افزایش ۱۵ درصدی مرگ و میر در اثر سوء مصرف مواد مخدر/ معضلات بهداشتی اعتیاد به ویژه ابتلا به ایدز نگران کننده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 71755
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۵:۴۰
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قزوین عنوان کرد:
شاخص : معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قزوین با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی مرگ و میر در اثر سوء مصرف مواد مخدر گفت: معضلات بهداشتی اعتیاد به ویژه آمار ابتلا به ایدز نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،جلسه شورای اداری مبارزه با مواد مخدر با حضور معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قزوین و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و دیگر مدعوین پیش ازظهر امروز در فرمانداری برگزار شد.

کیومرث ایمن معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قزوین با اشاره به تاکید دولت مبنا براین‌که هر ماه باید این جلسات تشکیل شود اظهار کرد: طبق آخرین آمار مراکز مبارزه با مواد مخدر بیش از ۶۰درصد از جرایم مرتبط با مواد مخدر است که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آسیب را به جامعه وارد می‌کند.

وی در ادامه بیان کرد: بیش از ۶ میلیون نفر در کشور تحت تاثیر مواد مخدر قرار دارند به طوری‌که روزانه ۸ نفر در اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده و ۷۰ نفر نیز به جمع معتادان اضافه می‌شود.

این مسئول با اشاره به مصرف سالانه بیش از پانصد تن مواد مخدر افزود: طبق آمار رسمی، کشورمان یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد دارد، چه بسا که مواد مخدر بین ۶۳ تا ۶۵ درصد از جرایم را به شکل مستقیم و غیر مستقیم به خود اختصاص داده است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قزوین در ادامه توضیح داد: طبق گزارش وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و همکاری کارشناسان این حوزه در رابطه با مواد مخدر و جرایم آن، مصرف مواد صنعتی از نیم درصد در سال ۸۴ به ۲۶ درصد در سال گذشته رسیده است و از سوی دیگر  زنان بیشتر در معرض آسیب پذیری مواد مخدر قرار گرفته‌اند.

ایمن با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی مرگ و میر در اثر سوء مصرف مواد مخدر اضافه کرد: بر اساس اطلاعات معاونت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مرگ زنان در اثرمصرف مواد مخدر ۱۵ درصد افزایش داشته است و همچنین معضلات بهداشتی اعتیاد به ویژه ابتلا به ایدز نیز نگران کننده است.

وی با اشاره به کاهش سن اعتیاد در کشور از ۲۳ونیم سال به ۲۰ سال خاطرنشان کرد: امروز نسل جوان ما رویکرد بیشتری به مواد مخدر صنعتی (شیشه)نسبت به سه مواد مخدر اخیر(تریاک، حشیش و هروئین) دارند به‌طوریکه فاصله شروع به مصرف تا مرگ را بسیار کوتاه بیان کرده است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قزوین در پایان با بیان اینکه فقر اطلاعات در حوزه  مبارزه با مواد مخدر آسیب جدی است، گفت: به منظور مدیریت صحیح و برنامه ریزی بر مبارزه و کنترل مواد مخدر در کشور برخورداری از آمارهای درست و واقع بینانه شرط اصلی است اما متاسفانه این چالش طی سال‌های گذشته در کشور وجود داشته و تاکنون نیز رفع نشده است، امید است با اطلاعات کافی بتوانیم تاثیر جدی در این مسیر داشته باشیم .

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱/و

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار