اقتصاد مقاومتی پیشتاز اقتصاد دانش بنیان/ سفرهای نمایشی جایگزین سرمایه گذاری واقعی شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 70651
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور:
شاخص : سردار محمدرضا نقدی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی پیشتاز اقتصاد دانش بنیان در کشور است گفت: به جای سفرهای نمایشی بهتر است زمینه سرمایه گذاری واقعی در کشور را فراهم کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در جمع نخبگان و بسیجیان قزوین در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی این استان با تاکید بر لزوم بکارگیری اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اگر دولت زمینه سرمایه گذاری در داخل کشور را فراهم و تسهیل کند شاهد سودآوری و فعال شدن ظرفیت‌ها و توامندی های داخلی و ایجاد اشتغال خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: اقتصاد مقاومتی در اقلام کشاورزی و غذایی یکی از عوامل مهم در خودکفایی است اما اقتصاد عاریتی که نگاهش به بیرون از مرزهاست می‌گوید خود کفایی در کشاورزی و غذایی به صرفه نیست و بساط کشاورزی باید جمع شود چرا که ایران کشوری کم آب است.

این مسئول با اشاره به راهکارهای متعدد برای مقابله با کم آبی تصریح کرد: اقتصاد عاریتی هیچ وقت به دنبال راهکارهای مقابله با کم آبی نیست در حالیکه مکانیزه کردن آبیاری، سیمانی کردن نهرهای آب، ترویج کشاورزی با آب شور، بومی سازی فنآوری شیرین‌سازی آب با توجه به خط ساحلی، توسعه کشت گلخانه‌ای، توسعه تولید محصولات کم آب علمی کردن کشاورزی و افزایش بهره برداری در واحد سطح‌ از راه‌های در دسترس مبارزه با معضل کم آبی  هستند.

نقدی با بیان اینکه اگر زمینه لازم برای سرمایه‌گذاری صحیح فراهم شود پول‌ها و سرمایه‌های مردم سرازیر می‌شود خاطرنشان کرد: باید از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم به عنوان مثال توجه کنیم کشور چین چه کار می‌کند؟ آن‌ها در خانه‌ها تولید می‌کنند و خط تولید را طوری طراحی کردند که سرمایه اصلا راکد نمی شود و مواد اولیه بدون ورود به انبار صادر می‌شوند؛ پس روش مدیریت تولید باید اصلاح شود؛ واقعیت‌ها را ببینیم چرا صنعت‌های ما خوابیده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: اقتصاد مقاومتی پیشتاز اقتصاد دانش بنیان و متکی به پیشرفت علمی کشور است، اما اقتصاد عاریتی به دنبال واردات فناوری و اتکا به فناوری غرب است.

وی در ادامه تصریح کرد: اتکا به غرب نتیجه ای جز ترویج سبک و فرهنگ پوچ و غلط زندگی غربی را برای ما ندارد و همواره باید توجه شود تنها عاید پهن کردن فرش قرمز برای ورود آمریکا و غربی‌ها تاراج معادن و داشته های باارزش ایران اسلامی خواهد بود.

این مسئول توضیح داد: آمریکایی‌ها بر این باور هستند که بمباران فناوری هسته‌ای ایران فایده ای ندارد چراکه معتقد هستند این دستاوردها حاصل تلاش خود این کشور است و این باور درستی است و تمام این موفقیت ها حاصل تکیه بر توانمدی های داخلی است.

نقدی اظهار کرد: به جای سفرهای نمایشی بهتر است زمینه سرمایه گذاری واقعی در کشور را فراهم کنیم چراکه درسال ۲۰۱۲ در حالیکه در اوج اختلافات با غرب بودیم چهار میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری داشتیم اما بعد از برقراری روابط با کشورهای غربی این مقدار سرمایه گذاری به  دو میلیارد و ۸۸۹میلیون دلار رسید و این کاهش نشان دهنده این است که سرمایه گذاری ارتباط ضعیفی با مسائل سیاسی دارد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور با بیان اینکه اگر امید ما برای پیشرفت به غربی‌ها باشد در خوشبین ترین حالت آنها  یک فناوری بنجل و دست دوم به ایران می‌دهند نه فناوری روز خاطرنشان کرد: مگر غربی‌ها حاضرند تکنولوژی روز خود را به کسی بدهند به عنوان مثال نتیجه اقتصاد عاریتی در صنعت خودرو بعد از ۵۰ سال وابستگی سبب ارتقا از پیکان به پراید است.

وی در ادامه با تحسین صنعت موشکی کشور اضافه کرد: صنعت موشک سازی ایران اسلامی با تلاش ۲۰ساله و اتکا به ظرفیت های داخلی رشد چشمگیری داشته به طوری که توانستیم از موشک با برد ۴ کیلومتری به صنعت ماهواره برسیم، امروز در صنعت هوایی از زیر سطح تا ماوراء جو می توانیم انواع تسلیحات و تجهیزات را می‌سازیم.

این مسئول با اشاره به افکار عدالت اجتماعی تشریح کرد: اقتصاد مقاومتی به دنبال پیشرفت در عدالت است درحالی‌که اقتصاد عاریتی هدفش توسعه مقدم بر عدالت است.

نقدی با اشاره مولفه های پویای اقتصاد مقاومتی گفت: تکیه بر اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌های داخلی و استفاده صحیح از سرمایه و نیروی کار داخلی باید در راستای همه اقدامات و برنامه ریزی های کلان قرار گیرد ، ایران کشوری منحصر به فرد است.

وی در پایان گفت: هر کشوری که بخواهد اقتصادی پویا داشته باشد نیازمند سه عامل برخورداری از نیرویی انسانی، فناوری و انرژی است و کشور عزیزمان همه مولفه های پیشرفت و تعالی را در خود دارد.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار