امنیت شغلی کارگران قزوینی قربانی منفعت‌طلبی کارفرمایان/ قراردادهای سفید امضا کابوس کارگران است/آمارهای اشتغالزایی صحت ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 162877
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : کارگران قزوینی این روزها حال و روز خوبی ندارد و علی رغم مطالبات چندماهه؛ شاهد تعدیل نیرو و تعطیلی شرکت ها هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اولین روز از ماه “می” هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولا با روزهای ۱۱ یا ۱۲ اردیبهشت ماه مصادف می‌شود، روز جهانی کار و کارگر نام دارد.

کارگران بازوان حرکت هر جامعه‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند؛ در هر جامعه‌ای که از ظرفیت اندیشه و بازوی هنرمند کارگران بهتر استفاده شود توسعه و پیشرفت، رونقی دو چندان خواهد یافت.

قزوین با برخورداری از نخستین شهر صنعتی ایران به نام البرز و در کنار آن با داشتن ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی فعال و وجود سه هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ یکی از قطب‌های مهم صنعت و به عبارتی پنجمین استان بزرگ صنعتی کشور به شمار می‌آید.

متاسفانه طی چند سال اخیر با افزایش بحران‌های کارگری در استان قزوین مواجه هستیم؛ این وضعیت که نارضایتی کارگران را به همراه داشته اغلب به صورت اعتصاب و یا تجمع در داخل کارخانه‌ها و در مقابل دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله استانداری بروز یافته است.

بیش از ۶۵ واحد صنعتی در قزوین وضعیت بحرانی دارند

به مناسبت روز کارگر نگاهی گذار به وضعیت کارگران قزوین به عنوان قطب صنعتی در کشور انداختیم.

محسن امانی رئیس کانون شوراهای اسلامی کاراستان قزوین در جلسه تشکل‌های کارگری قزوین با استاندار که روز یکشنبه ۲۶ فروردین سال جاری برگزار شد اعلام کرد: بیش‌از ۶۵ واحد صنعتی در استان قزوین با بحران مواجه هستند.

لیست برخی ازشرکت‌های صنعتی که در استان با مشکل مواجه‌اند:

متالوژی پودر ایران

نورپلاست

کنتورسازی

فرنخ نازنخ

لوازم خانگی پارس

ایران قوطی

کارخانه شیشه

آبگینه

در این میان به سراغ برخی از کارگران شرکت‌های نام برده رفتیم تا از نزدیک در جریان مشکلات آن‌ها قرار گیریم.

سرنوشت کارگران معترض، اخراج است

یکی از کارگران شرکت ایران قوطی به عنوان نماینده دیگر کارگران در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، اظهار کرد: شرکت ایران قوطی سال‌هاست که با مشکل مواجه شده است و کارگران در طول این مدت علی رغم چندین ماه معوقه با نیمی از دست مزدها زندگی خود را گذرانده‌اند.

وی با بیان اینکه از سال ۹۳ به بعد عیدی کارکنان پرداخت نشده است، گفت: با وجود عدم پرداخت حقوق طی ۸ ماهه، حق بیمه نیز برای کارکنان تا تاریخ ۳۰ آبان ۹۶ پرداخت شده و از آن تاریخ به بعد بیمه‌ای برای ما پرداخت نشده است.

این کارگر بیان کرد: باتوجه به اعتراضات کارگری در بهمن ماه سال گذشته، تعداد زیادی از کارگران اخراج شدند و کارخانه با تعداد محدودی نیرو به تولید می‌پرداخت که باتوجه به شکایت کارگران اخراج شده، تولید متوقف شد.

وی با اشاره به تعطیلی شرکت ابراز کرد: اکنون چندین ماه است که کارگران از کار تعلیق و بلاتکلیف هستند.

این کارگر یادآور شد: مطالبات کارگران اخراج شده هنوز وصول نشده است.

یکی از کارگران شرکت متالوژی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به معوقات حقوق کارگران شرکت اظهار کرد: بعد از تعطیلی شرکت و شکایت کارگران جهت دریافت مطالبات‌شان؛ سهامداران خواستند تا شکایت‌ها را پس بگیریم تا با ما قرار داد جدید منعقد کنند.

وی افزود: بسیاری از کارگران با این قرارداد جدید مخالف هستند زیرا بر اساس حقوق پایه کار برای تمامی نیروها در نظر گرفته شده و این در حالی است که برخی از افراد سابقه کار بالا دارند.

 

امنیت شغلی، کلمه ای ناآشنا برای کارگران قزوینی است

عیدعلی کریمی دبیر خانه کارگر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به وجود ۴۰۰۰ هزار شرکت تولیدی در قزوین اظهار کرد: متاسفانه ۵۰ درصد از واحدهای تولیدی استان با مشکل مواجه بوده و ۵۰ درصد باقی مانده نیز زیر ظرفیت اسمی کار می‌کنند.

وی افزود: بخشی از کارگران استان در شرکت‌هایی مشغول به کار هستند که حقوقشان  از ۲ تا ۲۰ ماه به تعویق افتاده است و بخشی دیگر نیز به علت مشکلات عدیده هنوز مشغول به کار نشده‌اند.

این مسوول در ادامه گفت: مسوولین باید خود را به جای کارگران بگذارند آیا با این شرایط تمایلی برای ادامه زندگی خواهند داشت؟!

کریمی با اشاره به نامگذاری سال به عنوان “حمایت از کالای ایرانی” خاطرنشان کرد: زمانی این شعار تحقق می‌یابد که کالای ایرانی از کیفیت مناسب برخوردار باشد.

دبیرخانه کارگر قزوین در ادامه بیان کرد: کارگران برای تولید کالای با کیفیت نیازمند امنیت شغلی هستند تا با خیالی آسوده به فعالیت بپردازند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی از کارفرماها به دلیل عدم پرداخت حقوق و حق بیمه، بسیاری از کارگران باسابقه را در شب عید لغو قرارداد کردند.

این مسوول ابراز کرد: انتظار داریم که کارفرماها قرارداد کارگران را تمدید و معوقات حقوق آن‌ها را پرداخت کنند چراکه با قراردادهای چند روزه و سفید امضاء مشکل بیکاری و اشتغال حل نخواهد داشت.

حقوق کارگران با افزایش نرخ دلار همخوانی ندارد

کریمی ضمن گلایه از پایین بودن حقوق کارگران گفت: باتوجه به افزایش نرخ دلار و هزینه درمان متاسفانه چندین سال است که هیچ گونه افزایشی در حقوق کارگر حاصل نشده است.

دبیرخانه کارگر قزوین با اشاره به طلب ۱۵۰هزار میلیاردی سازمان تامین اجتماعی از دولت بیان کرد: طرح نظام سلامت هزینه‌های بسیاری به تامین اجتماعی وارد ساخته که این امر موجب به تعویق افتادن دریافتی بازنشستگان و اعضای آن شده و از طرف دیگر این طرح با شکست روبرو بوده است.

وی ضمن انتقاد شدید از ضعف طرح سلامت تشریح کرد: طبق بند “ز” مصوبات تبصره ۷ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۷ عملا بخشی از منابع سازمان تامین اجتماعی مستقیما در اختیار دولت قرار می‌گیرد در حالیکه تامین اجتماعی یک نهاد غیر دولتی است.

این مسوول اذعان داشت: امیدواریم تجدید نظری در مصوبه مجلس بند “ز” حاصل شود درغیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور؛ سازمان تامین اجتماعی با معضلی روبرو می‌شود که گریبان‌گیر کل کشور خواهد شد.

 

مشکلات زنان کارگر مغفول مانده است

فاطمه دیدارنو دبیر اتحادیه زنان کارگر استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: باتوجه به اینکه ۵۰ درصد از قشر جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند اما متاسفانه جامعه زنان کارگر مغفول باقی مانده‌اند.

وی افزود: زنان کارگر به حمایت قانونی بیشتری نیاز دارند زیرا بسیاری از آن‌ها سرپرست خانوار و نیازمند هستند.

این مسوول در خصوص مشکلات جامعه زنان کارگر گفت: کمبود فرصت‌های شغلی و عدم امنیت شغلی زنان کارگر در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها از مهمترین مشکلات این قشر محسوب می‌شود.

زنان کارگر به اجبار شب کاری دارند

دیدارنو تصریح کرد: باتوجه به ممنوعیت قانون شب کاری برای بانوان کارگر متاسفانه می‌بینیم که برخی شرکت‌ها این قانون را نادیده گرفته و اقدام به  بکارگیری بانوان در شیفت شب می‌کنند.

دبیر اتحادیه زنان کارگر استان قزوین اضافه کرد: متاسفانه از دیگر مشکلات بانوان کارگر این است که بعد از مرخصی زایمان قراردادشان تمدید نمی‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از کارفرماها از ظرفیت بانوان سوء استفاده کرده و با جذب چند ماهه آنان تسهیلات حمایتی را اخذ و سپس از آن اقدام به تعدیل نیروی بانوان می‌کنند.

روح الله بابایی صالح نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: قزوین به عنوان قطب صنعتی کشور محسوب می‌شود و حدود سه هزار شرکت در سطح استان داریم.

وی با اشاره به وضعیت اشتغال کنونی در استان افزود: در حقیقت آمارهای ایجاد اشتغال در قزوین واقعی نیست.

این نماینده مجلس ادامه داد: با توجه به ظرفیت و توانایی موجود در استان و مصوبات مالی مجلس در جهت حمایت از صاحبان شرکت‌ها، این وضعیت قابل قبول نیست.

بابایی صالح تصریح کرد: سال گذشته بیش از یکهزار میلیارد تومان از طریق سامانه بهین یاب به صنعتگران استان قزوین تزریق شد اما متاسفانه با این همه حمایت دولت و کمک مالی به صنعتگران و صاحبان شرکت هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است؛چه بسا که افراد کارگران بسیاری جهت رفع مشکلات خود  به دفاتر ما مراجعه می کنند.

سرنوشت تسهیلات بهین یاب نامعلوم است

این مسوول خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود یک هزار و سه میلیارد تومان برای رفع مشکلات کارگری استان اعتبار وارد خزانه شده است در حالی که صاحبان صنایع اعتبارات را دریافت کرده و جاهای دیگری هزینه کرده‌اند.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: ما از مدیران استان انتظار داریم که واقعیت‌های وضعیت کار و اشتغال را عنوان کنند.

وی بیان کرد: در یکی از جلسات در استانداری طی گزارشی به استاندار ابراز کردم که آمار ایجاد اشتغال ارائه شده واقعی نیست و همین موضوع اختلالاتی را در تصمیمات مسوولین کشوری ایجاد کرده است.

بابایی صالح اضافه کرد: سال گذشته یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستاییان، عشایر و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر اختصاص داده شد.

این نماینده مجلس افزود: این اقدام گام بزرگی از سوی مجلس برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم بود و اکنون منتظر تصمیمات و عملکرد دولتمردان هستیم.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با این وجود بسیاری از مردم با مراجعه به دفاتر ما اظهار می‌کنند که طرح‌های آن‌ها در کمیته‌ها پذیرفته نشده و یا قیمت‌ها را پایین‌تر از میزان واقعی بیان می‌کنند.

مدیران استان از تصمیمات پشت پرده بپرهیزند

وی بیان کرد: با این اقدامات نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد باید از بنگاه‌هایی حمایت شود که با کمترین سرمایه بیشترین بازده را دارند و بهترین کالا را تولید کنند.

بابایی صالح ابراز کرد: با توجه به واگذاری یکی از شرکت‌های استان به سرمایه گذاران خارجی بنا شد که نیروهای قبلی را جذب کنند اما شنیده‌ها حاکی از آن است این کارگران تعدیل شده‌اند.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: انتظار می‌رود متولیان امور بویژه صنعت و معدن و کار و رفاه اجتماعی وارد شده و از این امر جلوگیری کنند و از تصمیمات پشت پرده بپرهیزند.

وی اذعان داشت: تاسف آور است که قزوین به عنوان قطب صنعتی کشور و اولین دارنده شهرک صنعتی  به این وضعیت دچار شود چه بسا که تعدیل هر نیروی انسانی از شرکت معضلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

بابایی صالح در خصوص واگذاری شرکت آپادانا سرام به سرمایه گذاران خارجی گفت: در صورت تحقق این امر ازهم اکنون به مسوولین استان هشدار می دهم با اقدامی نا بجا کارگران این شرکت را به سرنوشت کارگران شرکت تاژ دچار نکنند.

استاندار محترم مشکلات کارگری قزوین را جدی بگیرد

وی در ادامه  اذعان داشت: باتوجه به اینکه حدود هزار کارگر در این شرکت فعالیت می‌کنند هزاران مشکل اجتماعی به استان تحمیل می‌شود.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی خطاب به استاندار قزوین گفت: استاندار محترم باید این خطرات را در استان و نگرانی کارگران را جدی بگیرند.

وی در انتها در خصوص بند “ز” گفت: اعتبارات خوبی برای حمایت از وزارت بهداشت و بیمه سلامت در برنامه بودجه تصویب شده تا بتوانند حق و حقوق کارگران را بپردازند .

سخن آخر؛

متاسفانه علی رغم تمامی این مشکلات؛ مسوولین سکوت کرده و حرکتی نمی‌کنند؛ چه بسا که اگر به مشکلات اولین شرکت دارای بحران در کشور رسیدگی و توجه می‌کردند تعطیلی شرکت‌های استان اینگونه زنجیر وار ادامه نمی‌یافت.

و اما باتوجه به شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی»  و تاکیدات بسیار مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی باید هرچه بیشتر در راستای تحقق این شعار تلاش شود تا علاوه بر استوار ساختن اقتصاد کشور جوانان بیکار و پدران تعلیق از کار را ازمخمصه نجات دهیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “امنیت شغلی کارگران قزوینی قربانی منفعت‌طلبی کارفرمایان/ قراردادهای سفید امضا کابوس کارگران است/آمارهای اشتغالزایی صحت ندارد”

  1. احمد ترنجی گفت:

    خدا خیرتون بده توروخد به فکر این کارکنان باشید نگذارید به راحتی تعدیل یا خدای ناکرده اخراج بشند به والله آه زن و بچه اونا دامن همه رو میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار