اقتصادمقاومتی یک فرهنگ است نه شعار - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57039
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۵:۰۰
مسئول بسیج سازندگی استان قزوین:
شاخص : مسئول بسیج سازندگی استان قزوین با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یک فرهنگ است نه یک شعار اظهار کرد: آبادانی مناطق محروم در اولویت فعالیت‌های ما هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حمیدرضا اله‌بداشتی پیش از ظهر امروز در نشست با خبرگاران جمعی استان قزوین که در مجتمع فرهنگی شهید آوینی برگزار شد خاطر نشان کرد: بنابر دستور مقام معظم رهبری ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۹ سازمان بسیج سازندگی شروع به فعالیت کرد با توجه به خلعی که بعد از فعالیت‌های چشمگیر جهاد سازندگی به وجود آمد؛ مقام معظم رهبری راهکارهای جدید به نام سازمان بسیج سازندگی بنیان گذاشت که مهمترین نقش آن رفع محرومیت‌های اقتصادی،معیشتی، فرهنگی و مذهبی در مناطقی بود که از امکانات کمی برخوردارند.

وی با اشاره به راهبردگذاری سال جاری به بحث همدلی و همزبان توسط دولت و ملت گفت: این نهاد طبق سنوات قبل و بلکه بیشتر و پیشروتر با سایر دستگاه‌های اجرایی کشور هماهنگی‌های بسیار خوبی را در راستای برنامه‌هایش اجرایی و عملیاتی خواهد کرد.

 اله بداشتی افزود: ازجمله برنامه های بسیج سازندگی اردوهای جهادی است که ۱۸ قشر بسیج و مردم  با وجود مشغله‌های زندگی باید بر روی آن‌ها نیز برنامه‌ریزی کنند.

وی اشاره کرد: از جمله اردوهای آن‌ها اردوهای یک روزه حلقه‌های صالحین (برای جمع آوری محصولات افراد ناتوانی که نیروی انسانی کافی ندارند)، اردوه‌های سه روز متخصصین بسیج  مهندسین کشاورزی و صنعت (آذین بندی تجربه کشاورزان از طریق علمی و افزایش برداشت محصول)، اردوه‌های ۷روز جهادی محلات (انجام بحث‌های مشاوره،خدماتی و درمانی )، اردوهای ۱۰ اردوهای روز دانش آموزی  (زیباسازی ونوسازی مدارس) و اردوهای ۱۰ روز حوزه‌های طلاب (برای انجام کارهای فرهنگی و عمرانی) و اردوه‌های ۱۲ روز دانشجویی (انجام خدمات پزشکی توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی، پیراپزشکی و دندانپزشکی، مامایی و پزشک خانواده).

 وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از اردوهای جهادی حقوق بگیر دولت و مواجب گیر سازمان بسیج سازندگی نیستند.

 این مسئول توضیح داد: دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی با همکاری دکتر مهرام رئیس دانشگاه علو پزشکی، تعطیلات نوروز در روستای سفید آب فعالیت بسیارچشمگیری داشته‌اند.

مسئول بسیج سازندگی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک فرهنگ است نه یک شعار یادآور شد: که بیشترین فعالیت در عرصه های کشاورزی است که مهم‌ترین آن‌ها سبد و سفره خانوار است.

وی افزود: بسیج سازندگی با هماهنگی جهاد کشاورزی استانی مناطق را شناسایی و اقدام می‌کند و حوزه کاری آن در عرصه های کوچک و کارهای خرد است.

این مسئول خاطرنشان کرد: که تمام  برنامه‌های شهرستان‌ها با همکاری دستگاه‌ها و کانال‌های بسیج هماهنگی مدیریت می‌شود.

اله‌بداشتی تصریح کرد: ۲۴ میلیارد تومان اعتبار در قالب وام‌های تکلیفی و اقتصاد مقاومتی  تعلق گرفته که ۱۲ میلیارد تومن آن را بسیج تعلق و پرداخت کرده است.

 وی افزود: ازجمله تیمهای در راستای همکاری با این سازمان، شرکت بین‌المللی نگار نصب با مدیریت سرهنگ غفاری است که  با مدیریت جهادی و شبانه روزی که برای شناسایی، بررسی وضعیت و پرداخت وام‌ها و پیگیری کار بعداز پرداخت وام را انجام داده اند.

مسئول بسیج سازندگی خاطرنشان کرد: این سازمان کار را قبل، بعد و حین کار هماهنگ بررسی می‎کند.

اله‌بداشتی تشریح کرد: بانک مهر اقتصاد تنها عاملی است که اعتبارات  و وام‌های اقتصادی را پرداخت می‌کند.

وی گفت: در سال ۹۴ تغییرات در راستای تولید (وام اقتصاد مقاومتی ) و اشتغال (وام تکلیفی بسیج) به اجرا خواهد رسید.

این مسئول افزود: از جمله عرصه‌هایی که در سال جاری می‌شود تولید علوفه به روش هیدروفونیک برای مدیریت و بهره‌گیری مناسب از ذخایر آب است و دیگری اینکه عرصه اقتصاد مقاومتی نیز شامل تمام رویکردهای گروه‌های جهادی می‌باشد و عرصه سوم محرومیت‌زدایی و تملک دارایی است که باید با کمک سایر ارگان‌ها انجام شود.

وی اضافه کرد: در راستای انجام پروژه‌های محرومیت زدایی دریافت ۷۰۰ میلیون تومان از قرارگاه قرب کوثراست که از جمله اقدامات آنها در ساخت غسال‌خانه، خانه عالم، مراکز اورژانس و تعمیر حسینیه و مساجد وآبرسانی وغیره در مناطق محروم است که از جمله اقدامات انجام شده لوله گذاری  ۴هزار متر آب در روستای کوهستانی زاجکان که توسط جهاد سازندگی انجام و توسط بسیج سازندگی احیا شده است.

مسئول بسیج سازندگی اضافه کرد: این سازمان ۳۹ پروژه در دست اقدام داشته است که ۲۳ مورد از آن‌ها تکمیل شده و مابقی در سال جاری به اتمام خواهند رسید و پروژه های جدیدی هم در جلسه ۱۳ اردیبهشت از طریق مدیران به مسئولین اعلام خواهد شد.

  وی افزود: ۴۶ پروژه از پروژه‌های تملک و دارایی در مناطق دورافتاده را  که استاندار از طریق منابع استانی در اختیار این سازمان قرار داده در زمره وظایف آن‌هاست.

اله بداشتی اذعان داشت: از جمله پروژه‌های تملک ودارایی مراقبت و نگهداری جنگل‌های حاشیه اتوبان، ساخت خانه بهداشت،تکمیل و احداث سالن‌های ورزشی، آسفالت جاده‌های روستایی وغیره است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه کاری سازمان بسیج سازندگی در مناطق دورافتاده و کوهستانی صعب العبور است که با کمک قرارگاه خاتم به اجرا خواهد رسید.

این مسئول افزود: در مناطق شهری نیز چند پروژه شامل اجرای ضلع غربی محمدیه، ساماندهی گلزار شهدا و پارک پونک است در زمره فعالیت‌های این سازمان بوده که در دست اجرا هستند.

این مسئول تشریح کرد: این سازمان مازاد بودجه تعلق گرفته صرف خرید جهیزیه برای خانواده‌های محروم روستایی وتهیه سبد حمایتی می‌کند.

 اله بداشتی ابراز داشت: که اقدامات سال ۹۳به این شرح بوده که پرورش قارچ، زنبور عسل، پرورش دامهای سبک مثل گوسفنهای چندقلوزا، پرورش شترمرغ ،داربستی کردن انگور، پرورش ماکیان، صنایع تبدیلی، صنایع دستی، پرورش ماهیان گرمابی و سرمابی، کشت زعفران، تهیه کودهای کمپوست و پرورش مرغ‌های بومی است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/خ۳/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار