ایران جانبی

انتقاد نامزدهای دموکرات‌ از ترور شهید سلیمانی؛ بایدن: من بودم دستور حمله نمی‌دادم/ بوته‌جج: این کار، آمریکا را امن‌‌تر نکرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 202573
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
شاخص : نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان ماه 1399 در ادامه کارزار انتخاباتی، این بار در مناظره خود در نیوهمپشایر به رئیس‌جمهور این کشور به دلیل صدور دستور ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران تاختند.

به گزارش شاخص، نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مناظره خود در ایالت نیوهمپشایر از صدور دستور دونالد ترامپ برای ترور سپهبد قاسم سلیمانی به شدت انتقاد کردند.

هفت نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) شامل چهره‌های ارشدی چون «برنی سندرز، پیت بوته‌جج، الیزابت وارن، جو بایدن، امی کلوباچار» سه روز مانده به برگزاری انتخابات مقدماتی نامزدهای این انتخابات در ایالت نیوهمپشایر، در یک مناظره شرکت کردند.

در بخشی از این مناظره، مجری از نامزدهای دموکرات درباره حمله تروریستی و غیرقانونی بامداد ۱۳ دی ماه آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد که به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی انجامید سوال کرد و پرسید، اگر شما بودید دستور این حمله را صادر می‌کردید؟

«پیت بوته‌جج» در پاسخ به این سوال گفت: «در وضعیتی که ما با تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ (برای صدور فرمان ترور سردار سلیمانی) شاهد بودیم، هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این اقدام کشور ما را امن‌تر کرده باشد، وجود ندارد».

 این نامزد دموکرات ادامه داد: «ببینید من  در قبال کارزار قتل و هرج و مرجی که ژنرال سلیمانی و افراد وابسته به او بانی آن بودند، احساس بسیار شدیدی دارم اما انگار اینطور است که ما هیچ چیزی از جنگ در عراق (در سال ۲۰۰۳) هیچ چیزی یاد نگرفته‌ایم اینکه حذف کردن یک فرد بد ایده خوبی نیست اگر شما ندانید که چه کاری دارید انجام می‌دهید».

بوته‌جج که خود به عنوان سرباز در جنگ آمریکا در عراق حضور داشت، گفت: «این رئیس‌جمهور ما را به آستانه یک جنگ (با ایران) برد البته این موضوع به حمله به سلیمانی شروع نشد و با خارج کردن ما از توافق هسته‌ای ایران این موضوع شروع شد؛ توافقی که همین دولت (ترامپ) کارآمدی آن را تایید کرده بود».

وی افزود: «(نیروهای نظامی آمریکا) سزاوار داشتن رئیس‌جمهوری هستند که اطلاعات (سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا) را بخواند، به وضعیت امنیت بین‌المللی توجه نشان دهد، با متحدانمان مشورت کند و سیاست داخلی آمریکا را از این موضوعات خارج نگه دارد و اگر راهکار جایگزینی وجود داشته باشد، هیچ وقت نظامیانمان را در معرض خطر قرار ندهد».

مجری این مناظره دوباره از بوته‌جج سوال کرد: «اگر تیم امنیت ملی شما به شما رجوع کند و به شما فرصت (هدف قرار دادن مقامی مانند سپهبد سلیمانی) را بدهد، آیا شما چنین حمله‌ای را انجام می‌دهید؟»

بوته‌جج در جواب گفت: «این موضوع به شرایط بستگی دارد، به اینکه چه راه‌کارهای جایگزینی وجود دارد و اینکه اثرات متفاوت چنین حمله‌ای چه خواهد بود. نکته من هم همین است. این وضعیتی است که باید در آن کل تصویر اطلاعاتی از وضعیت در نظر گرفته شود. این رئیس‌جمهور (ترامپ) به جامعه اطلاعاتی ما اهانت کرده است اما آنها برای جمع آوری اطلاعات، جانشان را به دست گرفته‌اند اطلاعاتی که برای تصمیم گیران بسیار مهم و با ارزش هستند. من فکر نمی‌کنم که او حتی این اطلاعات را بخواند. ما شایسته داشتن یک فرمانده کل قوای بهتر هستیم».

مجری مناظره نیوهمپشایر، سپس به «جو بایدن» دیگر نامزد مطرح دموکرات‌ها رو کرد و از او که در هشت سال ریاست جمهوری »باراک اوباما» معاون رئیس‌جمهور بود، سوال کرد: «شما اگر فرمانده کل قوا بودید، دستور این حمله (تروریستی علیه سردار سلیمانی) را می‌دادید؟»

در حال تکمیل

انتهای پیام/۱۷۰۰

منبع: فارس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار