آمریکا پای اصلی کودتا است
کد خبر: 107933
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۳۸
کارشناس مسائل سیاسی:
شاخص : کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اردوغان همان زمان که وارد بازی مخالفت با مقاومت شد تشنج و بی ثباتی را برای کشورش امضا کرد، گفت: آمریکا نقش اصلی در کودتا داشته است.

رستم قنبرلو کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص، با اشاره به تحولات اخیر در کشور ترکیه اظهار کرد: از سال ۱۹۱۱ که آمریکا همراه با عربستان و کشورهای منطقه جنگ را علیه سوریه آغاز کردند، اما در واقع هدف آمریکا پیش از سوریه، فروپاشی ترکیه بود.

وی خاطرنشان کرد: استراتژی دراز مدت آمریکا در منطقه این است که تمام کشورهای اسلامی را تضعیف نماید و بنا به گفته دولتمردان ترکیه مبنی بر دست داشتن طرفداران گولن در کودتا، به نظر می‌رسد آمریکا در آن نقش اصلی را داشته است.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: با توجه به اظهارت اخیر اردوغان که قصد بهبود روابط با سوریه را دارد استدلال می‌شود که آمریکا در صدد بود تا با متشنج کردن ترکیه اردوغان را از هدفش منصرف کند.

وی توضیح داد: قدرت اصلی کشور ترکیه تا چند دهه اخیر در دست ارتش بود اما با روی کار آمدن حزب اعتدال و توسعه، مردم سالاری و دموکراسی بر آن غلبه کرد.

این کارشناس اضافه کرد: در گذشته هر دولتی که مورد تایید آمریکا و ارتش این کشور نبود سریع با یک کودتا برکنار می‌شد اما بعد از روی کار آمدن اسلام گرایان این مسئله خیلی سخت شده است.

قنبرلو با اشاره به اوضاع فرانسه گفت: مقام معظم رهبری بارها هشدار دادند؛ تروریست‌هایی که شما تربیت می‌کنید و به خاورمیانه می‌فرستید اینطور نیست که همیشه در اینجا محصور بمانند، روزی به سراغ خودتان هم خواهند آمد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اروپا و غرب تولیدکننده و حامی تروریست هستند و امروز می‌بینیم که گروه‌های تروریستی پرورش یافته در همین کشورها گریبان خودشان را گرفته است.

وی با بیان اینکه اردوغان، از همان زمان که واردبازی مخالفت با مقاومت شد، تشنج و بی ثباتی را برای کشورش به ارمغان آورد اذعان داشت: امروز ترکیه پی برده است که حضور او در سوریه به نفعش نبوده و اخیرا برای بهبود روابط تلاش می‌کند.

این کارشناس ابراز کرد: برگشتن ترکیه به روال عادی خود بسیار سخت خواهد بود اما تنها جای امید برای آن، غلبه نیروهای مردمی بر اقتدار ارتش است.

قنبرلو با در پایان با اشاره به اینکه شرایط کشورهایی که در کلاف نفوذ غربی‌ها پیچیده‌اند به راحتی آزاد نخواهند شد، بیان کرد: اگر ترکیه یک سیاست متعادل، مبتنی بر عقلانیت و تکیه بر مردم به جای آمریکا در پیش بگیرد احتمال اینکه بتواند ثبات را برگرداند وجود دارد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار