اقدام جالب و نامه یک خبرگزاری‌‌ به روحانی‌ در نمایشگاه‌ مطبوعات‌ + عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 79704
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۱۳
شاخص : در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات؛ یکی از خبرگزاری های مطرح کشور در اقدامی نمادین غرفه خود را خالی نگه داشت و با نصب تابلویی به انتشار اسامی رسانه های معترض پرداخت .

به گزارش پایگاه شاخص ، بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات با شعار «نقد منصفانه؛ پاسخ مسئولانه» امروز در حالی افتتاح شد که بخش عمده‌ای از مهم‌ترین و معتبرترین رسانه‌های کشور امسال در اعتراض به عملکرد دولت یازدهم و فشار بی‌سابقه به رسانه‌ها به نمایشگاه مطبوعات نمی‌روند.

امروز و در حاشیه این نمایشگاه؛ (خبرگزاری دانشجو) یکی از خبرگزاری های مطرح کشور در اقدامی نمادین غرفه خود را خالی نگه داشت و با نصب تابلویی به انتشار اسامی رسانه های معترض پرداخت.

اقدام اعتراضی غرفه خبرگزاری دانشجو در نمایشگاه مطبوعات

 

بر اساس این گزارش روزنامه‌های «وطن امروز»، کیهان و جوان در کنار هفته‌نامه‌های پنجره، ۹ دی و یا‌لثارات و رمز عبور به‌عنوان رکن مطبوعاتی منتقدان دولت روحانی در نمایشگاه مطبوعات امسال حضور نخواهند داشت.

در کنار همین نشریات، خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و نسیم (فارس به‌عنوان پربازدید‌ترین خبرگزاری ایران، تسنیم به‌عنوان یک خبرگزاری معتبر و حرفه‌ای و نسیم به‌عنوان یکی از بهترین خبرگزاری‌های کشور در حوزه دامنه پوشش و سرعت انتشار اخبار) نیز ترجیح دادند در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها شرکت نکنند. این خبرگزاری‌ها نیز تقریبا منبع عمده اخبار هستند که در اعتراض به عملکرد دولت در این نمایشگاه حضور نیافتند.

پایگاه‌های خبری معتبر و سرشناسی نیز ترجیح دادند امسال در نمایشگاه مطبوعات حضور نداشته باشند. سایت‌های خبری جهان‌نیوز، رجانیوز، راه دانا، مشرق و ۵۹۸ که در واقع جزو معروف‌ترین، قدیمی‌ترین و پربازدید‌ترین پایگاه‌های خبری کشور هستند نیز هرکدام رسما اعلام کردند در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها غرفه نخواهند داشت! البته روزنامه‌ها و همچنین سایت‌های خبری دیگری نیز امسال در نمایشگاه مطبوعات شرکت نمی‌کنند که برخی از این رسانه‌ها ترجیح دادند عدم شرکت خود را اعلام نکنند.

نامه اعتراضی خبرگزاری دانشجو به روحانی
بر همین اساس خبرگزاری دانشجو با ارسال نامه‌ای صریح به رئیس دولت یازدهم دلایل این اقدام خود را شرح داده است.

متن نامه خبرگزاری دانشجو به رئیس جمهور به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام
مدت دو سال است که منتقدین شما از رسانه‌ها گرفته تا کارشناسان و اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی، زیر شدیدترین فشارها در راستای ایجاد تک‌صدایی در کشور هستند. در این مدت تقریبا ماهی نبوده که سخن از ایجاد محدودیت و دادگاهی کردن رسانه‌‌ها در میان نباشد.

«برچسب‌زنی به‌ منتقدین»، «برخوردهای متعدد هیات نظارت بر مطبوعات»، «تبعیض در اختصاص یارانه مطبوعات» در کنار «گزینشی عمل کردن سیستم اطلاع‌رسانی دولت در دعوت از رسانه‌ها» تنها بخش کوچکی از برخوردهای نامهربانانه دولت در این مدت بوده است.

برخوردهای نه‌چندان بی‌طرفانه‌ا‌ی که صرفا به جرم بیان مطالبات و مشکلات ملت بوده و این‌ها همه گذشته از سانسور شدیدی است که در طول دو سال گذشته متوجه اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی شده است.

ریشه‌یابی برخوردهای سلبی با منتقدان، جست‌وجوگران را به ترویج گفتمان غیرمدبرانه‌ی «بی‌شناسنامه‌ها»، «عصرحجری‌ها»، «عقب‌مانده‌ها»، «کاسبکاران»، «بزدلان و ترسوها»، «جهنمی‌ها»، «دکان‌دارها»، «تازه به دوران رسیده‌ها»، «تخریب‌گران و هوچی‌ها»، «بی‌سوادها»، «ترسوها و افراطیون»، «بی‌کاران و متوهمان و دین‌نشناسان»، «سوءاستفاده‌گرها» و موارد مشابه دیگر می‌رساند.

با این شرایط و به دلیل آنکه فضا هر روز بر جریان منتقد سیاست‌های دولت تنگ‌تر می‌شود؛ خبرگزاری دانشجو ترجیح می‌دهد تا با «حضور» و «اعتراض سکوت» در نمایشگاه مطبوعات امسال، دولت را در ایجاد فضای «تک‌صدایی» مورد نظر خود یاری کند!

 

 منبع : جهان نیوز
انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار