افزایش 10 درصدی اعتیاد زنان در قزوین
کد خبر: 102650
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷
‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین هشدار داد:
شاخص : دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین با اشاره به افزایش 43 درصدی کشفیات مواد مخدر در استان، گفت: متاسفانه سن اعتیاد در استان قزوین از 25 سال به 15 سال رسیده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، براساس آخرین آمارهای اعلامی از سوی پلیس و ستاد مبارزه با مواد مخدر روزانه۱۳۶۹ کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده و در این رابطه هر ساعت به طور میانگین ۲۷ پرونده در رابطه با معتادان خطرناک و قاچاقچیان در نیروی انتظامی تشکیل می شود.

مختار کرمی، ‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر در لیست آسیب‌های اجتماعی در الویت قرار دارد، اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی و کسانی که برای ترک اعتیاد به مراکز مجاز مراجعه می‌کنند بیش‌از ۲۱ هزار نفر معتاد در استان داریم.

اعتیاد زنان در قزوین به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته‌است

وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر خانم هستند، افزود: سال گذشته کمپ ترک اعتیاد بانوان در اقبالیه راه اندازی شد که در حال حاضر ۲۰ نفر مراجعه کننده داشته است.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در ادامه گفت: آمار اعتیاد زنان در مجموع از سال ۹۰ تا ۹۴ از ۳ تا ۵ درصد به ۹ الی ۱۰ درصد رسیده است.

این مسئول اضافه کرد: متاسفانه سن اعتیاد از ۲۴ تا ۲۵ سال به ۱۵ تا ۱۷ سال کاهش داشته است.

کرمی تصریح کرد: ۲ درصد از دانشجویان کشور معتاد هستند که ۶۷درصد از آن‌ها شروع اعتیادشان را در دوره دبیرستان و متوسطه عنوان کرده‌اند و این نشان‌دهنده رواج مصرف مواد در مدارس کشور است.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در آموزش و پرورش استان قزوین بیان کرد: برنامه‌ای تحت عنوان طرح توانمندسازی دانش‌آموزان و توسعه دانش پیشگیری از اعتیاد در مقطع متوسطه که دانش‌آموزان، والدین و معلمان را در بر می‌گیرد در سال جدید اجرا خواهد شد.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر افزود: در این طرح ۱۲۴ هزار نفر تحت پوشش اقدامات آموزشی قرار خواهند گرفت.

۲۹۱۱۵۷۱_۲۱۸-۱

افزایش ۴۳ درصدی کشفیات مواد مخدر در استان

این مسئول با بیان اینکه در سال گذشته یک تن و ۳۷۲ کیلو مواد مخدر توسط نیروی انتظامی کشف شده است ابراز کرد: کشفیات سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۴۳ درصد افزایش داشته است.

کرمی ادامه داد: همچنین در سال۹۴، یک هزار و ۴۳۳ نفر از معتادین، عمده‌فروشان و خرده فروشان مواد مخدر دستگیر شده‌اند که در این زمینه هم ۱۳ درصد افزایش دستگیری داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دسترسی به مواد مخدر آسان است، گفت: نیروی انتظامی به دلیل گستردگی ماموریت‌ها و کمبود نیرو  قادر به مهار همه جانبه این معضل در جامعه نیست لذا به رویکردی اجتماعی و مردم نهاد نیازمند هستیم.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین تاکید کرد: می‌توان گفت در زمینه اقدامات مقابله‌ای، عملکرد مناسبی داشته‌ایم اما متاسفانه در بخش پیشگیری و درمان از شرایط مطلوبی برخوردار نیستیم.

۸۰۰ میلیون تومان هزینه برای جمع‌آوری معتادان بی‌خانمان

این مسئول در ادامه افزود: طرح جمع‌آوری معتادین متجاهر و تحت پوشش قرار دادن آن‌ها از سطح شهر و شهرستان‌ها از سال ۹۳ آغاز شده که سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون تومان در این بخش هزینه شده است.

کرمی با بیان اینکه تعداد معتادان جمع‌آوری شده بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر است یادآورشد: امروز در پی ایجاد شغل برای این افراد هستیم چراکه اشتغال از عوامل اصلی جلوگیری از روی آوردن مجدد به مصرف مواد مخدر خواهد بود.

وی ادامه داد: متاسفانه تنها ۲۰ درصد از افرادی که درمان می‌شوند مانایی دارند و ۸۰ درصد دیگر به دلیل عدم پذیرش خانواده و جامعه و مشکلات اقتصادی مجددا به مصرف مواد روی می‌آورند.

۶۳۵۴۳۸۶۲۳۸۹۷۱۷۴۰۸۰

سازمان‌های ذی ربط از وظایفشان شانه خالی می‌کنند

این مسئول عنوان کرد: ۲۰درصد اعتبارات لازم برای مقابله و پیشگیری و درمان بر عهده ستاد مبارزه با مواد مخدر است و ۸۰ درصد دیگر باید توسط خود سازمان‌های مرتبط در زمینه پیشگیری مواد مخدر تامین شود که متاسفانه از این مسئولیت شانه خالی می‌کنند.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر افزود: شهرداری‌ها باید ۱۰ درصد بودجه فرهنگی اجتماعی خود را به ترک اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر اختصاص دهند.

کرمی با بیان اینکه قزوین جزء قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود، گفت: شیوع اعتیاد در مراکز صنعتی بسیار بالا است در این راستا سال گذشته ۲۹۰ هزار نفر از شهروندان تحت پوشش آموزش‌ پیشگیری‌های اولیه قرار گرفتند.

وی افزود: تریاک و هروئین از جمله مواد سنتی است که معتادان قزوینی مصرف می‌کنند اما در سال‌های اخیر شیوع موادمخدر مواد صنعتی افزایش یافته و از ۳ درصد به ۲۶ درصد رسیده است.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین اذعان داشت: در حال حاضر ۲۴ کمپ در سطح استان مشغول به کار هستند که افراد تحت درمان در آن یا اعتیاد به شیشه دارند یا تزریقی هستند.

سوداگران مرگ با مواد ناخالص جان هزاران نفر را می‌گیرند

این مسئول اضافه کرد: ۱۱۵ مرکز MMT پزشک محور در سطح استان فعالیت می‌کنند که افراد پس از گذراندن دوره سم‌زدایی در کمپ‌ها در این مراکز پذیرش شده و تحت درمان پزشکان قرار می‌گیرند.

کرمی خاطرنشان کرد: ۳ مرکز DIC  تحت عنوان مرکز کاهش آسیب مصرف مواد در شهرهای قزوین، تاکستان و اقبالیه وجود دارند که به نوبه خود در سال گذشته موجب کاهش ۴۰ درصدی ایدز با ارائه خدماتی کنترلی از قبیل سرنگ در بین معتادین شدند.

وی هشدار داد: برخی از سوداگران مرگ به توزیع مواد ناخالص با نازلترین قیمت که از سرب تشکیل شده است مبادرت می‌کنند و جان هزاران نفر را به خطر می‌اندازند.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه هر ۸ ساعت یک نفر در ایران در اثر سوء مصرف مواد جانش را از دست می‌دهد یادآور شد: سالانه۳ هزار نفر ایرانی جانشان را در اثر مصرف مواد از دست می‌دهند.

این مسئول در ادامه گفت: طبق آمار سال ۹۰ که یک میلیون و ۳۵۰ هزار معتاد در ایران داشتیم ، شیوع اعتیاد در استان ۱/۹۲ بوده است و شیوع شناسی  سال ۹۴ هم آغاز شده اما به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.

مواد+مخدر+صنعتی+و+روان-گردان-ها+تهدیدی+بزرگ+پیش-روی+نوجوانان+و+جوانان

عملکرد جزیره‌ای مدیران استان در مبارزه با مواد مخدر

کرمی ابراز کرد: متاسفانه سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری استان به صورت جزیره‌ای و سلیقه‌ای کار می‌کنند که عدم توجه مسئولان به وظایف و تکالیفشان موجب کند پیش رفتن برنامه‌ها در کاهش این آسیب اجتماعی شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر اعتبارات سال جدید ابلاغ نشده اما انتظار می‌رود بیشترین اعتبار به بخش پیشگیری از مصرف مواد اختصاص یابد که در اولویت همه برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین در خصوص برنامه‌های پیش رو توضیح داد: ۲ واحد درسی در مقطع کاردانی و کارشناسی به عنوان مهارت زندگی در ارتباط با اعتیاد به دروس دانشجویان اضافه شده و در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

این مسئول ادامه داد: حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی، مقابله با خرده فروشان، پاکسازی نقاط آلوده، دستگیری معتادان متهاجر و پرخطر از جمله اقدامات در نظر گرفته شده برای سال جاری است که فضا را برای توزیع کنندگان نا امن خواهد کرد.

معضل اعتیاد نیازمند نگاه پرمهر خیرین است

کرمی اذعان داشت: طی دستورالعملی که صادر شده باید مجمع خیرین برای مبارزه با مواد مخدر راه‌اندازی شود تا از این ظرفیت مردمی در این راستا استفاده کنیم اما متاسفانه خیرین تاکنون در بخش پیشگیری و مبارزه با اعتیاد وارد نشده‌اند و این امر نیازمند فرهنگ‌سازی است.

این مسئول در پایان تاکید کرد: از ابتدای انقلاب دشمنان جنگ نظامی و جنگ نرم از جمله اعتیاد را در پیش گرفته‌اند و از آن به عنوان یک تجارت در حال سودجویی کلان هستند.

وی افزود: دشمنان با ضربه زدن به اقتصاد کشور و منابع انسانی، قشر جوان را از چرخه فعالیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خارج می‌کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، در پایان برنامه ششم توسعه باید ۲۵ درصد کاهش اعتیاد در سطح کشور داشته باشیم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

4 پاسخ به “افزایش ۱۰درصدی اعتیاد زنان در قزوین/ بیش‌از ۲۱هزار نفر معتاد در استان داریم”

 1. دیان گفت:

  آقای مسئول، لطف کن به مسئولین فرهنگی استان با توجه به آمارهای فوق هشدار بده ، آیا دغدغه اصلی آنها باید اینگونه بلاهای خانمان سوز باشد یا عدم برگزاری کنسرت های لهو موسیقی !؟ که مطمئنا”یکی از عوامل مهم تشدید کننده گسترش اعتیاد در میان جوانان همین جلسات و محافل میباشد.

 2. ناشناس گفت:

  باسلام خواستم عرض کنم این امارها را ازکجا میارید وقتی تعدادو کم میکنید ایا مشکل حل میشه من به جرات میتونم بگم حداقل ۳۰۰هزار درقزوین معتاد داریم ۲۱هزار فقط در هادی اباد داریم مساله بعدی بجای ترک معتادین که باید دربرنامه باشه اولویت را بزاریم برای اینکه طرف به سمت مواد نره با ایجاد اشتغال با برنامه ریزی فرهنگی و………..

 3. ناشناس گفت:

  باسلام من از اهالی شهر شال وطن آقای کرمی هستم جناب آقای کرمی اکثر مواد فروشان از یک طایفه خاص می باشند و شما می شناسید و شما …….. و با عنایت به پست خودتان چکار کرده اید؟؟؟؟؟؟ اگر بخواهید در پیام بعدی اسامی آنها را هم خواهم نوشت ولی خودتان بهتر از همه آنها را می شناسید البته شایعاتی هم وجود دارد که ………………………………………

 4. ناشناس گفت:

  با سلام
  این آمار با خرید وفروش آزاد مواد مخدر در سر چهارراهها مطابقت ندارد ، جالب اینکه مواد فروشان قمه در زیر لباس خود حمل می کنند که اگر مردم(نه پلیس که متاسفانه بسیارضعیف عمل می کند) به مواد فروشی آنها واکنش نشان دادند ضرب وشتم کنند، البته بزودی گزارشی مصور از مواد فروسی توسط افرادموتوری و…. در چهاراههای استان وکم کاری پلیس مبارزه با مواد مخدر به محضر مقام معظم رهبری ارسال خواهیم کرد تا بلکه ایشان فکری به حال جوانان بکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار