افسردگی علت اصلی خودکشی‎های استان/ ۳۴ نفر در سال جاری از خودکشی نجات یافتند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153543
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
معاون امور اجتماعی بهزیستی قزوین عنوان کرد
شاخص : معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مهمترین علت خودکشی های استان را از سال گذشته تا کنون افسردگی اعلام کرد .

بهاره رحمانی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، افسردگی را اصلی ترین علت خودکشی ها در استان عنوان کرد و افزود : زنان دو برابر مردان در استان اقدام به خودکشی داشته اند .

رحمانی افزود: بهزیستی استان در ۵ ماه اول سال جاری از ۱۸ مورد خودکشی جلو گیری و به ۱۶ مورد اقدام به خودکشی نافرجام رسیدگی و پیشگیری از اقدام مجدد نموده است .

وی خاطرنشان کرد : زنان در استان قزوین در سال گذشته و ۵ ماهه نخست امسال دو برابر مردان تصمیم و اقدام نافرجام خودکشی داشته اند ، این در حالیست که آمار خودکشی موفق در میان مردان در مقایسه با زنان در دنیا رشد چهار برابری داشته است .

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان خاطر نشان کرد علت اصلی خودکشی ها در استان قزوین افسردگی و اختلافات خانوادگی بوده که از طریق مصرف قرص و سلاح سرد انجام شده است .

رحمانی عنوان کرد: پارسال افراد بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال بیشترین اقدام به خوکشی نافرجام داشته اند واین رنج سنی در سال جاری بین ۳۰ الی ۳۴ اعلام شده است که عمدتا متأهل می باشند.

رحمانی اذعان کرد: مداخلات اجتماعی کارشناسان اورژانس اجتماعی در مباحث مختلفی نظیر مشکلات خانوادگی، همسرآزاری، کودک آزاری، خودکشی و …. بوده است که این مداخلات در سال ۹۵ منجر به نجات بیش از ۷۳ نفر در سطح استان از خودکشی شده است.

وی با اشاره به اینکه مداخلات اورژانس اجتماعی در سال جاری گسترده تر شد، بیان کرد: در بحث نجات افراد از خودکشی و مشاوره و مددکاری آنها، آمار نجات به ۳۴ نفر در ۵ ماهه سال جاری رسیداست.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اظهار داشت: فعالیت‌های ما در چهار شکل مرکز مداخله در بحران فردی، اجتماعی و خانوادگی با مراکز مستقر ثابت،  خط تلفن ۱۲۳ ، خودروهای سیار و پایگاه خدمات اجتماعی انجام می‌شود. مراکز ثابت در مناطق آسیب‌زا و عمدتاً حاشیه‌نشین است که  حداقل یک روانشناس و یک مددکار در آن مستقر بوده و با فعالیت مددکاری اجتماع محور برای کمک به حل مشکلات مردم اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳ مرکز اوژانس اجتماعی دراستان فعال و ۴ مرکز در حال راه اندازی است که این مراکز در مواقع بحران خانواده،‌ ، کودک آزاری، خشونت خانگی و زوجین در معرض طلاق ، افرادی که تمایل به خودکشی دارند یا خودکشی نافرجام داشته‌اند یا خانواده‌هایی که فردی از خانواده را به دلیل خودکشی از دست داده‌اند، زنان در معرض آسیب، دختران و پسران فراری و امثال آن وارد ماجرا می‌شوند و البته اقدامات در این مراکز از طریق مراجعه مستقیم به این مراکز انجام می‌شود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار