افزایش ۴۵درصدی سقط جنین قانونی/ تصادفات شایع‌ترین علت مرگ و میر در استان است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 139664
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۳۹
رییس پزشکی قانونی قزوین عنوان کرد
شاخص : رییس پزشکی قانونی قزوین با اشاره به اینکه سقط جنین قانونی در استان 45درصد رشد داشته است گفت: شایع‌ترین علت مرگ و میر مربوط به تصادفات است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بهزاد ولی‌زاده رییس پزشکی قانونی قزوین صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، با اشاره به اینکه هیچکدام از شهرهای تابعه مجهز به سالن تشریح نیستند، اظهار کرد: در حال حاضر در کل استان ۳ تخت تشریح به صورت امانی در سازمان آرامستان‌ها داریم که باید اقدامات جدی در جهت تجهیز سازمان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه تعیین علت فوت در هر جامعه‌ای شاخص اصلی بهداشت است، افزود: اگر علت فوت افراد به طور دقیق مشخص نشود نمی‌توان سیستم‌های بهداشتی مناسبی را در جامعه راه‌اندازی کرد.

این مسوول تشریح کرد: طرح مرکز ساماندهی صدور جواز دفن با همکاری دادستانی ، علوم پزشکی، سازمان آرامستان‌ها و پزشکی قانونی در قزوین راه‌اندازی و تلفن ۱۵۳۰ تعریف شده است که مردم هر کجا با مرگ عادی بدون مسائل کیفری و جنایی مواجه شدند می‌توانند با این سامانه برای انتقال جسد تماس بگیرند.

ولی‌زاده با بیان اینکه برنامه‌های پژوهشی و آموزشی متعددی در این سازمان صورت گرفته است، ابراز کرد: در حال حاضر هزینه معاینه جسد ۷۰ هزارتومان و کالبدشکافی ۱۲۰ هزارتومان است و کلیه درآمدهای پزشکی قانونی به طور مستقیم به خزانه دولت واریز می‌شود.

رییس پزشکی قانونی قزوین گفت: پزشکی قانونی بزرگترین نقش را در آگاه سازی جامعه دارد و از زمانی که شروع به ارائه آمار کرده است شاهد کاهش چشمگیر مرگ و میر در زمینه‌های مختلف از جمله تصادفات جاده‌ای، گازگرفتی و اعتیاد هستیم.

نزاع، بیشترین آمار معاینات بالینی را تشکیل می‌دهد

وی با بیان اینکه پزشکی قانونی ۳۴ هزار و ۴۴۷ مورد معاینات بالینی در سال ۹۵ داشته انجام داده و با رشد ۴ درصد نسبت به سال ۹۴ مواجه بوده است، خاطرنشان کرد: در ۲ ماهه سال جاری ۴ هزار و ۳۸۴ نفر پذیرش شده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه ۱۷ درصد کاهش داشته است.

این مسوول تشریح کرد: از رقم مربوط به معاینات بالینی در سال ۹۵ بیشترین آمار مربوط به نزاع است که ۹هزار و ۴۰۹ مورد در این زمینه مراجعه‌کننده داشته‌ایم که نسبت به زمان مشابه در سال ۹۴ کاهش ۵ درصدی داشته است.

ولی‌زاده ادامه داد: تصادفات رتبه دوم آمار معاینات بالینی در پزشکی قانونی دارند که در سال گذشته ۶هزار و ۱۲۶ مورد مصدوم داشتیم که متاسفانه افزایش ۱۶ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش است و در دو ماهه اول ۹۶ با کاهش ۴ درصدی نسبت به زمان مشابه سال ۹۵ روبه رو بودیم.

رییس پزشکی قانونی قزوین با اشاره به اینکه معاینات بالینی در زمینه حوادث کار ۶۶۹ مورد در سال ۹۵ با رشد ۷ درصدی بوده است، یادآوری کرد: ۱۲۹ مورد مجوز سقط درمانی در سال ۹۵ صادر کردیم که نسبت به سال ۹۴ با افزایش ۴۵ درصدی همراه بوده است.

وی بیان کرد: مجوز سقط به مواردی داده می‌شود که جنین دچار مشکل حاد است یا مرده به دنیا خواهد و یا اینکه موجب مشکل و مرگ مادر خواهد شد لذا مردم با عمل به این راهکار قانونی می‌توانند از بروز سقط‌ های غیرقانونی پیشگیری کنند.

گازگرفتگی در استان ۶ برابر شده است

این مسوول اضافه کرد: حدود ۲ هزار و ۵۵۱ مورد مراجعه برای بررسی بارداری و حاملگی در سال ۹۵ داشتیم که در مقایسه با ۲هزار و ۳۱۷ مورد سال ۹۴ با افزایش ۱۰ درصدی مواجه بوده است.

رییس پزشکی قانونی قزوین گفت: ۸۹۵مورد جسد در سال ۹۵ به پزشکی قانونی تحویل داده شده که با رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال ۹۴ همراه بود و شایع‌ترین علت مرگ و میر مربوط به تصادفات است.

وی با بیان اینکه ۶۰ مورد مرگ ناشی از موادمخدر در سال ۹۵ داشته‌ایم، افزود: ۵۸ مورد مرگ ناشی از مسمومیت‌ها در سال ۹۵ به ما ارجاع شده که ۲۷ مورد آن مربوط به گازگرفتگی بوده و رشد ۶ برابری نسبت به سال ۹۴ داشته است و متاسفانه در دو ماهه سال جاری ۷ مورد مرگ به این علت را داشته‌ایم.

این مسوول یادآوری کرد: سال گذشته ۱۷ مورد غرق‌شدگی داشته‌ایم که ۲۱ درصد رشد نسبت به سال ۹۴ داشتیم و بیشترین موارد مربوط به کانال‌های آب است و ۱۵ مورد برق گرفتگی در سال ۹۵ داشتیم که با رشد ۳۶ درصدی نسبت به سال ۹۴ مواجه بوده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار