انتخاباتی‌که غربی‌ها را عصبانی کرد+تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 72407
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۰
شاخص : در میان انتخابات‌هایی که در یک سال گذشته برگزار شد، نتایج بسیاری از انتخابات‌ها با خواسته قدرت های غربی فاصله زیادی داشت. در ادامه نگاهی به برخی از این انتخابات‌ها و نتایج آنها خواهیم داشت.
به گزارش پایگاه شاخص ، در سال گذشته شاهد انتخابات هایی در سراسر جهان بوده ایم که نتایج آن زیاد باب میل غرب نبود. این نارضایتی را از بیانیه ها و واکنش های سران کشورهای غربی به خوبی می توان فهمید. یونان، ترکیه، سوریه، ونزوئلا و انگلیس تنها نمونه هایی از کشورهایی هستند که با انتخابات‌شان قدرت های غربی را شوکه کردند.

انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری یونان

روی کار آمدن «الکسی سیپراس» رهبر حزب چپگرا رادیکال سیریزا در انتخابات پارلمان یونان در روز یکشنبه ۲۵ ژانویه واکنش های منفی بسیاری از طرف رهبران اروپایی را به دنبال داشت. او به شدت مخالف سیاست های ریاضت اقتصادی اتحادیه اروپا بود. جالب است بدانید  نخست وزیر جدید یونان که شبکه بی بی سی برای معرفی او از واژه هایی مثل «جوان»، «بی دین» و «بی کروات» استفاده کرد مخالف سرسخت اسرائیل بوده و به شدت از تشکیل کشور فلسطین حمایت می کند.

بعد از انتخابات پارلمان نوبت به انتخابات ریاست جمهوری یونان رسید. در این انتخابات که چندی پیش برگزار شد و با پیروزی «پروکپیس پاولوپولوس» از حزب محافظه کار دموکراسی نوین به پایان رسید، بار دیگر مواضع غرب به خطر افتاد. طبیعی است که غرب نسبت به این انتخابات راضی نباشد.

سومین انتخابات یونان نیز با پیروزی چپ‌گرایان همراه بود. حزب سیریزا در انتخابات بهمن ماه گذشته با وعده اجرا نکردن برنامه ریاضت اقتصادی و مذاکره دوباره بر سر شرایط وام‌های صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا به یونان، با ۳۶.۳ درصد آراء به پیروزی رسیده بود. اما سیپراس پس از تشکیل دولت، در جریان مذاکره با اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، ناچار شد بسیاری از شرایط آن ها را بپذیرد. ولی پذیرش این شرایط، سبب شکاف در درون این حزب و جدایی شماری از اعضای بلندمرتبه آن شد که اعلام کرده‌اند حزب جدیدی را تشکیل خواهند داد. نتایج نهایی شمارش آزای انتخابات پارلمانی یونان پیروزی حزب سیریزا را قطعی کرد.

انتخاباتی‌که غربی‌ها را عصبانی کرد+تصاویر

انتخابات مجلس ترکیه

با توجه به پیاده سازی سیاست های غرب در خاورمیانه توسط دولت اردوغان؛ بدیهی است که رای منفی به سیاست اردوغان با واکنش های شدید از سوی غرب مواجه خواهد شد. هفتم ژوئن رای مردم ترکیه در انتخابات مجلس به حزب عدالت و توسعه به شدت کاهش یافت و همین مساله شاید دلیلی بر نگرانی و واکنش غرب نسبت به نتایج انتخابات ترکیه باشد.

انتخاباتی‌که غربی‌ها را عصبانی کرد+تصاویر

انتخابات ریاست جمهوری سوریه

انتخابات ریاست جمهوری سوریه که با اهانت شدید غرب رو به رو شد به انتخاب مجدد «بشار اسد» منجر شد. در ژوئن سال ۲۰۱۴ بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور با بیش از ۹۲ درصد آرا بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. هرچند که میزان مشارکت مردمی در این انتخابات از برخی انتخابات های کشورهای غربی بیشتر بود؛ اما کشورهای غربی اصلا روی خوشی به انتخاب مجدد اسد نشان ندادند.

انتخاباتی‌که غربی‌ها را عصبانی کرد+تصاویر

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

آمریکا در اقدامی خلاف عرف دیپلماتیک، ریاست جمهوری «مادورو» را در ونزوئلا به رسمیت نشناخت. «انریکه کاپریلس» رقیب شکست‌خوردهٔ مادورو که در انتخابات ۱۴ آوریل با اختلاف کمی رای نیاورده‌بود، نتایج انتخابات را نپذیرفت.

در پی اعتراض کاپریلس به نتایج خیابان‌های شهرهای ونزوئلا به آشوب کشیده شد. هزاران تن از مخالفان به خیابان‌ها آمدند و این آشوب‌ها چند کشته بر جای گذاشت.

انتخاباتی‌که غربی‌ها را عصبانی کرد+تصاویر

انتخابات حزب کارگر انگلیس

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه‌کار، در توییتر خود در واکنش به انتخاب جرمی کوربین، به‌عنوان رهبر جدید حزب کارگر گفت: «حزب کارگر هم‌اکنون برای امنیت ملی ما، امنیت اقتصادی ما و امنیت خانوادگی ما یک تهدید به شمار می‌رود.» خیلی راحت می توان فهمید که قدرت های غربی در داخل و خارج از انگلیس از وضع کنونی حزب کارگر راضی نبوده و انتخاب جرمی کوربین را تهدیدی برای سیاست های غرب می داند.

انتخاباتی‌که غربی‌ها را عصبانی کرد+تصاویر

او که به تازگی در انتخابات پارلمانی انگلیس پیروز شد در مسائلی همچون اسرائیل، ایران و فلسطین موضعی مخالف با سیاست های غرب دارد.

منبع: مهر
انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

برچسب ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار