انقلاب اسلامی ایران تنها انقلاب واقعی جهان/ شاه با رویای بازگشت از ایران فرار کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 89597
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۹:۱۸
کارشناس مسائل سیاسی:
شاخص : کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نظریات یک اندیشمند مبنی بر «انقلاب اسلامی ایران، انقلابی پست مدرن است» تاکید کرد: مسئولین کشور باید توجه کنند که ماهیت انقلاب اسلامی ایستادن در مقابل استکبار جهانی است و هیچ‌گاه این دو در کنار هم قرار نخواهند گرفت.

رستم قنبرلو کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص، به مناسبت سالروز فرار شاه از ایران در ۲۶ دی ماه سال ۵۷ با اشاره به جمعه خونین ۱۷ شهریور همان سال که با کشتار جمعی از تظاهر کنندگان همراه بود، اظهار کرد: شاه در آن جمعه سیاه با کشتار مردم درصدد بود تا انقلاب و بیدارگری ملت ایران را نابود کند.

وی افزود: اما این سرکوبگری با رهبری امام (ره) و ایستادگی مردم عقیم ماند تا جایی که شاه مجبور به این اعتراف شد که صدای انقلاب مردم  را شنیده و سعی می‌کند اصلاحاتی به وجود آورد.

این کارشناس با بیان اینکه شاه به امید کودتایی همچون کودتای ۲۸ مرداد و بازگشت دوباره به ایران کشور را ترک کرد، گفت: ملت ایران فریب دروغ‌های نظام سلطه را نخورد و سرانجام شاه به این نتیجه رسید که عمر حکومتش به پایان رسیده و جایگاهی در میان مردم ندارد و به بهانه مریضی از کشور فرار کرد.

قنبرلو با اشاره به نظریات میشل فوکو که یکی از اندیشمندان پست مدرن است، بیان کرد: این اندیشمند بعد از مشاهده اتفاقات و روند انقلاب اسلامی جزوه‌ای تحت عنوان «انقلاب اسلامی ایران، انقلابی پست مدرن» منتشر کرد.

کارشناس سیاسی در ادامه گفت: میشل فوکو در مقایسه انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌ها رهبری را یکی از مهم‌ترین معیارهای تمایز دانسته که با رهبری انقلاب‌های مدیرنیته جهان متفاوت بوده و از طرفی معتقد است منشاء انقلاب از تغییر درونی خود مردم آغاز شد تا اینکه به دگرگونی ساختاری حکومت و جامعه رسید.

وی با بیان اینکه تنها انقلاب واقعی رخ داده در جهان، انقلاب اسلامی است تاکید کرد: باورها و اعتقاداتی که امام (ره) در مردم ایجاد و تقویت کرده بود به هیچ عنوان از بین رفتنی نبود و دامنه آن از تمام مرزهای جهان فراتر می‌رود.

این کارشناس با اشاره به اینکه تمام انقلاب‌ها باید از انقلاب اسلامی الگو بگیرند، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی مردم را عامل پیروزی و صاحب اصلی انقلاب دانستند به طوری که نخبگان را به دست مردم و مردم را به دست نخبگان سپردند و قدرت را انحصاری نکردند.

قنبرلو اظهار کرد: مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار با مردم قم به ماندگاری انقلاب اسلامی تاکید و با اشاره به عمق و اهداف گسترده انقلاب، برتری آن را نسبت به دیگر انقلاب‌ها مانند؛ نهضت مشروطه و صنعت ملی شدن نفت مطرح کردند.

قنبرلو عنوان کرد: مسئولین کشور باید توجه کنند که ماهیت انقلاب در مقابل لیبرالیسم و استکبار جهانی است و هیچ‌گاه این دو در کنار هم قرار نخواهند گرفت و تنها عاملی که باعث پایداری انقلاب بوده حق‌طلبی و حمایت از مستضعفین در بعد رهبری انقلاب تا به امروز بوده است.

کارشناس سیاسی با اشاره به سخن بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه ” پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور آسیب نرسد” تاکید کرد: مسئولین فکرنکنند با سازش و دیپلماسی خنده می‌شود با آمریکا سازش کرد یا در کنار آمد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار