اجرای فرامین مقام معظم رهبری در اولویت همه دستگاه‌های فرهنگی و هنری باشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 113181
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶
مدیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین:
شاخص : مدیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی با بیان اینکه اگر حوزه فرهنگ درگیر مسائل سیاسی شود آسیب می‌بیند،گفت: نهاد کتابخانه‌ها باید طبق مواضع مشخص و سیاست‌های فرهنگی تبیین شده توسط مقام معظم رهبری عمل کند و از هرگونه نگاه سیاسی بپرهیزد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،  مراسم تودیع و معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این مراسم مهدی رمضانی مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان قزوین تودیع و رویا اسماعیلی به عنوان مدیر جدید معارفه شد.

مهدی رمضانی، مدیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین اظهار کرد: کتابداران طلایه داران حوزه فرهنگ مکتوب هستند و بی ادعا در نوک پیکان در صف این جبهه حضور داشته و نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های سیاست گذاران حوزه فرهنگ این است که نتایج محسوس و ملموس نیست و برای ادامه روند کار چالش‌های زیادی ایجاد می‌کند؛ اما در حوزه کتابخانه‌ها توانستیم اعداد و ارقامی که گویای تلاش و عملکرد همکاران است را داشته باشیم.

رمضانی با اشاره به رشد ۲۵ درصدی تعداد کتابخانه‌ها بیان کرد: به طور متوسط در طول ۱۷ ماه خدمت توانستیم  هر ۴۰روز یک کتابخانه به ظرفیت کتابخانه‌های عمومی استان اضافه کنیم.

مدیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین اضافه کرد: جایگاه استان قزوین به لحاظ رتبه در تعداد کتابخانه‌ها در کل  کشور  رشد قابل توجه و خوبی داشته که نتیجه تلاش همکاران بوده است.

وی با اشاره به رشد ۲۸ درصدی اعضای کتابخانه‌ها تصریح کرد: با توجه به حاکمیت بحران عضویت در کتابخانه‌های عمومی کشور، در سایه تلاش عزیزان در استان رشد خوبی در عضویت داشته باشیم به طوری که به طور متوسط هر ۳ دقیقه یک نفر به اعضای کتابخانه‌ها در قزوین اضافه می شود.

این مسوول با اشاره به رشد ۲۳ درصدی در حوزه امانت کتاب گفت: به طور متوسط در هر ۳ دقیقه یک نسخه کتاب به امانت داده می‌شد و  در هر ۴ دقیقه یک کتاب به کتابخانه‌ها اضافه شده است.

کتابخانه‌ها تبدیل به یک پاتوق فرهنگی شوند

رمضانی تصریح کرد: تمام تلاش و سیاست گذاری با توجه به شعار” خواندن” برای سال جاری معطوف بر این بود که کتابخانه‌ها تبدیل به یک پاتوق فرهنگی شوند، خوشبختانه کتابخانه‌های استان قزوین به این قابلیت رسیده‌اند که یک مرکز فرهنگی قابل اتکا باشند.

وی افتتاح تالار قلم و تبدیل آن به مرکز بررسی حوزه کتاب، افتتاح  کتابخانه‌های قرآن و حدیث، افتتاح کتابخانه تخصصی نابینایان در استان و تولید کتاب بریل و گویا را از اقدامات صورت گرفته در زمان مدیرت خود بر شمرد.

تشکیل انجمن خیرین کتابخانه ساز

مدیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین گفت:  تشکیل انجمن خیرین کتابخانه ساز در دفتر شهردار قزوین و دانشگاه آزاد قزوین جهت استفاده از ظرفیت افراد یکی از اقدامات زمان مدیریش بوده‌است.

رمضانی عنوان کرد: میزان جذب کتب اهدایی از سال ۹۳ حدود ۱۲۹۰۰ کتاب بود؛ توانستیم این میزان رابه ۵۲ هزار جلد یعنی به میزان ۴برابر برسانیم.

این مسوول با اشاره به برنامه‌های فرهنگی صورت گرفته در کتابخانه های عمومی بیان کرد: در طی مدت فعالیت بنده  ۱۲۳۳ عنوان برنامه در کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شده است.

وی ابراز کرد:  میزان ۱۲ درصدی وصولی از شهرداری‌ها در راستای ماده ۶ داشته‌ایم که توانستیم قابلیت‌های عمرانی و بهسازی با حمایت نهادهای کتابخانه‌ها مجوزهای لازم در جهت بهسازی فضای داخلی و سیستم سرمایشی و گرمایشی را در حوزه کتابخانه‌های عمومی بهبود بخشیده و به استانداردهای نسبی برسانیم.

اگرحوزه فرهنگ دستخوش مسائل سیاسی قرار گیرد آسیب می‌بیند

رمضانی در ادامه گفت: متوسط ماهیانه رفاهیات دریافتی هر نفر از کارکنان نسبت به سال ۹۳ بیش از ۳ برابر رشد داشته است و این از دغدغه‌های نهاد کتابخانه‌ها بود و خوشبختانه تا پایان ماه مالی هیچگونه بدهی در حوزه رفاهی به  همکاران نداریم.

مدیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین ابراز کرد: افتتاح کتابخانه تلفنی، طراحی و بازسازی بخش مرجع کتابخانه‌های عمومی امام خمینی(ره)، گسترش ساختمان کتابخانه عارف قزوین، ساخت اولین کتابخانه تخصصی و هنر و خوشنویشی کشور تحت عنوان کتابخانه میرعماد از اقدامات در دست اجرا بود که امیدوارم با همکاری همکاران بتواند به سرانجام برسند.

وی با بیان اینکه اگر حوزه فرهنگ دستخوش مسائل سیاسی قرار گیرد آسیب می‌بیند، تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌ها باید طبق مواضع مشخص و تبیین شده سیاست‌های فرهنگی مقام معظم رهبری عمل کند و از هرگونه نگاه سیاسی بپرهیزد.

توسعه سیاسی با سیاسی کاری فرق دارد

رمضانی با تاکید بر اینکه توسعه سیاسی با سیاسی کاری فرق دارد، افزود: توسعه سیاسی درک صحیح مطالب سیاسی را می طلبد و اینکه ما باید در هر حوزه و جایگاهی با نگاه عمیق و با برنامه در جهت تعاملات و رویکردهای آن حوزه اقدام کنیم تا بتونیم به نتیجه مطلوب برسیم.

در ادامه مراسم رویا اسماعیلی مدیر کل جدید کتابخانه های استان قزوین با اشاره به اینکه افزایش سرانه مطالعه نیازمند کار فرهنگی است، اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی رکن اصلی هویت بخشی به جامعه محسوب می‌شود چرا که کتاب نماینده اصالت فرهنگی جامعه است.

وی با بیان اینکه کتاب به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار محسوب می‌شود، گفت: رشد و بالندگی در سایه تبدیل علم به فرهنگ محقق می‌شود لذا توانایی مستلزم دانایی است و دانایی محقق نمی شود مگر با مطالعه و این کار را باید با تغییر در سبک زندگی آغاز کرد.

مدیر کل جدید کتابخانه های استان قزوین عنوان کرد: فرهنگ‌ سازی تنها کار اداره کتابخانه ها نبوده بلکه باید همه ارگان‌ها، موسسات و نهادهایی که کار موازی انجام می‌دهند نیز در این امر همکاری داشته باشند تا موفقیت حاصل شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

4 پاسخ به “اجرای فرامین مقام معظم رهبری در اولویت همه دستگاه‌های فرهنگی و هنری باشد”

 1. همکار گفت:

  خدا قوت و خسته نباشید برادر رمضانی . مطمئنا با توان مندیها یی که از حضرت عالی در حوزه ی فرهنگ و هنر و مردم دار ی شما سراغ داریم قطع به یقین آینده ای پر بار پیش رویتان است البته که ان شاء ا… شایسته سالاری در مملکت ما واقعا قربانی سیاست کاری نگردد . با آرزوی موفقیت

 2. فعال فرهنگی گفت:

  کدوم شایسته سالاری یه آدم سیاسیه با ید کنار میرف

 3. فعال فرهنگی گفت:

  واقعا خدا قوت در این مدت کتابخونه ها را هم سیاسی کردی حال نوبت بعدی کجاس خدا میدونه

 4. فعال فرهنگی گفت:

  دمت گرم آقای همتی خوب نیروی های مخالف دولت تدبیر و امید رو بر می داری این آقا هم خوب لیز خورده بود و اومده بود به کتابخونه وقتی که از ارشاد اخراج و تبعید شده بود دم آقای دکتر احمدی هم گرم خوب حالشو جا آورد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار