افزایش 17 درصدی اشتغال ناقص در دولت یازدهم +نمودار
کد خبر: 117528
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
شاخص : عملکرد دولت یازدهم در عرصه اشتغال‌زایی، علاوه برافزایش 500 هزار نفری تعداد بیکاران، با رشد 17 درصدی تعداد افراد دارای اشتغال ناقص، منفی‌تر هم شد.

به گزارش شاخص نیوز: بر اساس تعریف مرکز آمار، افراد دارای اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع، حاضر در سر کار یا غایب موقت از محل کار بوده و به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و… کمتر از ۴۴ ساعت کار کرده، خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده‌اند.

به گفته کارشناسان، برای آگاهی از واقعیات بازار کار کشور، باید علاوه تعداد بیکاران، آمار افراد دارای اشتغال ناقص را هم مورد توجه قرار داد، زیرا افراد دارای اشتغال ناقص، به نوعی بیکارند و از سر ناچار در مشاغل پاره‌وقت با شرایط نامناسب (مشاغل کاذب)، مشغول به کار شده‌اند.

ثبات و پایداری شغل از جمله موضوع‌هایی است که باید در اشتغال در نظر گرفت. فرد توانمندی که به علت نیافتن شغل پایدار، دستفروشی را در معابر خیابان و یا مترو و خودروهای جمعی پیشه می‌کند، از درآمد پایدار، ساعات کار متعارف، بیمه تأمین اجتماعی و در نهایت سابقه کاری برخوردار نیست. با این حال، این افراد جزو آمار بیکار محسوب نمی‌شوند و جزو شاغلان می‌آیند که این مسئله می‌تواند برای مسئولان، فریبنده باشد و اشتغال این افراد را نشانه موفقیت برنامه‌های خود بدانند.

در چند سال اخیر که به علت تشدید رکود اقتصادی، بسیاری از واحدهای اقتصادی تعطیل شده‌اند نیروی کار قابل توجهی به ناچار به شغل‌های کاذب روی آوردند. بی‌تردید، اشتغال ناقص در کنار نرخ بیکاری می‌تواند بازگوکننده وضعیت بیکاری واقعی در کشور باشد. رهایی از بیکاری و اشتغال ناقص فقط در گرو رونق تولید کالا و خدمات است.

زمانی که بازار کار کشور با بهبود وضعیت مواجه می‌شود و تقاضا برای نیروی کار افزایش یافته و در نتیجه میزان اشتغال افزایش می‌یابد، کارفرمایان برای حفظ نیروی کار خود تمایل بیشتری برای استخدام تمام‌وقت نیروی کار داشته و در نتیجه با کاهش استخدام پاره‌وقت، سهم اشتغال ناقص نیز کاهش می‌یابد. در مقابل زمانی که وضعیت بازار کار با تضعیف مواجه می‌شود و تقاضا برای نیروی کار و در نتیجه میزان اشتغال کاهش می‌یابد، کارفرمایان نیز برای کاهش ریسک خود تمایل کمتری برای استخدام تمام‌وقت نیروی کار داشته و در نتیجه با افزایش استخدام پاره‌وقت، سهم اشتغال ناقص نیز در بازار کار افزایش می‌یابد.

* عملکرد دولت یازدهم

بر اساس گزارش مرکز آمار، تعداد افراد دارای اشتغال ناقص در دولت یازدهم ۳۱۷ هزار نفر معادل ۱۷ درصد افزایش یافته است.

افزایش 17 درصدی اشتغال ناقص در دولت یازدهم +نمودار

در پایان سال ۱۳۹۱ تعداد افراد دارای اشتغال ناقص در کشور یک میلیون و ۸۳۳ هزار نفر بود. اما در سال ۱۳۹۲ با تغییر دولت، به طور مرتب بر تعداد شاغلان ناقص، افزوده شد به طوری که این رقم در پایان سال ۱۳۹۲ به یک میلیون و ۹۰۹ هزار نفر و در پایان سال ۱۳۹۳ به ۲ میلیون و ۴۲ هزار نفر افزایش پیدا کرد و در پایان سال ۱۳۹۴ با برجای گذاشتن رکورد ۲ میلیون و ۱۵۱ هزار نفری، تعداد افراد دارای اشتغال ناقص به اوج خود رسید.

این تعداد مشاغل کاذب، بالاترین رکورد در یک دهه اخیر محسوب می‌شود و به خوبی اوضاع نامناسب اقتصادی کشور و تشدید رکود را نشان می‌دهد.

منبع:  مشرق 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار