امنیت شغلی اصلی‌ترین دغدغه نابینایان است/ فضای شهری براساس نیاز معلولین مناسب سازی شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 176216
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
نابینای قزوینی:
شاخص : نابینای قزوینی گفت: بیکاری به عنوان بزرگترین معضل این قشر از جامعه معلولین است؛ معلولیت ناتوانی نیست و حق هر معلولی است که مانند انسان های عادی به فکر آینده باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، برخی از افراد معلولیت‌های خود را پایان فعالیت‌های زندگی می‌دانند و منتظر فرا رسیدن روز موعود هستند از جمله عده‌ای که در حوادث و یا سایر دلایل خاص دچار معلولیت جسمانی شده اند.

اما تلاش جمعی از معلولین در راستای کسب علم و فتح قله‌های موفقیت و افتخار حاکی از این موضوع است که معلولیت به هیچ عنوان محدودیت نیست و نخواهد بود چرا که در اوج محدودیت و معلولیت در جوارح بدن باز هم کسانی هستند با اعتماد بنفس و تلاش گسترده از دریچه‌های امید زندگی عبور کرده و اکنون علاوه بر تاثیرگذاری مثبت در جامعه به دنبال تحقق اهداف بلند و خدمت به مردم هستند.

امروزه نابینایان بسیاری را می‌شناسیم که اگر نگوییم بهتر از افراد بینا، لااقل در حد آن‌ها، در تمام عرصه‌های مختلف علمی و هنری‌ می درخشند و وجود این افراد است که ثابت کرده نابینا کسی نیست که از نعمت بینایی برخوردار نیست بلکه نابینایی در مفهوم وابستگی و درماندگی است.

با این حال هستند نابینایانی که هر روز با مشکلات فراوانشان دست و پنجه نرم می‌کنند اما مانند افراد سالم به زندگی ادامه می‌دهند یکی از این افراد میلاد طاهرخانی روشندل ۲۸ ساله است که توانسته کارشناسی مهندسی نرم افزار را اخذ کند.

*با وجود داشتن مدرک تحصیلی هنوز شغلی ندارم

وی از هشت سالگی بر اثر بیماری ویکتورهگتومی بیماری شبکیه چشم به وضعیت کم بینایی دچار شده است.

طاهرخانی از روزهای ابتدای بروز مشکلش انچنین می‌گوید: زمانی که خانواده‌ متوجه  بیماریم شدند سعی کردند طبق دستور پزشک با من همراه باشند.

بنا به دستور پزشک نباید به مدسه می‌رفتم چراکه تشخیص داده بود که با کمترین شوک ممکن است محل جراحیم دچار خونریزی شود به همین خاطر تا سوم دبیرستان با کمک پدر و مادرم در منزل درس می‌خواندم.

روزهای اول از آنجایی که بچه بازیگوشی بودم برایم سخت بود که خودم را کنترل کنم و از بعضی بازی‌ها و شیطنت‌های بچگانه محروم شوم اما خانواده قانعم می‌کردند که نباید بعضی از کارها را که برایم مضر هستند را انجام دهم.

دوران دانشگاه مانند دانشجوهای عادی سر کلاس‌ها حضور پیدا می‌کردم البته برادرم در این دوران کمک بسیاری به من می‌کرد؛ من و برادرم یک سال اختلاف سنی داریم باتوجه به اینکه من به علت بیماری یکسال از درسم عقب افتادم با برادرم همکلاس شدم و از آنجایی که توانایی تند نویسی جزوه‌ها را نداشتم به من کمک می‌کرد.

وی با بیان اینکه دانشجوی موسسه عالی تاکستان بوده گفت: ۲ سالی است که فارغ التحصیل شدم اما در حال حاضر علی رغم پیگیری‌های فراوان نتوانستم شغلی پیدا کنم؛ متاسفانه کار برای معلولین سخت پیدا می‌شود در حال حاضر شغلی ندارم.

وی افزود : باتوجه به اینکه فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار هستم به راحتی می‌توانم با سرعت افراد عادی با کامپیوتر کار کنم به همین خاطر تصمیم گرفتم برای کمک به هم نوعانم در موسسه نابینایان به تدریس بپردازم.

*متاسفانه فضای موسسه نابینایان در شهرستان‌ها بسیار کم است

در حال حاضر مربی زبان و کامپیوتر در موسسه نابینایان هستم؛ البته درآمدی آنچنانی ندارد؛ تنها هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌کنم.

متاسفانه فضای موسسه نابینایان تاکستان بسیار کم است و هیچ رسیدگی ندارد از مسئولین تقاضا دارم مساعدت لازم را برای گسترش این فضا داشته باشند تا ما بتوانیم استفاده بیشتری از این فضا داشته باشیم.

طاهرخانی می‌گوید: شاگردانم هم کم بینا و نابینا هستند که با توجه به نرم افزار “جابی” که روی کامپیوترهایشان نصب شده به راحتی می‌توانند با آن کار کنند.

خوشبختانه تمام امکانات در خصوص تکنولوژی فراهم است و نابینایان علاوه بر کار با کامپیوتر از تلگرام گویا نیز بهره‌مند هستند و به راحتی می‌توانند با گوشی اندروید کار کنند.

وی در خصوص فضای مجازی می‌گوید: فضای مجازی جزو تکنولوژی است و هر تکنولوژی قطعا موجب پیشرفت خواهد شد اما تاجایی که از آن استفاده بجا داشته باشیم در غیر اینصورت می‌تواند اثرات مخربی نیز داشته باشد.

امروز می‌بینیم که با توجه به شرایط اشتغال در جامعه بسیاری از طریق همین فضاها درآمد زایی می‌کنند که ضرورت آن قابل توجه است البته مدیریت آن دست خود انسان است و دولت نیز باید در این زمینه پوشش و نظارت داشته باشد.

وی در خصوص برنامه ریزی خود برای آینده این چنین می‌گوید: بعد از تلاش فراوان و تحمل سختی‌ها برای ادامه تحصیل متاسفانه هیچ یک از ارگان‌های دولتی حاضر به جذب و بکارگیری معلولین در مشاغل خود نیستند و بیکاری به عنوان بزرگترین معضل این قشر از جامعه معلولین است؛ معلولیت ناتوانی نیست و حق هر معلولی است که مانند انسان های عادی به فکر آینده باشد.

وی در مورد امکانات برای تدریس نابینایان می گوید: خوشبختانه وضعیت امکانات برای تحصیل معلولین بسیار مناسب است و اقدامات خوبی انجام شده به طوری که معلولین می‌توانند با حمایت بهزیستی بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در دانشگاه آزاد تحصیلات خود را ادامه دهند.

*فضاهای شهری براساس نیاز معلولیین مناسب سازی گردد

طاهرخانی با اشاره به تعدادی از مشکلات جامعه نابینایان می‌گوید: انتظار می‌رود دولت و سایر دستگاه‌های مرتبط کشور نیز توجه خاصی به معلولین در حوزه درمان و اشتغال که سهمیه ۳ درصدی آن هم تصویب شده اما متاسفانه برخی از ادارات و سازمان‌ها از آن امتناع می‌ورزند، داشته باشند.

طراحی فضاهای شهری باید براساس نیازهای دسترسی افراد دارای معلولیت باشد متاسفانه علی رغم اظهارات همیشگی نابینایان در خصوص سطح معابر ؛ بازم هم هیچگونه مناسب سازی انجام نشده و ما برای تردد در سطح شهر با مشکل مواجه هستیم.

وی در خصوص مستمری مددجویان می گوید: علی رغم اینکه بنده در صف نوبت اخذ مستمری هستم و تاکنون دریافت نکردم؛ متاسفانه مستمری مددجویان بسیار پایین است باتوجه به شرایط حاکم و سرپرست خانوار بودن خیلی از نابینایان نمی توانند از پس مخارج زندگی بر آیند و شرایط زندگی برایشان بسیار سخت است.

*مسئولین باید آزمون استخدامی را از روی امتیازات بررسی کند نه رابطه بازی

وی در خصوص شرایط ایجاد اشتغال برای معلولین گفت: مسئولین باید در قسمت اشتغال معلولین بیشتر کار کنند و مراقب ضابطه بازی‌ها و از بین رفتن فرصت‌های شغلی برای افراد معلول نشود متاسفانه برای بنده این اتفاق رخ داده که در آزمون استخدامی پذیرفته شدم؛ اما با ضابطه بازی مسئولین نتوانستم به حقم برسم.

متاسفانه ۳ درصد ظرفیت معلولیت اصلا در اداره‌جات بویژه در شهرستان‌های کوچک استفاده نمی‌شود حتی در خود سازمان بهزیستی هم که باید از ظرفیت معلولین استفاده شود کاربردی نشده است.

اگر مسئولین از سه درصد ظرفیت معلولین در اداره جات استفاده کنند و این قانون را نادیده نگیرند و یا تسهیلات کم بهره در جهت اشتغال زایی معلولین فراهم کنند بسیاری از مشکلات معلولین حل خواهد شد.

*ظرفیت معلولین نادیده گرفته می‌شود

در حال حاضر ارائه تسهیلات به معلولین در جهت ایجاد اشتغال اجرایی شده اما میزان تسهیلات بسیار پایین است و تنها ضعف تهسیلات این است که در صورت اخذ تسهیلات از پوشش بهزیستی خارج خواهند به همین سبب بسیاری از معلولین از ترس اینکه نتوانند هدفشان را به سرانجام برسانند از گرفتن وام امتناع می‌کنند.

در شهرستان تاکستان از ظرفیت معلولین هیچ استفاده‌ای نشده است و در کل ۲۰ اداره‌ای که در این شهرستان وجود دارد تنها ۲ معلول مشغول هستند.

بارها برای استخدامی بیمارستان مراجعه کردم اما در جواب گفتند” معلولین افراد مورد هدف ما نیستند”.

متاسفانه در استانداری قزوین از ظرفیت معلولین هیچگونه استفاده‌ای نشده است تا دیگر اداره‌جات استفاده کنند.

این مسائل خواسته تمام معلولین بود که بنده به عنوان نماینده، مشکلات را مطرح کردم که امیدورام مسئولین مساعدت لازم را داشته باشند.

وی در پایان گفت: معلولیت باعث متواری شدن انسان نیست و اگر خود انسان بخواهد با همان معلولیت هم می‌تواند پیشرفت کند چرا که معلولیت مانع از پیشرفت انسان نخواهد بود.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار