اهدای خون از مصادیق انفاق است
کد خبر: 109609
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
نماینده ولی‌فقیه استان قزوین:
شاخص : نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: یکی از مصادیق انفاق این است که انسان برای نجات دیگران خون خود را اهدا کند.

به گزارش شاخص نیوز؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار مدیرکل و جمعی از کارکنان اداره کل انتقال خون استان قزوین با اشاره به مقوله‌های دینی در زمینه کمک به انسانها، اظهار کرد: مسئولان باید در انجام کار خیر و کمک به مردم پیش قدم باشند و تنها به تشویق مردم بسنده نکنند تا حرف‌هایشان اثرگذار شود.

وی تصریح کرد: طبق آیات الهی اگر کسی یک نفر را از مرگ نجات دهد، گویا همه مردم دنیا را نجات داده و اگر  انسانی را به قتل برساند گویا همه مردم را به قتل رسانده است و این معنا تکلیف انسان را در احیا و کمک به دیگران سنگین می‌کند.

امام‌جمعه قزوین به موضوع انفاق هم اشاره و تأکید کرد: انفاق مال، جان و آبرو از ابعاد مختلف انفاق به شمار می‌آیند و اینکه کسی با اهدای خون برای نجات دیگران مبادرت بورزد، از مصادیق انفاق محسوب می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه نباید نسبت به سرنوشت هم نوع خودمان بی‌تفاوت باشیم، گفت: اهدای خون ارزش بالایی دارد و آثار و برکاتی بسیاری در این کار خیر وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از فلسفه‌های انتخاب نام «انسان» برای آدمی این است که به یاری و کمک دیگران مبادرت بورزد و کلمه انسان ریشه در انس، الفت و محبت دارد و زمانی که خدا می‌خواهد عواطف ما را در مقابل پدر و مادرمان برانگیزد، از واژه انسان استفاده می‌کند.

آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: ما در آیین و دینی زندگی می‌کنیم که تمامی زمینه‌های اتصالات انسانی در آن دیده شده است و باید بیشتر به این جنبه از دین توجه داشته باشیم.

امام‌جمعه قزوین با بیان اینکه منافقان هیچگاه به کار هم نمی‌آیند، افزود: برخلاف منافقان مؤمنان کسانی هستند که در مقابل هم دارای عواطف و احساسات هستند و به یکدیگر یاری می‌رسانند.

وی اظهار کرد: کشور ما باید به واسطه بهره‌گیری از فرهنگ دینی و الهی نسبت به کشورهای غربی اهداکننده خون بیشتری داشته باشد و موقعیت‌مان در این زمینه ممتاز باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین به احادیثی در زمینه کمک به مردم اشاره و گفت: پیامبر (ص) فرموده: اگر کسی در عالم (چه مسلمان و چه غیر مسلمان) از مسلمانی درخواست کمک کند باید به او کمک کرد و اگر کسی جواب او را ندهد مسلمان به حساب نمی‌آید.

آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: رسول اکرم (ص) در جای دیگر فرموده‌اند: اگر کسی روزگار بگذراند اما اهتمام جدی و دلسوزی واقعی برای مسلمانان نداشته باشد، مسلمان نیست. وقتی ما چنین منابعی داریم باید در عرصه کمک به دیگران پیشتاز باشیم.

در ابتدای این دیدار دکتر برادران گزارشی از برنامه‌های اداره انتقال خون استان ارائه داد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار