امتیازاتی که به ۱+۵ دادیم کم نبوده در نتیجه خیلی هم جای شادی ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63180
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸
کارشناس ارشد مسائل سیاسی:
شاخص : کارشناس ارشد مسائل سیاسی با اشاره به شادی بعد از توافق هسته‌ای تاکید کرد: من ضدخوشحالی نیستم اما دلیلی برای خوشحالی وجود ندارد چراکه چیزهای ارزشمند زیادی را از دست داده‌ایم.

سیدهادی سیدافقهی کارشناس ارشد علوم سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص، با اشاره به گفته سخنگوی دولت و وزارت کشور در رابطه با نداشتن برنامه‌ای برای شادی کردن پس از توافق هسته‌ای خاطرنشان کرد: امتیازاتی که به ۱+۵ دادیم کم نبوده است در نتیجه خیلی هم جای شادی ندارد.

وی اظهار کرد: ما دستاوردهای گرانبهایی از دست داده‌ایم و با استفاده از فناوری‌هایی که عجین با خون شهدای هسته‌ای است در این کار پیش رفته‌ایم.

افقهی در ادامه گفت: من ضدخوشحالی نیستم اما دلیلی برای خوشحالی وجود ندارد چراکه چیزهای ارزشمند زیادی را از دست داده‌ایم.

این کارشناس ارشد مسائل سیاسی تشریح کرد: ما باید قلب راکتور آب سنگین اراک را که در حال تکمیل شدن بود برداشته و یک راکتور بی ‌ان را با نظارت آژانس جای آن بگذاریم. مرکز فردو که به دلیل قرار گرفتن در فاصله ۶۰ متری زیرزمین از حملات بمباران در امان است را از دست داده و تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی کرده‌ایم.

افقهی در ادامه تشریح کرد: غنی‌سازی در حال رسیدن به مرز فرار هسته‌ای بود. فرار هسته‌ای یعنی اگر کشوری بتواند خود را به غنی‌سازی بیست درصد برساند می‌تواند به سرعت فرار کرده و به غنی‌سازی ۶۰ الی۹۰ درصد رسیده و درنتیجه به فناوری بمب اتم دست یابد.

وی ادامه داد: دشواری غنی‌سازی از صفر به ۲۰ درصد رساندن آن بوده و به همین دلیل اروپایی‌ها از این نقطه به بعد را فرار هسته‌ای می‌گویند که متاسفانه ما از مرحله فرار هسته‌ای به ۳/۰۷ درصد بازگشتیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به زحمات شهدای هسته‌ای عنوان کرد: دستگاه‌های سانتریوفوژ IR 7 و IR 8 که پیش از این با خون دل بچه‌های ما تولید شده است اکنون باید از کار بیفتد در نتیجه چیز کمی از دست نداده‌ایم و به قول بعضی‌ها اسب زین شده را داده‌ایم و اسبی با افسار پاره را تحویل می‌گیریم.

افقهی در ادامه خاطرنشان کرد: هم کارشناسان اقتصاد داخلی و هم اقتصاددانان غربی‌ می‌گویند با رفع کل تحریم‌ها تنها بخشی از مشکلات حل خواهد شد و حتی مطبوعات طرفدار دولت رفع تحریم‌ها را مساله‌ای بی‌ربط برای درست کردن اقتصاد کشور دانسته و گفتند باید به ساخت زیرساخت‌ها بپردازیم.

وی ادامه داد: این یعنی اگر فردا مشکلات باقی ماند این را گردن دولت نیندازیم در صورتی‌که پیش از این حتی بحث آب و قضیه بیکاری را در ارتباط با مسائل هسته‌ای دانسته و می‌گفتند آن‌ها نیز به علت مسائل هسته‌ای بوده و با این صحبت‌ها برگ برنده را به دست آمریکایی ها می‌دادیم.

این کارشناس مسائل استراتژیک خاورمیانه در پایان تصریح کرد: اکنون باید منتظر باشیم تا آمریکایی‌ها چیزی را با منت به ما بدهند و جالب این‌که برای آن جشن هم بگیریم به همین دلیل بنده معتقدم گرفتن جشن دلیلی ندارد.

انتهای پیام/۶۰۰/ت۱/م

مطالب مرتبط

4 پاسخ به “امتیازاتی که به ۱+۵ دادیم کم نبوده در نتیجه خیلی هم جای شادی ندارد”

 1. امین گفت:

  برو بابا زرت و پرت نکن

 2. مهرشاد گفت:

  حتی اگه خیلی چیزها رو داده باشیم بهتر از این است که همه چیزمان را میدادیم . اگه به شما کارشناسان باشد دوست داری اتفاقاتی بیفته که فقط درموردش حرف بزنی . درود بر امیر کبیر زمان دکتر ظریف قهرمان

 3. ایرانی گفت:

  وقتی رهبری هست کسی حق دخالت و پرحرفی ندارد. اگر جای دلواپسی بود رهبر از همه دلسوزتره.

 4. منصف گفت:

  باید یک سری از واقعیتها رابپذیریم هرچند به مذاق ما خوش نیاید واقعا چیزهای با ارزشی را از دست دادیم ولی ناچار بودیم واز خیلی از چیزهایی که ضرر کرده ایم من و شما خبر نداریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار