اقتصاد سالم، اقتصاد مبتنی بر تولید و توان داخلی است
کد خبر: 97847
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
کارشناس مسائل اقتصادی :
شاخص : کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه جهش صادراتی از وظایف قرارگاه افتصاد مقاومتی است گفت: اقتصاد مقاومتی فرایندی گذرا در کوتاه مدت نیست و باید مراقب بود تا رفع تحریم‌ها ما را به سوی مصرفی شدن بازارهای کشورهای صنعتی رهنمون نکند.

روح‌الله بیات صبح امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص،  با اشاره به اینکه رفع تحریم‌ها نباید اقتصاد داخلی را تنبل و وابسته نماید، اظهار کرد: اهمیت اقتصاد مقاومتی به این جهت است که با گذشت زمان وقتی فشارها بر جمهوری اسلامی ایران کاهش یافت مسیری که در شرایط  تحریم پیدا کرده بودیم را به فراموشی نسپاریم.

این کارشناس اقتصادی افزود: اقتصاد مقاومتی فرایندی ساده و گذرا در کوتاه مدت نیست بلکه یک بستر و تفکر مهم است که نگاهی همه جانبه و راهبردی به مقوله اقتصاد دارد.

وی اقتصاد مقاومتی را اقتصادی تولید محور دانست و گفت: باید بر اساس دانش و قابلیت‌های علمی داخلی علاوه بر درون زایی، برون زایی داشته باشیم یعنی با رونق صادرات به بهبود شرایط اقتصادی کشور کمک کنیم و این تجارت جای اقتصاد مبتنی بر نفت را بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی قزوین یادآور شد: کاهش شدید قیمت نفت نشان داد می‌توانیم تاب آوری اقتصاد را بالا ببریم چرا که کشورهایی مانند روسیه، ونزوئلا و عربستان به شدت تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار گرفتند در حالی که ایران با پیش گرفتن مسیر اقتصاد مقاومتی توانست فشارها را تحمل کند.

بیات اضافه کرد: در واقع یک دومینوی عظیم سقوط شاخص‌های اقتصادی در کشوری مثل عربستان به چشم می‌خورد و این مسئله را می‌توان در اخراج مهاجرین این کشور تا تعلیق پروژه‌های بزرگ صنعتی آن دید.

کارشناس اقتصادی تاکید کرد: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیازمندیم تمام امکانات کشور را بسیج و موانع احتمالی را بررسی کنیم تا پیش از آن که به این موانع برخورد کنیم آن‌ها را از میان برداریم، بنابراین احتیاج به یک فرماندهی بزرگی در این زمینه است.

وی با بیان اینکه مشارکت مردم در اقتصاد مقاومتی حرف اول را می‌زند تصریح کرد: مسئولین نباید فرصت را از دست بدهند و موجب این شوند که اقتصاد مقاومتی به تاریخ بپیوندد.

این کارشناس اذعان داشت: یکی از مهم‌ترین مفهوم‌های اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید که نباید در آینده به واسطه رفاه احتمالی و آزادسازی ارزهای ایران یا امکان دریافت تسهیلات تجاری دچار  توهم جدید شویم چرا که اقتصاد سالم، اقتصاد مبتنی بر تولید و دانش داخلی است.

جهش صادراتی از وظایف قرارگاه افتصاد مقاومتی است

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌الملل قزوین ابراز کرد: آرزوی تاریخی اقتصاددان‌ها عبور از اقتصاد نفتی است که اقتصاد مقاومتی بهترین روش برای دستیابی به آن است، باید از اقتصاد مبتنی بر نفت خداحافظی کرد چرا که باعث شده ایران نتواند روی پای خود بایستد و متغیرهای اساسی اقتصاد مثل سیستم قیمت گذاری به خوبی عمل نکند.

بیات تشریح کرد: پیشنهاد می‌شود سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور به عنوان مرکز کنترل ئ فرماندهی اقتصادی در این عزم ملی باشد و هر برنامه و بودجه ای که در نظر گرفته می‌شود در راستای اهدافی که در اقتصاد مقاومتی تعریف و تبیین شده حرکت کند تا بتوانیم به سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران نزدیک شویم.

کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: کشور به واسطه حذف سازمان مدیریت برنامه ریزی خسارت زیادی دید اما اکنون که این سازمان دوباره احیاء شده است باید به طور کلی بر مبنای اقتصاد مقاومتی عمل کند، نه اینکه فقط  در حد یک معاونت وجود داشته باشد.

وی عنوان کرد: سازمان مدیریت برنامه ریزی باید به عنوان مقر اصلی با ۳ قوه در تعامل باشد و بتواند فرایند پیچیده تحقق آرمان خواهی اقتصادی ایران که توانایی زندگی بدون نفت است را پیش ببرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌الملل قزوین در ادامه افزود: بنابراین وظیفه قرارگاه فرماندهی اقتصادی رصد کردن صادرات و واردات از یک سو و مورد توجه قرار دادن چگونگی تخصیص و عملکرد منابع بانکی و مالی از سوی دیگر است.

بیات با اشاره به اینکه فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید به گونه‌ای باشد که وضعیت اقتصادی هر ساله رو به رشد باشد، اذعان داشت: باید با گسترش ظرفیت‌های مالیاتی و کنترل کالاهای وارداتی از متزلزل شدن تراز تجاری جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار