حضور حداکثری در انتخابات اوج حماسه و شعور سیاسی در ملت ایران است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 66688
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱:۱۹
یادداشت روز
شاخص : همه کشورها در تلاش هستند تا با شیوه‌های مختلف به اعمال حاکمیت مردم تحقق بخشند.

به گزارش شاخص، مردم سالاری یا دموکراسی یک روش حکومتی است که امروزه تمام کشورهای جهان ادعای این نوع حکومت را بر مردم کشورشان می‌کنند.

لغتنامه دهخدا حاکمیت را عمل حاکم و حق حاکمیت را حقی دانسته است که “سازمان ملل برای هر ملتی شناخته و پذیرفته است و به موجب آن باید ملت‌ها بر سرنوشت خود مسلط باشند و هیچ ملتی حق مداخله در تعیین سرنوشت ملت دیگر را ندارد.

حقیقت امر این است که دولت‌ها با ادعای دموکراسی و اعمال حاکمیت مردم اهداف خود را در صحنه بین المللی پیش می‌برند.

شایان ذکر است که مفهوم دموکراسی را می‌توان در چند اصل اساسی خلاصه کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از؛ سرچشمه گرفتن قدرت و قانون از اراده مردم، آزادی بیان افکار عمومی و اتکای حکومت به آن است که شیوه‌های خاصی برای بروز افکار عمومی وجود دارد از جمله می‌توان به وجود احزاب سیاسی و تساهل در برابر عقاید مختلف و مخالف اشاره کرد.

لیپست در مورد دموکراسی معتقد است: «تعریف مفهوم پیچیده‌ای چون دموکراسی ناگزیر مبنایی فرهنگی دارد؛ بدیهی است که نگرش یک طرفدار اتحادیه کارگری در اروپای مرکزی با نگرش یک دهقان اهل جنوب صحرای آفریقا، که درآمدی بخور و نمیر دارد متفاوت است».

دموکراسی تاکنون در سه مفهوم به کار گرفته شده است، اول به معنای حکومت اکثریت دوم به مفهوم حکومت قانون و سوم به معنای تعدد نخبگان و گروه‌های قدرت است.

موضوع دیگر این است که دموکراسی و اعمال حاکمیت مردم در کشورهای متفاوت به شیوه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد به عنوان مثال در یکی از کانتون‌های کشور سوئیس دموکراسی مستقیم مرسوم است؛ شهروندان این کانتوم در یک میدان بزرگ جمع می‌شوند و تصمیمات سیاسی لازم را اخذ می‌کنند.

۱۳۹۲۰۳۲۶_۰۱۲۲۹۵۱

البته باید دانست که دموکراسی مستقیم فقط در شهرهای کوچک و کم جمعیت قابل اجرا است.

شیوه رایج در کشورهای دیگر نیز دموکراسی نمایندگی است.

دموکراسی نمایندگی بر اساس رای اکثریت است و به موجب آن کاندیدایی می‌تواند سکان حکومت را به دست بگیرد که رای بیشتری از آرای مردم را به خود اختصاص داده باشد.

تمامی کشورها درصدد هستند تا با شیوه‌های مختلف به اعمال حاکمیت مردم کشور خویش جامع عمل بپوشانند.

کشور آمریکا نیز برای این‌که امر حاکمیت مردم را تحقق بخشد، در هنگام تدوین و نگارش قانون اساسی کشورش، پس از استقلال از بریتانیا در سال ۱۷۷۶ به هنگام مطرح شدن شیوه انتخاب رئیس جمهور به عنوان رئیس کشور و اداره‌کننده دولت فدرال کمیته‌ای یازده نفره برای بررسی این امر تشکیل داد و این کمیته پس از بررسی‌های لازم شکل‌گیری کالج‌های انتخاباتی اولیه را ارائه نمود که پس از اندکی اصلاحات در سند نهایی درج شد.

در واقع هدف قانون‌گذاران آمریکایی از مطرح کردن سیستم کالج‌های انتخاباتی به نوعی تلاش برای برقراری تعادل بین دولت فدرال و حکومت ایالات بوده است.

همچنین از دیگر اهداف قانون‌گذاران آمریکایی ضمن حفظ مشارکت عموم مردم در انتخابات؛ دادن حق حضور بیشتر به ایالات دارای جمعیت کمتر بوده است.

نخست‌وزیرکشور نروژ نیز در آستانه انتخابات پارلمانی برای آگاهی از آنچه که مردم واقعا فکر می‌کنند به طور ناشناس در اسلو با لباس راننده تاکسی و زدن عینک دودی به مسافرکشی پرداخت این مورد را نیز می‌توان در راستای تحقق خواسته‌های مردم این کشور دانست که به نوعی تلاش برای مشروعیت دادن به اقدامات وعملکردش نیز محسوب می‌شود در ضمن  آقای ینس استولتنبرگ با این عمل به مردم القا می‌کند که به چه اندازه نظرات و افکار آن‌ها در حکومت مهم است و مورد استفاده قرار می‌گیرد که این موضوع به همدلی و هم‌فکری مردم با دولت کمک فراوانی می‌کند.

کشورهای مختلف نیز در قانون اساسی خود به تعریف حاکمیت پرداخته‌اند.

کشور ایتالیا در اصل اول قانون اساسی خود در این مورد عنوان کرده است که “حاکمیت متعلق به مردم است که آن را بر اساس و محدوده قانون اساسی اعمال می‌کنند”.

اصل پنجاه و شش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوبه بیست و چهارم آبان ۱۳۵۸ نیز اعلام می‌دارد “حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خدا است و هم او انسان را به سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است؛ هیچ کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد.

کشور ایران نیز بر مبنای آن‌چه که در قانون اساسی آمده است روش‌های گوناگونی را برای تحقق حاکمیت مردم در صحنه سیاسی خود در پیش گرفته است که یکی از این موارد را می‌توان تعدد نخبگان سیاسی با آرا و عقاید مختلف و مخالف برشمرد که این روش به گفته آقای هاشمی رفسنجانی به توصیه مقام معظم رهبری بوده است که از فواید آن می‌توان انتخابات پرشور را برشمرد، از دیگر روش‌هایی که در ایران برای آگاهی دادن به جمعیت کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ می‌توان به مناظره‌های تلوزیونی اشاره کرد البته باید دانست اگر مناظره‌های نامبرده شده در چارچوب مشخصی نباشد و برای کسب رای بیشتر قائده‌ها زیر پا گذاشته شود به جای بالا بردن آگاهی سیاسی، ملت را دچار سردر گمی می‌کند.

روش دیگری که به تازگی در ایران به اجرا درآمده است و به نظر می‌رسد که این امر در تحقق اعمال حاکمیت مردم موثر بوده سفرهای استانی است که این سفرها از دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد شروع شده و تا به امروز در حال پیگیری است؛ تمام موارد ذکر شده در ایجاد شور و هیجان بین آحاد ملت بسیار موثر بوده است و این موضوع را می‌توان از مشارکت ۷۲٫۷درصدی مردم ایران در انتخابات سال ۱۳۹۲ فهمید.

نکته دیگری که می‌تواند تاثیر به سزایی در نتایج انتخابات داشته باشد تبلیغات منسجم از طریق احزاب و درگیر کردن مردم از طریق احزاب و استدلال بر مواظع مخالم و همین‌طور مجاب کردن آن‌ها می‌باشد.

نکته آخری که به ذهن خطور می‌کند هدفمند کردن انتخابات ریاست جمهوری با درج سن، شغل و میزان تحصیلات در برگه رای است در واقع با این کار می‌توان بهره‌ی لازم را از نیرو و انرژی که در جمع‌آوری برگه‌های رای صرف می‌کنیم؛ ببریم از فواید دیگر هدفمند کردن برگه‌های رای می‌توان به این موضوع اشاره کرد که بعد از اعلام نتایج انتخابات کارشناسان می‌توانند با تحلیل این برگه‌ها آمار خوبی را از گرایش سیاسی اقشار مختلف جامعه بدست آورند و این اطلاعات کمک شایانی در مقایسه تغیرات گرایش سیاسی مردم در دهه‌های مختلف به دست می‌دهد.

انتهای پیام/۱۰۰۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار