اندیشه جمهوری انقلابی تهران تهدیدی برای خاورمیانه
کد خبر: 106390
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶
شاخص : اندیشکده اماراتی ابوظبی مدعی شد شکست آمریکا در درک ساختار قدرت ایران می‌تواند به امنیت جهانی صدمه بزند.

به گزارش شاخص نیوز؛ به نقل از پایگاه خبری دنشنال، اندیشکده اماراتی ابوظبی در گزارشی مدعی شد شکست آمریکا در درک ساختار قدرت ایران می‌تواند به امنیت جهانی صدمه بزند. این درحالی است که به نظر نمی‌رسد دخالت‌های تهران در خاورمیانه در آینده نزدیک پایان یابد.

این گزارش در ادامه مدعی است: واشینگتن نمی‌تواند یا مایل نیست به کنترل رهبران مذهبی ایرانی بر جمعیت این کشور به عنوان بخشی از موضوع سیاست خارجی خود بنگرد. این امر سبب مختل شدن توانایی آمریکا برای ارزیابی بلند مدت محرک‌های اتفاقات (منطقه)، تفکر صحیح و عمل راهبردی شده است.

این گزارش در ادامه با انتقاد از آمریکا ادعا کرد: واشینگتن اقدامات غیرقانونی و ظالمانه تهران را نادیده می‌گیرد. علی رغم اینکه ایران حکومتی بر پایه مذهب است و فارغ از اعمال خشونت‌های داخلی و خارجی این کشور، آمریکا از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ در این اندیشه است که تهران در حال اصلاح و تغییر است.

این اندیشکده در راستای ادعاهای واهی خود افزود: آمریکا با این نگرش بر نادیده گرفتن “اقدامات حکومت ایران در سرکوب مردم خود و گسترش خشونت‌ و افراط‌گرایی در خارج از کشور” پافشاری دارد. ایران از جمعیت شیعیان کشورهای مختلف عربی حمایت سیاسی و مادی می‌کند و آنها را به شورش فرا می‌خواند. این اقدامات به روشنی نشان می‌‌دهد تهران علاقه‌ای در پیروی از قوانین و هنجارهای بین المللی ندارد.

این اندیشکده مدعی است: آمریکایی‌ها برای نمونه انتخابات سال ۱۹۹۰ و ۱۹۹۷ ایران را مثال می‌زنند که در اولی علی اکبر هاشمی رفسنجانی انتخاب شد و خواهان بهبود روابط با غرب بود. در انتخابات سال ۱۹۹۷ نیز رییس جمهوری با تفکر اصلاحات بر روی کار آمد. این موارد نشان دهنده امکان تغییر (در سیاست‌های) تهران است.

این گزارش در ادامه ادعاهای واهی خود می‌افزاید: ایران معتقد است طرح خودخوانده‌اش با عنوان جمهوری‌ انقلابی به این کشور اجازه می‌‌دهد با رد قوانین بین المللی، بر طبق آنچه که خود قابل قبول می‌داند، عمل کند. کشورهای حوزه خلیج (فارس) شامل امارات بارها از ایران بابت افزایش تنش‌ها در کشورهایی چون یمن، سوریه و بحرین انتقاد کرده‌اند.

نگارنده این گزارش مدعی است: امارات اقدامات و بدقولی‌های تهران را زیر نظر دارد و خواستار دخالت بیشتر آمریکا برای مقابله با فشارهای ایران (به منظور نفوذ) در خاورمیانه است.

نگارنده با برجسته کردن آنچه دخالت‌های ایران در جنگ یمن، سوریه، بحرین، لبنان و عراق نامید، در پایان ابراز امیدواری کرد زمانی که سیاستمداران و تحلیلگران غربی درباره جایگاه ایران در نظام بین الملل می‌اندیشند، موارد مطرح شده در این گزارش را در نظر بگیرند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار