هیئت‌های مذهبی نیازمند آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی/ اقامه نماز اول وقت در الویت دستجات عزاداری باشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 146990
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
مدیر حوزه علمیه قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیر حوزه علمیه قزوین گفت: مبلغین و کارشناسان دینی و مسوولین هئیت‌ها باید مراسمات عزاداری را آسیب‌شناسی و ایجاد انحراف و شبهه در عزاداری‌ها‌ جلوگیری نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی مدیر حوزه علمیه قزوین در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص نیوز؛ با اشاره به برگزاری عزاداری‌ها در ایام سوگواری ماه محرم اظهار کرد: سیدالشهداء الگوی بزرگی برای امت اسلامی در مبارزه با ظلم و دفاع از مظلومین هستند.

وی با بیان اینکه مردم می‌توانند سیره آن حضرت را سرلوحه زندگی خود قرار دهند افزود: امروز امت اسلامی در نقاط مختلف جهان با پیروی از فرهنگ عاشورایی و حسینی در راه حق و دفاع از مستضعفان مجاهدت می‌کنند.

مدیر حوزه علمیه قزوین ابراز کرد: هرساله شاهد هستیم که مردم مسلمان در ایران اسلامی و سایر کشورها با سیاهپوش کردن مساجد، حسینیه‌ها و برپایی هیئت‌ها برای ابراز محبت به خاندان اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) به عزاداری می‌پردازند.

عباسی با اشاره به لزوم جذب نسل جوان به مساجد و هئیت‌ها افزود: خوشبختانه نسل امروز نسبت به اهل بیت و خاندان پیامبر عشق و علاقه دارند و نمونه‌ای از آن را در حضور پرشور آن‌ها در سوگواری‌های ایام محرم شاهد هستیم لذا بهتر است تا مسوولان فرهنگی و بزرگان هیات ها با رفتاری پسندیده جوانان را برای ورود به این فضا تشویق کنند.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از امام حسین (ع) گفت: آن حضرت در شب عاشورا وقتی یاران و اصحاب خود را جمع کردند از آن‌ها قدردانی کرده و آن‌ها را اصحاب و یارانی وفادار برای خود خواندند و آن شب با رفتاری محبت آمیز جوانان را مورد تحسین قرار دادند.

این مسوول اضافه کرد: ما هم باید محبت و احترام به نسل جوان و نوجوان را از امام حسین (ع) یاد بگیریم زیرا این امر موجب جذب آن‌ها به محافل مذهبی و دینی خواهد شد.

مدیر حوزه علمیه قزوین گفت: مسوولان فرهنگی باید به جوانان اعتماد کرده و امکانات را در اختیار آن‌ها قرار دهند تا در انجام امور و برگزاری عزداری‌ها با برعهده داشتن کارها احساس مسوولیت کنند

این مسوول ادامه داد: مبلغین و کارشناسان دینی و مسوولین هئیت‌ها باید مراسمات عزاداری را آسیب‌شناسی کنند و برای رفع آن برنامه‌های کاربردی و منطقی داشته باشند تا از ایجاد انحراف و شبهه در عزاداریها‌ جلوگیری شود.

مداحان نسبت به محتوای اشعار توجه کنند

عباسی با تاکید بر توجه به محتوای اشعار و نوحه‌های ایام سوگواری حضرت سیدالشهداء عنوان کرد: مداحان باید اشعاری متناسب با شأن و منزلت ائمه (ع) و با محتوایی حماسی که واقعه کربلا و هدف قیام امام حسین (ع) را به مخاطبان منتقل می‌کند؛ در نوحه‌سرایی‌ها استفاده کنند.

وی بیان کرد: زنده نگهداشتن اسلام و تشکیل حکومت اسلامی از اهداف اصلی  امام حسین (ع) بود که باید در مجالس و سخنرانی‌های ایام محرم به آن پرداخته شود و فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ترویج داد.

عباسی با اشاره به رواج برخی فرهنگ‌های غلط در ایام ماه محرم در میان جوانان گفت: این نوع انحرافات نشأت گرفته از توطئه‌های دشمنان و غرب است که با هدف تضعیف و خدشه‌دار کردن چهره اسلام و دین‌هراسی در جهان هستند که باید با بصیرت‌افزایی و آگاهی بخشی به نسل جوان مانع این اقدامات شد.

وی ‌افزود: متاسفانه برخی از جوانان به طور ناآگاهانه از این نوع فرهنگ‌های غلط مانند پوشیدن لباس‌های خاص یا استفاده از مدل‌های عجیب مو در عزاداری‌ها استفاده می‌کنند که عده‌ای هم آن را الگوی خود قرار می‌دهند.

مدیر حوزه علمیه قزوین ابراز کرد: اشاعه خرافاتی همچون طبل، علم، طبق و طراحی چهره ائمه اطهار (ع) نیز یکی دیگر از آسیب‌هایی است که گاهی شاهد آن در میان هیئت‌ها هستیم که جایی در فرهنگ دینی و اسلامی ندارند.

عباسی با تاکید بر اقامه نماز اول وقت در عزاداری‌ها گفت: هیئات و دسته‌های عزاداری باید حفظ آرامش و رضایت مردم را مد نظر قرار دهند و از آلودگی صوتی در نیمه‌های شب ممانعت کنند و این مسئله را در نظر بگیرند که امام حسین (ع) برای برپایی نماز بود که از خود و خانواده گذشتند.

وی در پایان افزود: سخنرانان و کارشناسان دینی باید بدانند که ایام محرم بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ عاشورایی در جامعه است.

انتهای پیام/ ۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار