افزایش ۵۹ درصدی آتش سوزی در مراتع استان قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 68806
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۰۰
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان قزوین عنوان کرد:
شاخص : فرمانده یگان حفاظت منابط طبیعی استان قزوین گفت: 157هکتار مرتع، 163مرتع مشجر و 10هکتار جنگل در آتش سوزی های سال جاری سوخته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، امسال ۴۴ فقره آتش سوزی در مراتع استان قزوین رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹درصد افزایش داشته است.

فرمانده یگان حفاظت منابط طبیعی استان قزوین صبح امروز در گفتگو با خبرنگار شاخص گفت : ۱۵۷ هکتار مرتع، ۱۶۳مرتع مشجر و ۱۰ هکتار جنگل در این آتش سوزی ها سوخته است.

سرهنگ اصغر معصومی در ادامه افزود: میزان خسارت وارده هنوز مشخص نشده و توسط کارشناسان در دست بررسی است.

وی علت آتش سوزی را عامل انسانی بیان کرد و افزود : علت حادثه گاهی عمدی و به خاطر اختلافات محلی است.

معصوی اضافه کرد: این حادثه منجر به آلودگی هوا، از بین رفتن پوشش گیاهی و چرخه محیط زیست از جمله حشرات مختلف، جوندگان و درندگان شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابط طبیعی استان همچنین از بین رفتن گونه های درختی با قدمتی بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰سال و گونه های بلوط که ارزش ژنتیکی دارند را از دیگر خسارت های وارده بیان کرد.

معصومی با بیان اینکه اینگونه خسارت ها را دیگر نمی توان جبران کرد ادامه داد : برای جلوگیری از کاهش آسیب ناشی از این حوادث، هرساله بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ آتش کوب و آتش بر دستی به دهیاران و شورا برای اطفاء حریق در زمان مقرر تحویل داده می شود.

وی در پایان با تاکید بر لزوم حفظ منابع طبیعی خاطر نشان کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی برای روستاییان از دیگر اقداماتی است که به منظور آگاه سازی و پیشگیری از حوادث آتش سوزی انجام شده است.

انتهای پیام/۷۲۳۱/ت۲

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار