اپلیکیشن آموزشی و تفریحی مخصوص کودکان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59851
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۹:۱۴
شاخص : اپلیکیشن فیتیل رنگ جزء اولین اپلیکیشن های ایرانی برای نقاشی و رنگ آمیزی است که توسط استودیوی بازی سازی تیله گیمز برای بچه های ایرانی طراحی و ساخته شده است.
به گزارش سرویس علم وفناوری شاخص، نقاشی و رنگ آمیزی همواره یکی از تفریحات بچه های دبستانی بوده است. قدیم ها که خبری از ابزار پیشرفته امروزی و گوشی های هوشمند نبود بچه ها یک قلم و کاغذ بر می داشتند و نقاشی می کردند یا شکل های از پیش نقاشی شده دفترچه های رنگ آمیزی که پدر و مادرشان برایشان خریده بودند را رنگ می کردند.

همگام با همه گیر شدن استفاده از گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها رفته رفته اپلیکیشن های آموزشی و اپلیکیشن های تفریحی نیز برای بچه ها عرضه شدند. البته اکثر این اپلیکیشن ها از توسعه دهندگان خارجی بودند. اپلیکیشن فیتیل رنگ جزء اولین اپلیکیشن های ایرانی برای نقاشی و رنگ آمیزی است که توسط استودیوی بازی سازی تیله گیمز برای بچه های ایرانی طراحی و ساخته شده است.

نرم افزار//در حال کار
فیتیل رنگ هم برای نقاشی و هم برای رنگ آمیزی طراحی شده است. اگر می خواهید نقاشی کنید می توانید به راحتی آیکن صفحات رنگی که در سمت راست پایین منوی اصلی برنامه قرار گرفته است را لمس کنید. شما حتی می توانید رنگ صفحه ای که قرار است روی آن نقاشی بکشید را انتخاب کنید یا حتی از طرح های از پیش نقاشی شده مثل طرح کهکشان، طرح دریا، طرح دهکده، طرح کاغذ خط دار، طرح صفحه شطرنجی و … نیز استفاده کنید.

ابزارهایی که برای نقاشی و رنگ آمیزی در اختیار شما قرار می گیرند هر دو شبیه به هم هستند بدین معنا که حتی اگر شما طرح هایی را برای رنگ آمیزی هم انتخاب کنید می توانید در آنها نقاشی هم بکشید. برای کشیدن خطوط در این برنامه سه ابزار مداد، ماژیک و ماژیک سایه دار در اختیار شما گذاشته شده است.

با لمس آیکن هر کدام از این ابزار منوی کوچکی باز می شود که امکان انتخاب ضخامت خط را برای شما فراهم می اورد. مورد آخر یعنی ماژیک سایه دار را اگر انتخاب کنید با کشیدن هر خطی روی صفحه سایه روشنی هم برای آن لحاظ خواهد شد.

ابزار دیگری که در اختیار شما هستند عبارتند از سطل رنگ و پاک کن که اولی برای رنگ آمیزی محدوده ای از نقاشی است و دومی هم که از اسمش مشخص است چه کاری قرار است برای شما انجام دهد. برای استفاده از ابزار سطل رنگ کافی است آن را انتخاب کرده و بعد روی هر محیط بسته ای در نقاشی خود دست بگذارید تا کل آن محیط به یک باره رنگ شود.

نرم افزار//در حال کار
مزیتی که ابزار سطل رنگ در این برنامه در مقایسه با همین ابزار در برخی برنامه های مشابه دارد آن است که پس از رنگ آمیزی یک محیط بسته کل آن محیط به خوبی رنگ آمیزی می شود در حالی که در برخی برنامه ها اگر تصویر را بزرگ کنید می بینید گوشه های محیط بسته همچنان سفید مانده اند و رنگ آمیزی نشده اند.

ابزار نقاشی در منویی در سمت راست صفحه و رنگ های قابل انتخاب که تعدادشان هم کم نیست در منویی در سمت چپ قرار گرفته اند. تنها کاری که برای نقاشی باید انجام دهید انتخاب ابزار از منوی سمت راست، انتخاب رنگ از منوی سمت چپ و سپس کشیدن انگشت تان روی صفحه نمایشگر است.

البته یک ابزار دیگر (ابزار اسپری) در منوی سمت راست برنامه قرار دارد که باید آن را با قیمت ۱۵۰۰ تومان خریداری نمایید. از دیگر گزینه هایی که در منوی سمت راست وجود دارد می توان به گزینه برچسب های تزئینی اشاره کرد که در واقع نقاشی های کوچک از پیش کشیده شده ای هستند که می توانید از آنها در نقاشی خود استفاده کنید. همچنین امکان ارسال و به اشتراک گذاری نقاشی ها نیز در این برنامه به راحتی با لمس آیکن صندوق پستی فراهم شده است.

برای رنگ آمیزی ۵ موضوع مختلف در نظر گرفته شده که عبارتند از: دنیای کودکانه، قصه های ایرانی، حیوانات، مشاغل و مدرسه. هر کدام از این موضوعات دارای ۱۰ نقاشی از پیش کشیده شده و آماده رنگ آمیزی هستند. با لمس نقاشی مربوطه، سایز بزرگ آن به همراه ابزارهایی که در فوق از آنها یاد کردیم در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

همانطور که در بالا گفتیم در صفحاتی که برای رنگ آمیزی هستند نیز می توانید نقاشی کنید. این دیگر انتخاب شماست. پیشنهاد می شود برای رنگ آمیزی صرف از همان ابزار سطل رنگ استفاده کنید. ضمنا امکان بزرگنمایی نقاشی ها نیز وجود دارد. یکی از مزیت های این برنامه آن است که کلیه نقاشی های لحاظ شده در آن به جای استفاده از گرافیک صفحه شطرنجی (بیت مپ) از گرافیک برداری (وکتور) استفاده می کنند.

تصاویری که با گرافیک وکتور طراحی شده باشند هر چقدر هم بزرگ یا کوچک شوند کیفیت شان را از دست نخواهند داد در حالی که تصاویری که گرافیک صفحه شطرنجی دارند با بزرگ شدن و حتی بعضی مواقع کوچک شدن کیفیت شان را از دست خواهند داد. همچنین موسیقی متن کودکانه زیبایی نیز برای برنامه در نظر گرفته شده که بچه ها می توانند در حین نقاشی یا رنگ آمیزی از آن لذت ببرند.

از دیگر ابزار جالبی که برای این برنامه در نظر گرفته شده ابزار متقارن ساز است که در بالای صفحه نقاشی و رنگ آمیزی قرار دارد و با فعال کردن آن هر خط یا شکلی که در سمت راست یا چپ صفحه بکشید در طرف دیگر عین همان کشیده خواهد شد. مثلا فرض کنید یک دایره را به عنوان صورت کشیده اید حالا می خواهید برایش چشم بگذارید. اگر این ابزار را فعال کنید با کشیدن یک چشم، چشم دیگر به صورت خودکار کشیده خواهد شد.

اگرچه فیتیل رنگ هنوز در ابتدای راه بوده و دارای اشکالاتی در اینجا و آنجای خود (همچون عدم امکان اسکرول در یک نقاشی هنگام بزرگ نمایی آن) است اما از مزایای آن همچون دقت در رنگ آمیزی و سفید نگذاشتن هیچ قسمتی از تصویر و استفاده از تصاویری با کیفیت وکتور نیز نمی توان چشم پوشی کرد.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار