عدم نیازسنجی بازار کار و رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های پیام نور استان قزوین/ دانشجویانی که از نبود امکانات رنج می‌برند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 149559
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : دانشگاه پیام نور استان قزوین علی رغم مشکلات عدیده در زمینه امکانات و تجهیزات امروز در صنعت به ویژه معدن حرفی برای گفتن دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شاخص نیوز؛ این روزها تحصیلات دانشگاهی یکی از دغدغه‌های اصلی نسل جوان به شمار می‌رود، دغدغه‌ای که گاهی زمینه ایجاد مسائل و مشکلات جدی را برای افراد و خانواده‌ها فراهم می‌کند.

شاید بتوان گفت که نسل جوان امروز بیشتر گرایش به اخذ مدرک دانشگاهی داشته و کمتر به دنبال آن هستند تا سطح علمی خود را بالا ببرند؛ طبق بررسی‌های صورت گرفته در جامعه فعلی نیاز به اخذ مدرک به شدت قابل مشاهده است.

از طرفی در بازار کار کمتر کارفرمایی ملاک جذب نیرو را عملکرد و میزان دانش افراد قرار می‌دهد بلکه از ابتدا به دنبال آن است تا فردی با مدرک تحصیلی بالا را بپذیرد.

اگرچه لازمه ورود به هرکاری اشراف اطلاعاتی کامل و نگاه تخصصی به آن است و نمی توان تحصیلات مرتبط را در این راستا کنار گذاشت اما باید به دنبال پاسخ این پرسش بود که آیا همیشه مدرک تحصیلی بالا ملاک مناسبی برای گزینش در مشاغل است؟ و آیا تمامی افرادی که در جایگاه‌های مدیریتی قرار دارند مدرک معتبر با حوزه کاری خود دارند؟

شاید تا دهه گذشته مقطع کارشناسی به عنوان یک مدرک تحصیلی بسیار ارزشمند محسوب می‌شد و افرادی که دارای این مدرک بودند در جایگاه‌های مهمی از مشاغل قرار می‌گرفتند و این هم به دلیل آن بود که افراد کمتری تمایل به تحصیلات دانشگاهی داشتند و بیشتر پس از گذراندن دوران آکادمیک به دنبال ورود به عرصه کار می‌شدند.

در شرایط فعلی جامعه، تمایل به تحصیلات عالی افزایش پیدا کرده و افراد به دنبال آن هستند تا با در نظر گرفتن علایق خود وارد دانشگاه شوند و پس از گذراندن دوره تحصیلی به عرصه کار ورود پیدا کنند.

متاسفانه امروز شاهد هستیم که نسل جوان با تمام امید و علاقه وارد دانشگاه می‌شود اما پس از اتمام تحصیلات عالیه، شغل مناسب با رشته خود در بازار کار نمی‌یابند یا اینکه با کابوس بیکاری مواجه می‌شوند.

مسئله‌ای که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد پذیرش سخت دانشگاه و خروجی آسان آن‌هاست؛ در واقع دانشجویان باوجود اینکه پس از گذراندن مراحل سخت وارد دانشگاه می‌شوند اما آنچنان که باید مورد آموزش علمی و عملی قرار نگرفته و توانمندی لازم در رشته تحصیلی خود را کسب نمی‌کنند.

طبیعتا فارغ‌التحصیلان با سطح علمی و مهارت پایین در بازار کار با مشکلاتی مواجه خواهند شد و این در حالی است که هزینه و زمان زیادی را برای گذراندن تحصیلات دانشگاهی صرف می‌کنند.

دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه‌هایی است که در سال‌های اخیر مورد استقبال قرار گرفته و هر سال دانشجویان زیادی را پذیرش می‌کند و دانشجویان این دانشگاه اذعان دارند که برخلاف ورودی به نسبت ساده، خروجی سختی دارد؛ در ادامه مصاحبه با جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور را می‌خوانیم.

رویا یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در گفت‌‌وگو با خبرنگار شاخص می‌گوید:با توجه به اینکه امتحانات درسی دشواری را در دانشگاه داشتیم موجب شد تا رشته تحصیلی‌ام را از همه ابعاد به طور جدی پیگیری کنم و همین امر باعث شد تا پس از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار مرتبط با رشته‌ام شوم.

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه نظر مخالفی نسبت به رویا داشت و معتقد بود دشواری امتحانات سبب شده تا عده‌ای دانشگاه‌های غیر انتفاعی و غیر دولتی را به پیام نور ترجیح داده و برخی نیز در میانه راه انصراف دهند.

سمانه دانشجوی ترم ۴ دانشگاه پیام نور نیز به برخی از مشکلات دانشگاه اشاره کرد و گفت: در همه بازه‌های زمانی نمی‌توان مدعی بود که دشواری امتحانات می‌تواند سبب افزایش رشد علمی شود بلکه در بعضی مواقع اثر عکس خواهد داشت چراکه دانشجو مجبور است بیشتر وقت خود را برای کسب نمره قبولی در امتحان صرف کند و از مهارت‌های عملی باز بماند.

امکانات موجود در دانشگاه پیام نور کافی نیست

یکی از دانشجویان معتقد است امکانات لازم در این دانشگاه به میزان کافی وجود ندارد و در این زمینه می‌توان به نبود برخی از کارگاه‌ها اشاره کرد.

او ادامه می‌دهد: برخی از آزمایشگاه‌ها نیز تجهیزات و امکانات لازم را ندارند و همین امر موجب می‌شود تا دانشجویان نتوانند واحدهای عملی مربوط به رشته خود را بگذرانند و یا اینکه در پایین‌ترین سطح و امکانات است.

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه پیام نور اعتقاد دارد: فضای آموزشی مناسبی در دانشگاه وجود دارد که در این راستا اساتید به نام و مطرحی نیز فعالیت می‌کنند.

او تاکید می‌کند: کتابخانه و آمفی تئاتر دانشگاه از فضای مناسب و کاملی برخوردار است که نیاز دانشجویان را برطرف کرده و در این زمینه مشکلی ندارند.

امکانات و تجهیزات دانشگاهی از یک طرف و سطح علمی اساتید و دانشجویان از طرف دیگر عوامل موثری در میزان پیشرفت و تعالی هر جامعه در حوزه علم و دانش است.

دانشگاه پیام نور استان دارای چندین قطب علمی شاخص است

خبرنگار علمی و فرهنگی شاخص؛ در ادامه این گزارش برای اطلاعات بیشتر در خصوص وضعیت دانشگاه‌های پیام نور به گفت‌وگو با رضا مهرنیا رئیس سابق دانشگاه پیام نور استان قزوین می‌پردازد؛

مهرنیا اظهار می‌کند: دانشگاه پیام نور استان قزوین به دلیل داشتن اعضای هیئت علمی و کادر بسیار مجرب توانسته به شاخص‌های علمی دست یابد و دارای چندین قطب علمی شود.

وی معتقد است: در برخی حوزه‌ها از جمله گروه زمین شناسی و اکتشاف معادن با توجه به حضور رئیس معدن استان به عنوان عضو علمی دانشگاه، در بحث اکتشافات و معادن می‌توانیم عملکردهای درخشانی را داشته باشیم.

مهرنیا اعلام می‌کند: ۳آزمایشگاه مجهز و با امکانات ویژه در دانشگاه پیام نور استان وجود دارد که توانایی آن را داریم خدمات ارزند ه‌ای را به استان ارائه دهیم .

رئیس سابق دانشگاه پیام نور استان ادامه می‌دهد: چندین دانشجوی ارشد تحقیقات ارزشمندی را روی معادن کار کرده‌اند و در ژورنال‌های معتبر به چاپ رسیده که نشان دهنده توانمندی‌های خوب دانشگاه پیام نور است.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور در زمینه کار آفرینی ارتباط خوبی با صنعت به خصوص در بخش معادن دارد اضافه می‌کند: با توجه به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و تعامل خوب میان اساتید دانشگاه‌ها، دانشگاه پیام نور می تواند بسیار ممتاز  و درخشان عمل کند.

این مسوول تاکید می‌کند: ما می‌توانیم دانشگاه ممتاز استان باشیم و درآینده پروژه‌های معدنی را به عهده گرفته و اداره کنیم.

رئیس سابق دانشگاه پیام نور اذعان دارد: دانشگاه‌های توسعه یافته در دنیا نیز ورودی آسان اما خروجی دشواری دارند.

وی توضیح می‌دهد: دانشگاه‌ها در ایران ورودی سخت و خروجی ساده‌ای دارند که باید این شیوه اصلاح شود چراکه دانشجوها نباید در محیط دانشگاه فقط به فکر پاس کردن واحدهای درسی باشند.

این مسوول ادامه می‌دهد: ما نیاز داریم تا دانشجویان علاوه بر کسب بالاترین سطح علمی بتوانند مهارت‌های لازم در زمینه رشته تحصیلی خود در بازار کار را فراگیرند.

مهرنیا معتقد است: دانشگاه پیام نور به واسطه آزمون محوری، کتاب مبدایی و متخصص محوری تا کنون عملکرد بسیار خوبی داشته و بهتر است تا چنین روندی در تمامی دانشگاه‌ها صورت گیرد .

عدم اشتغال دغدغه اصلی قشر دانشگاهی است

اگرچه در حال حاضر وجود دانشگاه‌های غیردولتی سبب شده تا کمتر فردی دغدغه‌ای برای ورود به دانشگاه را داشته باشد و یا از تحصیلات دانشگاهی بازبماند.

امروز معمولا افراد با دغدغه اینکه در کدام دانشگاه و رشته تحصیل کنند مواجه هستند اما می‌طلبد تا رسیدگی‌های ویژه‌ای در زمینه افزایش سطح علمی، کارایی دانشگاه‌ها و همچنین دانشجوپذیری براساس نیاز بازار کار به کار گرفته شود تا نسل جوان بتوانند با آسودگی خاطر به تحصیلات خود ادامه دهند.

اشتغال و بیکاری یکی از معضلات جامعه و قشر دانشگاهی است که مسوولان باید برنامه‌های جدی برای حل ان داشته باشند و با در نظر گرفتن استعداد و ظرفیت‌های جوانان، به آن‌ها اعتماد کرده و موقعیت‌های کاری را در اختیارشان قرار دهند.

متاسفانه معضل دیگری که امروز گاها با آن مواجه هستیم زد وبند و فامیل بازی در انتصابات و تحویل پست‌های مدیریتی است که می‌طلبد این انتخاب‌ها بر اساس شایسته سالاری و کارآمدی نیروی کار باشد.

اگرچه تا کنون اقدامات موثری صورت گرفته اما باید تمهیداتی نیز فراهم شود تا دانشجویان در رشته‌های تحصیلی مختلف با فراغ بال و آسودگی خاطر به تحصیل بپردازند و دغدغه نبود شغل مناسب با رشته تحصیلی خود را نداشته باشند.

یکی از موارد مهمی هم که باید مورد توجه قرار گیرد این است که پذیرش و ورود به دانشگاه‌ها ساده تر شود چرا که دربسیاری از مواقع ورودی سخت دانشگاه‎های معتبر کشور موجب شده تا بعضی برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی مهاجرت کنند.

این مسئله روی دیگری از سکه است که موجب خروج افراد نخبه و دانشمند از کشور شده که در بلندمدت اثر نامطلوبی در سطح علمی کشور خواهد داشت.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “عدم نیازسنجی بازار کار و رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های پیام نور استان قزوین/ دانشجویانی که از نبود امکانات رنج می‌برند”

  1. ناشناس گفت:

    به نظرم شیوه آموزشی پیام نور در رشته های علوم انسانی عالیه ولی رشته های مهندسی ضعیف عمل کرده.. برعکس دانشگاه آزاد تو رشته های مهندسی قویه ولی علوم انسانی خیلی ضعیف…. در کل پیام نور برای رشته های علوم انسانی خوبه و آزاد هم برای رشته های مهندسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار