اولین استاندار خانم کشور به نام قزوین رقم می‌خورد؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 175914
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۴۸
گمانه‌زنی‌ها درباره تغییر استاندار قزوین؛
شاخص : در حالی که تنها حدود یک سال و اندی از حضور این نماینده عالی دولت در استان می‌گذرد اما در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از جابه‌جایی و تغییر استاندار قزوین شنیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، قزوین از زمان تبدیل شدن به استان در سال ۱۳۷۶ تا کنون ۹ استاندار را تجربه کرده است، علی نکوئی، مسعود امامی، احمد نصری، فریبرز محمودیان،   علی اکبر طاهائی، احمد عجم، مرتضی روزبه، فریدون همتی و عبدالمحمد زاهدی استاندارانی هستند که تا به امروز در استان قزوین خدمت کرده‌اند.

تغییرات استانداران قزوین در دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۴ با برکناری مرتضی روزبه و روی کار آمدن فریدون همتی آغاز شد و این تغییرات با انتصاب زاهدی در سال ۱۳۹۶ به عنوان استاندار قزوین ادامه داشته است.

*زاهدی در پیچ و خم رفتن یا نرفتن

زاهدی در ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۶ به عنوان استاندار قزوین منصوب شد، در حالی که تنها حدود یک سال و اندی از حضور این نماینده عالی دولت در استان می‌گذرد اما در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از جابه‌جایی و تغییر استاندار قزوین شنیده می‌شود.

با توجه به اینکه خبر تغییر استاندار قزوین طی این مدت نقل محافل و شبکه‌های اجتماعی شده است، زاهدی در واکنش به این اخبار رفتنش از استان قزوین را تکذیب کرده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که زاهدی پیشنهادی مبنی بر استانداری پایتخت را دریافت کرده است اما وی این گزینه را نپذیرفته و ترجیح داده در استان قزوین بماند و گفته است “رفتنم بعد از یک سال، بی حرمتى به مردم استان است و من استانى بزرگ‌تر از قزوین نمى بینم”.

*آیا اولین استاندار خانم کشور به نام قزوین رقم می‌خورد؟

در حالی که برخی منابع و کانال‌های غیررسمی خبر رفتن زاهدی از استان قزوین را تکذیب می‌کنند اما در دوم آبان ماه روزنامه ولایت مطلبی را منتشر کرده است که در آن خبر از قطعی شدن خداحافظی زاهدی و آمدن ژاله فرامرزیان به استان می‌دهد.

در این روزنامه آمده است؛ “در حالی که زاهدی استاندار قزوین چندی پیش رفتن خود از قزوین را تکذیب کرده بود؛ منابع مطلع می‌گویند رفتن وی از استان قطعی شده و با توجه به اجرای قانون «منع بکارگیری بازنشستگان در مناصب دولتی و عمومی» و کنار رفتن حدود ۱۵ استاندار از مسئولیت های خود، وزارت کشور مصمم شده است از زاهدی به عنوان استاندار تهران استفاده کند.

به گفته همین منابع، «ژاله فرامرزیان» معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان به عنوان استاندار قزوین در نظر گرفته شده است. اگر هیات دولت با انتصاب فرامرزیان در این سمت موافقت کند؛ او نخستین بانویی خواهد بود که عهده‌دار مسئولیت استانداری در ایران خواهد شد”.

حال اینکه خبرهای ضد و نقیض درمورد تغییر استاندار قزوین و عزیمت اولین استاندار خانم در کشور به این استان تا چه اندازه صحت دارد و به واقعیت تبدیل خواهد شد را باید منتظر بود و دید هیات دولت چه تصمیمی می‌گیرد.

*بضاعت‌ها و مشکلات استان قزوین در انتظار تدبیر درست مسئولین است

شرایط ویژه و استراتژیک استان قزوین نکته‌ قابل توجهی است که جایگاه آن را حساس‌تر می‌کند؛ با وجود اینکه قزوین یک درصد از مساحت کشور را در بر می‌گیرد اما به لحاظ صنعتی، کشاورزی و گردشگری از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار است.

استان قزوین بیش از ۵درصد محصولات دامی و کشاورزی کشور را تامین می‌کند و از اولین استان‌هایی است که در کشور دارای شهرک صنعتی شده و حدود ۳هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی و تولیدی بزرگ و کوچک در این استان مستقر است.

آزادراه های استان قزوین به دلیل اتصال بخشی از استان های شمالی و غربی کشور به پایتخت و بالعکس از حجم تردید بالایی برخوردار هستند؛ استان قزوین دارای ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه می باشد که ۲۲۰ کیلومتر آن آزادراه، ۲۷۰ کیلومتر بزرگراه و ۷۰۰ کیلومتر آن نیز جاده اصلی بوده و سایر راه های فرعی و روستایی است.

استان قزوین از ظرفیت‌های گردشگری بالقوه و بالفعلی برخوردار است به طوری که بسیاری از آثار و بناهای تاریخی و مناطق گردشگری طبیعی در این منطقه واقع شده و از استان‌های توریست‌پذیر به شمار می‌رود.

با وجود این ظرفیت‌ها و توانمدی‌ها بدون شک نیاز به مدیریتی قوی است تا بتوان با تقویت بخش‌های مختلف در جهت توسعه استان و کشور گام برداشت؛ در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات و فشارهای اقتصادی، استان قزوین با چالش‌هایی به ویژه در بخش کارگری و صنعت مواجه شده است به طوری که شاهد تعدیل نیرو و تعطیلی کارخانجات هستیم.

بسیاری از کارخانجات در این استان رو به تعطیلی رفته‌اند و یا با نیمی از ظرفیت کار می‌کنند و در بخش کشاورزی هم به علت بحران و کمبود آب کشاورزان و تولیدکنندگان با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

*قزوین پله ترقی مدیران

در طول این سال‌ها و به ویژه در سفر ریاست جمهوری به استان قزوین وعده‌های زیادی برای حل مشکلات و توسعه این استان داده شد که می‌توان گفت بسیاری از آن‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برد که نمایندگان استان در اظهارات خود بارها به بی‌نتیجه ماندن وعده‌ها اشاره کرده‌اند.

خواسته اصلی مردم تحقق وعده‌های دولت و پیگیری جدی مسئولین و نمایندگان برای به نتیجه رساندن این وعده‌ها است چراکه اقشار مختلف مردم قزوین به ویژه جامعه کارگری و کشاورزان در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌برند و در انتظار روزنه امیدی برای حل مشکلات هستند.

بدون شک رسیدن به اهداف و تحقق وعده‌ها در فضایی به دور از سیاست‌زدگی و تصمیمات جدی با به کارگیری مدیران کارآمد و جهادی امکان پذیر خواهد بود؛ درواقع با توجه به شرایط امروز کشور و از طرفی پازل هزارتکه استان قزوین که هر قطعه‌ آن سرمایه عظیمی به شمار می‌رود؛ به مدیرتی قوی برای سروسامان دادن به این وضعیت نیاز است.

شاید یکی از دلایل ناقص ماندن طرح‌ها و وعده‌ها در استان عدم به کارگیری مدیران بومی است که آشنایی زیادی به شرایط استان ندارند و پس از ورود به استان یک دوره زمانی لازم است تا اشراف کامل به موقعیت آن داشته باشند؛البته از طرفی هم کوتاه شدن دوره مدیریت‌ها به گونه‌ای است که وقتی تازه افراد به یک ثبات نسبی در استان رسیده‌اند بلافاصله تغییرات آغاز می‌شود. گویا قزوین را پله ترقی برای مدیران در جهت ارتقاء به سمت‌های بالاتر در پایتخت قرار داده‌اند.

به هر حال با توجه به شرایط موجود اصلی‌ترین مسئله این است که به انتظارات مردم جامه عمل پوشانده شود و مسئولین این رسالت سنگین را به گونه‌ای انجام دهند که رضایت مردم و بهبود وضعیت و پیشرفت استان را به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • برگزاری مسابقات لیگ آکروژیم باشگاه‌های کشور در آبیک
 • مهمترین ماموریت دستگاه‌های اجرایی حمایت از تولید است/ سازوکار بانک‌ها متناسب با شرایط بحرانی تولیدکنندگان نیست
 • معرفی ۲۰ شرکت خودروسازی برتر در جهان +عکس
 • فرهنگ و هنر نقش کلیدی در مواجهه با شبیخون فرهنگی دارد/ دشمن در صدد ترویج انگاره‌های منفی در جامعه است
 • واکنش رهبر انقلاب به انتقادات تند جوانِ نخبه‌ ناامید از وضع کشور + فیلم
 • آمار فوتی‌های سوانح رانندگی در قزوین ۴۰ درصد کاهش یافت
 • رونالدو: پسرم از محل زندگی دوران کودکی من تعجب کرد/ وقتی به زادگاهم برگشتم، تحت تأثیر قرار گرفتم
 • پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت مسکن/افزایش وام خرید مسکن فعلا به صلاح نیست
 • گران ترین شهرهای کشور در حوزه ساختمان/ سمنان رکورددار ارزانی در اجاره‌بها
 • دولت کارگران فقیر را به حال خود رها کرد/ بلای نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومانی برسر کارگران
 • سکوت وزیر اقتصاد درباره بازداشت پوری حسینی/موافقت با “استعفا” پاسخگوی خسارتهای خصوصی سازی است؟
 • تدوین استراتژی جامع و سند توسعه فرهنگی استان ضروری است
 • آخرین اخبار