Iranjb.ir

اهداء اعضای بدن ۴۵ بیمار مرگ مغزی در قزوین تاکنون / امکان انجام عمل پیوند در استان وجود ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 87583
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۳
مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی عنوان کرد:
شاخص : دکتر علی چگینی با اشاره به اینکه تا کنون 45 اهداء عضو در قزوین انجام شده، گفت: هر نفر می‌تواند با اهداء عضو به 8 یا 10 نفر و با اهداء بافت‌های مختلف بدن به 50 نفر آن‌ها را از مرگ حتمی نجات دهد.
index562

دکتر علی چگینی مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص اهداء عضو جوان ۲۳ ساله به بیماران نیازمند اظهار کرد: نفسیه مهرتاش به دلیل مشکلات عروق مغزی دچار خون‌ریزی و مرگ مغزی شد.

وی با بیان اینکه این جوان ۲۳ ساله در زمان حیات، اهداء عضو خود را مطرح کرده بود، ابراز کرد: پس از انجام عملیات پزشکی لازم این بیمار به مرکز اهداء عضو تهران منتقل و از قلب، کلیه و بافت‌های درونی او برای پیوند به بیماران نیازمند استفاده شده است.

این مسئول افزود: به دلیل نبود مرکز مجهز به امکانات پیوند اعضاء در استان ، امکان انجام عمل پیوند در قزوین وجود ندارد و برای انجام امور اهداء عضو به ناچار افراد را به تهران منتقل می‌کنیم، البته در آینده نزدیک مرکز انجام پیوندهای ساده مانند کلیه در استان راه اندازی خواهد شد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی با بیان اینکه اهداء عضو عملی انسان دوستانه است، تصریح کرد: در کل ایران حدود ۲۷هزار نفر بیمار نیازمند عضو پیوندی وجود دارد که روزانه ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو، جان خود را از دست می‌دهند.

چگینی اضافه کرد: در حالی که می‌شود با اهداء اعضایی که در اثر مرگ مغزی سالم‌اند و قرار است در زیر خاک مدفون شوند به تعداد بسیاری از بیماران زندگی بخشد؛ هر نفر می‌تواند با اهداء عضو به ۸ یا ۱۰ نفر و با اهداء بافت‌های مختلف بدن به ۵۰ نفر بیماران نیازمند را از مرگ حتمی نجات دهد.

وی در رابطه با فرهنگ سازی در این زمینه، تشریح کرد: اکثر مردم با تفکراتی از قبیل مشکل داشتن اهداء عضو از لحاظ شرعی یا ترس از حرف و حدیث‌های دیگران و نداشتن آگاهی از انجام این عمل خدا پسندانه دوری می‌کنند.

این مسئول با تاکید بر اینکه خانواده‌های اهدائی هیچ گونه هزینه مالی برای این امر ایثارگرانه دریافت نمی‌کنند، گفت: مردم باید بدانند که این مسئله هیچ منع شرعی ندارد و قطعا رسانه‌ها، افراد اثرگذار در جامعه و مسئولین می‌توانند در فرهنگ سازی و توسعه آن کمک بسیاری کنند.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی با اشاره به اینکه تاکنون ۴۵ نفر اهداء کننده در قزوین وجود داشته است، عنوان کرد: اهداء عضو از سال ۸۶ شروع شده که سال اول تنها یک اهداء انجام گرفته و تا اینکه در سال گذشته به ۱۱ نفر و در سال جاری هم آمار به ۶ نفر رسیده است.

چگینی توضیح داد: کسانی که علاقه‌مند به اهداء عضو هستند ابتدا باید در صحن خانواده مطرح شود تا مراکز پزشکی در زمان اهداء با مشکل مواجه نشوند و می‌توانند به مراکز معاونت درمان علوم پزشکی یا سایت اهداء عضو ایران مراجعه کرده و کارت اهداء عضو خود را دریافت کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

پربازدیدترین ها
 • لبخند رضایت شهروندان سختی‌ها را از یادمان می‌برد/ مسوولین وضعیت کارکنان قراردادی و پیمانی را ساماندهی نمایند
 • خانه مطبوعات حمایت ملموسی از اصحاب رسانه ندارد/ چرا از دردهای مردم نمی‌نویسیم؟/ روزنامه‌های مرده ما را زنده کنید!
 • عملکرد دولت در زمینه تحصیل کودکان کار ضعیف است
 • دولت توان اجرای برخی پروژه‌های عمرانی را ندارد
 • اصلاح بی‌سوادی دغدغه همه دستگاه‌ها باشد
 • آغاز رقابت‌های لیگ واترپلوی نوجوانان کشور در قزوین
 • میزان امید به زندگی در شهروندان قزوینی ۲سال بالاتر از میانگین کشوری است
 • راه‌اندازی خانه جوان تا پایان امسال در قزوین
 • مسئولین به سختی پاسخگوی مردم هستند/ ایجاد اشتغال برای جوانان در اولویت باشد
 • بسیاری از آسانسورهای قزوین تأییدیه ایمنی ندارند/ برای پلمپ آسانسورها دستور دادستان نیاز است
 • مشارکت ۷۰ درصدی خیرین استان در مدرسه سازی
 • کسب تندیس برترین مرکز فنی توسط صداوسیمای مرکز قزوین در سیزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
 • آخرین اخبار