده و به داخل کانال سقوط می‌کنند.

حوادث غرق‌شدگی باعث خسارات کلان به حوزه آب و کانال می‌شود

ملکی ادامه داد: در موارد این چنینی، پدر برای نجات فرزندش به داخل آب می‌رود و گاها هر دونفر قربانی یا پدر فرزند را نجات داده و خودش غرق می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اظهار کرد: آخرین دلیل غرق‌شدگی عدم آشنایی مسافرین از خطرات کانال‌ها است که امسال دو مورد از غرق شدگی‌ها مربوط به مسافرین غیربومی بود که به تابلوهای هشداردهنده بی‌توجه بودند.

وی با اشاره به هزینه تحمیلی برخی غرق‌شدگی‌ها خاطرنشان کرد: گاهی اوقات برای نجات غرق‌شدگان مجبوریم مخزن سد زیاران را تخلیه کنیم که این امر خسارت‌های زیادی به منابع آب و کشاورزان وارد می‌کند و با هر بار بستن آب کانال یک میلیون متر مکعب آب را از دست می‌دهیم.

ملکی گفت: شرکت آب منطقه‌ای به تمام تعهدات خود براساس دستور جلسه سال 95 عمل کرده، به جز 2 مورد که در حال بررسی است؛ همچنین با توجه به افزایش میزان غرق‌شدگان، هفته گذشته جلسه‌ای برگزار و پیشنهاد کردیم که باهماهنگی استانداری تیم ارزیابی در مناطق حادثه خیز حضور یافته و هر آنچه که لازم باشد را در دستور کار قرار دهیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه مسقف و محصور کردن کانال، در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست، اذعان داشت: همکاری مردم در اقدامات پیشگیرانه بسیار حائز اهمیت است، اما متاسفانه به این موضوع توجهی ندارند؛ از طرفی فنس‌کشی کل رودخانه باتوجه به فراز و نشیب‌هایی که دارد امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به جاده کورانه به حمیدآباد گفت: متاسفانه جاده اختصاصی سرویس کانال‌ها به راه دسترسی روستاها تبدیل شده که براساس این اقدام ما چندین سقوط خودرو به داخل کانال را داشتیم که راننده‌ها نتوانسته‌اند سرعت خود را کنترل کنند.

ملکی با بیان اینکه بهار سال گذشته 9 مورد غرق شدگی داشتیم که بیشترین آمار آن‌ها مربوط به کانال بود، گفت: امسال 10 مورد غرق‌شدگی طی سه ماهه سال جاری داشتیم که 6 نفر در کانال‌ها و 4 نفر بعدی در رودخانه‌ها، سدها یا دریاچه‌ها بوده که خارج از تعهدات شرکت آب منطقه‌ای است.

وی در پایان گفت: اقدامات خوبی برای ایمن‌سازی کانال‌ها صورت گرفته است و توقع داریم مردم همکاری لازم را داشته باشند و در مناطقی که شنا ممنوع است وارد آب نشوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، غرق‌شدگی به عنوان یکی از علل‌ مرگ و میر غیر عمدی به راحتی قابل پیشگیری است؛ بسیاری از رودخانه‌ها و کانال‌های موجود در استان با وجود ظاهری آرام، بسیار خطرناک و عمیق هستند لذا امیدواریم مردم هشدارها و توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند و جان خود را فدای چند دقیقه لذت شنا کردن نکنند.

انتهای پیام/ 1003

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار