افزایش ۳۵درصدی جمعیت حیات وحش در استان/ مناطق حفاظت شده قزوین به ۸ درصد رسید - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 156063
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱:۴۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: منطقه تحت حفاظت استان 1/5 درصد بود که در پایان سال 95 مناطق الموت و طارم هم به آن اضافه شد که این میزان به 8 درصد رسید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سیاوش شمسی پور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد اظهار کرد: وضعیت محیط زیست در حوزه‌های مختلف خوب نیست و امروز بزرگترین مشکل کشور و استان در زمینه آب است.

وی با اشاره به لزوم اقدامات جدی در راستای حفظ خاک از آلودگی افزود: در سال ۹۶ برای پیش‌برد هدفمند برنامه‌های محیط زیست در استان یک برنامه عملیاتی برای تمامی یگان‌های محیط زیست تهیه کردیم.

مدیرکل اداره محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه برای حل مشکلات به آگاهی و بینش عمومی نیاز داریم گفت: در ۹ ماهه سال جاری ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش در حوزه‌های مختلف از جمله مهدهای کودک، مراکز آموزشی و مسئولین واحدهای صنعتی داشتیم.

این مسئول عنوان کرد: سرشماری حیات وحش استان در اواخر آذرماه سال جاری با مشارکت تشکل‌های زیست محیطی با حضور ۱۰۰ نفر در طی ۵ روز انجام گرفت که شاهد افزایش ۳۵ درصدی جمعیت حیات وحش در بخش چهارپایان بودیم.

شمسی پور با بیان اینکه جمعیت خوبی از پلنگ را در استان داریم ابراز کرد: افزایش جمعیت حیات وحش نشان دهنده پویایی اکوسیستم در مناطق مختلف استان از جمله الموت و طارم است.

۴۷ پرونده در مراجع قضائی تشکیل شده است

وی با اشاره به اینکه برای حفظ جمعیت حیات وحش نیازمند ارتقاء شاخص‌ها هستیم تشریح کرد: آبشخورها یکی از کانون‌های آلودگی حیوانات است که امسال در ۱۱۷ نوبت ضدعفونی و پاکسازی شده‌اند.

مدیرکل اداره محیط زیست استان قزوین گفت: ۴۱ محیطبان داریم که ۵۰۰ هزار هکتار را تحت پوشش دارند و حدود ۱۰ پاسگاه محیط زیست در سطح استان وجود دارد.

این مسئول با اشاره به وقوع ۱۷ مورد آتش سوزی از ابتدای سال تا کنون اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم این اداره انعقاد تفاهمنامه با دستگاه‌های دیگر بویژه نیروی انتظامی بود که تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست داشت.

شمسی پور افزود: منطقه تحت حفاظت استان ۱/۵ درصد بود که در پایان سال ۹۵ مناطق الموت و طارم هم به آن اضافه شد که این میزان به ۸ درصد رسید و اقدامات حفاظتی در آن صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی اداره محیط زیست احیای گونه آهو در استان است و سرشماری پرندگان از فردا آغاز خواهد شد.

مدیرکل اداره محیط زیست استان قزوین افزود: در ۹ ماهه امسال حدود ۱۹ سلاح غیرمجاز و ۲۱ سلاح مجاز که در فصل غیرشکار اقدام به شکار کرده بودند کشف شده است.

این مسئول با بیان اینکه ۴۷ پرونده در مراجع قضائی تشکیل شده است عنوان کرد: امسال پروانه شکار پرنده و چهارپایان صادر نکرده‌ایم تا جمعیت حیات وحش به میزان مطلوب برسد.

امسال ۱۰ روز پدیده ریزگرد در استان داشتیم

شمسی پور گفت: استان قزوین آلودگی با گازهای آلاینده را ندارد و بیشترین آلودگی مربوط به ریزگردها است که امسال ۱۰ روز در شهر قزوین و ۲۰ روز در آبیک پدیده ریزگرد را داشتیم.

وی افزود: نیروگاه شهید رجایی تا کنون ۸۸ درصد از سوخت گاز استفاده کرده است و مابقی را از مازوت و گازوئیل استفاده می‌کند.

مدیرکل اداره محیط زیست استان قزوین عنوان کرد: تغییر اقلیم و الگوهای بارندگی یکی از مسائلی است که همه کشورها را در بر می‌گیرد و ایران هم از این امر مستثنی نیست.

بحران آب به یک فاجعه تبدیل شده است

این مسئول خاطرنشان کرد: محیط زیست یکی از دستگاه‌هایی است که تشکل‌های فعال دارد و تعداد آن به ۱۷ تشکل می‌رسد که به کیفی سازی آن‌ها توجه ویژه داریم.

شمسی پور عنوان کرد: موضوع آب بزرگترین معضل و فاجعه‌ای است که امروز از بحران گذشته است که متاسفانه گاهی در بدنه‌های تصمیم‌گیر کشور هم به آن بی‌توجهی می‌شود.

وی با تاکید بر رسالت رسانه‌ها در آگاهی و فرهنگ سازی جامعه در حوزه آب تصریح کرد: باید اقدامات جدی در حوزه حفظ آب صورت گیرد و متاسفانه امروز ۷۰ درصد از تالاب‌های کشور را از دست دادیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار