امروزه جای اشعار حکمت‌آموز و موعظه‌گر در ادبیات خالی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 119951
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸
نخبه فرهنگی و شاعر آئینی برجسته کشور:
شاخص : نخبه فرهنگی و شاعر آئینی برجسته کشور با اشاره به اینکه امروزه جای اشعار حکمت‌آموز و موعظه‌گر در ادبیات خالی است، گفت: بسیاری از ناهنجاری ها به علت فاصله گرفتن از پیشینه غنی به ویژه ادبیات است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب شاخص، حجت الاسلام زکریا اخلاقی، نخبه فرهنگی و شاعر آئینی برجسته کشور در کنگره دو سالانه شعر آئینی واعظ قزوینی که پیش از ظهر امروز در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: شاعران حوزوی با مضامین دینی و عرفانی سرکار داشته‌اند و شعر فارسی سرشار از معارف الهی، حکمت و قرآن است.

وی افزود: واعظ قزوینی از بزرگان شعر سبک هندی به شمار می‌آید که بیشتر به کارهای حوزوی اشتغال داشته و به عنوان چهره شعر حوزوزی به معنای خاص مطرح بوده و اشعار او محتوا و فرم خوبی داشته است.

نخبه فرهنگی و شاعر آئینی برجسته کشور با اشاره به اینکه امروزه جای اشعار حکمت‌ آموز و موعظه‌گر خالی است، ابراز کرد: واعظ اشعاری حکیمانه و پندآموز دارد که برگرفته از آیات و روایات و معارف دینی است.

اخلاقی با بیان اینکه به روز بودن سبک اشعار واعظ یکی از ویژگی‌های این شاعر است، گفت: در آن زمان بیشتر سبک عراقی رواج داشت و به سبک هندی گرایشی نداشتند اما واعظ قزوینی از نخستین کسانی بوده که به این سبک روی آورده است.

وی تصریح کرد: روانی‌، سادگی و عامه فهم بودن از دیگر خصایص شعر واعظ قزوینی بوده و هنوز بعد از گذشت ۳۵۰ سال تازگی خود را حفظ کرده است.

نخبه فرهنگی و شاعر آئینی برجسته کشور با اشاره به اینکه پرداختن به شعرهای آئینی در بخش کنگره جای کار دارد، عنوان کرد: باید شعر واعظ به ویژه شعرهای اخلاقی و پندآموز را معرفی کرد چرا که رواج آن می‌تواند موجب فرهنگ سازی جامعه شود.

اخلاقی با بیان اینکه بسیاری از ناهنجاری ها به علت فاصله گرفتن از پیشینه غنی به ویژه ادبیات است، خاطرنشان کرد: باید برنامه ریزی کرد تا این اشعار در دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و صدا و سیما مورد استفاده قرار گیرد.

وی در پایان با اشاره به رویکرد معرفی اشعار حکیمانه و پندآموز این کنگره افزود: لازم نیست شعرها عاشورایی باشد بلکه نصیحت‌ها و اندیشه‌هایی که از معصومین به ما رسیده نیز می‌تواند در اشعار موضوعیت پیدا کند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار