ایران جانبی

» ایثارگری‌های ارتش در انقلاب و دفاع مقدس موجب ثبت پیروزی‌های ماندگار شد/ اولویت ارتشیان حفاظت از ملت و کشور است
کد خبر: 206113
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱:۱۷
پیشکسوت ارتش در مصاحبه با شاخص:
شاخص : پیشکسوت ارتش گفت: حاکمیت اخلاق، انضباط، تعهد اسلامی، در اولویت قرار دادن ارزش‌ها و رفتار و عمل نیز ارتش جمهوری اسلامی ایران را در زیر سایه خداوند بسیار کارآمد و پرظرفیت‌تر از ارتش کشورهای دیگر قرار داده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ۲۹ فروردین مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت حماسه آفرینی‌های دلاور مردان نیروی زمینی ارتش است.

همزمان با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، ارتش رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده‌های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می‌داد، به ندای آسمانی رهبر انقلاب لبیک گفت و در نتیجه هم صدا و همراه با امت در براندازی رژیم ستمشاهی و ستیز بی‌امان با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب برخاست و به عنوان نخستین بازوی توانمند نظامی انقلاب، در جهت تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خستگی ناپذیر و مستمری را با فداکاری و ایثار و در ابعاد مختلف آغاز کرد.

به همین مناسبت امام راحل روز ۲۹ فروردین را به نام روز ارتش نامگذاری کرد؛ امام خمینی (ره) روز پیوستن ارتش به مردم را با عبارت حکیمانه «لحظه شادی بندگان خدا و یاس ستمگران» نقطه عطف درخشان و افتخار آمیز قلمداد فرمود.

این روز را فرصت مناسبی دیدیم تا به گفت‌وگو با یکی از پیشکسوتان ارتش ۱۶زرهی قزوین که از فرماندهان دوران دفاع مقدس هم بوده، بپردازیم؛ سرهنگ کیومرث واحدی متولد شهر قزوین در سال ۱۳۳۳ و بازنشسته نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

واحدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درباره چگونگی ورود به ارتش اظهار کرد: سال ۱۳۵۱ وارد دانشگاه افسری شدم و سپس در سال ۱۳۵۵ که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم، در راس یگان توپخانه و موشک‌ها شروع به فعالیت کردم.

وی افزود: پدر مرحومم نیز نظامی بود و من در سال‌های نوجوانی به همراه او به پادگان می‌رفتم که ناخوداگاه این رفت و آمدها در ارتش باعث شد که نسبت به شغل نظامی علاقه‌مند شوم.

پیشکسوت ارتش قزوین گفت: در سال ۱۳۵۱ علی رغم اینکه با معدل ۱۷ و نیم دیپلم خود را گرفتم نیز در هیچ کنکوری شرکت نکردم و مستقیما به سوی دانشگاه افسری رفتم و خوشبختانه جزو ۱۰ نفر اول برگزیده در این دانشگاه شدم.

واحدی در خصوص نقش ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی ابراز کرد: در آن زمان امام راحل رهنمودهای زیادی برای افراد جامعه بیان می‌کردند که یکی از مهم‌ترین بیاناتشان خطاب به ارتش بود که فرمودند؛ “ای سربازان اکنون که برای کشور و وطن خود فداکاری می‌کنید به پا خیزید و پیوند خود را با ملت عزیز استوارتر کنید و مردم را از ظلم و ذلت نجات دهید”؛ همین مسائل آگاهی و بیداری را خود به خود در بطن افراد خدمتگذار در ارتش شکوفا کرد و ارتش به ملت پیوست و باعث ثبت پیروزی‌های ماندگار شد.

فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: به مدت ۱۳۸ ماه در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشتم؛ درحالی که هشت سال دفاع مقدس نیز ۹۶ ماه می‌شود، اما بعد از خاتمه جنگ در تاریخ ۱۳۶۷/۰۵/۲۵ که قطعنامه ۵۹۸ تصویب شد نیز آتش بس موقت با دشمن آغاز شد و سپس به عنوان مرزداری هم چهار سال پی در پی فعالیت داشتیم که به طور کل ۱۳۸ ماه در جبهه علیه دشمن جنگیدیم.

این پیشکسوت ارتش جمهوری اسلامی یادآور شد: مجددا در سال ۱۳۷۹، به مدت یک سال و نیم دیگر هم یگان‌ها به نوبت برای مرزداری به منطقه اعزام می‌شدند که من هم دوباره به مرز رفتم و با توجه به حکم حقوقی که داشتم، مجموعا ۳ هزار و ۹۸۳ روز در جبهه حضور داشتم.

واحدی عنوان کرد: در دوران جبهه افتخار داشتم که در عملیات‌هایی همچون لشکر ۲۸ کردستان در سال ۶۲ ، لشکر ۱۶ زرهی قزوین از سال ۶۲ تا ۷۱، حضرت محمد (ص)، نصر، هویزه، بیت المقدس، فتح المبین، والفجر یک در منطقه فکه، والفجر هشت در منطقه فاو، بدر، خیبر در منطقه جزایر مجنون و کربلای هشت به طور مستقیم حضور داشته باشم.

وی در خصوص میزان جانبازی خود در جبهه تصریح کرد: در آن زمان افراد حاضر در جنگ و به خصوص فرماندهان خیلی به دنبال گرفتن درصد جانبازی نبودند و من سه بار مجروح و سپس در بیمارستان بستری شدم؛ منتهی چون به دنبال پرونده جانبازی نرفتم فقط به میزان ۱۰ درصد جانباز هستم.

این بازنشسته ارتش بیان کرد: در عملیات فاو شیمیایی شدم و چون افسر توپخانه بودم، بیشتر از انفجارهای ناشی از گلوله‌های توپخانه خودی و دشمن نیز از ناحیه اعصاب و گوش مورد اصابت قرار گرفتم و همچنین به علت شیمیایی از ناحیه پوست آسیب دیدم و ۴۰ درصد هم شیمیایی هستم.

واحدی با اشاره به روحیه ایثار و از خودگذشتگی در نیروهای ارتش تاکید کرد: حاکمیت اخلاق، انضباط، تعهد اسلامی، در اولویت قرار دادن ارزش‌ها و رفتار و عمل نیز ارتش جمهوری اسلامی ایران را در زیر سایه خداوند بسیار کارآمد و پرظرفیت‌تر از ارتش کشورهای دیگر قرار داده است.

فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: اولویت یک نظامی باید انضباط باشد و انضباط در ارتش شامل اطاعت از سلسه مراتب فرماندهی، توجه به دانش و اندوخته‌های نظامی، پذیرفتن مسئولیت و حفظ جان پرسنل زیر دست خود را اولویت قرار دادن است که باید یک نظامی، تمامی این موارد را سر لوحه کار خود قرار دهد.

این پیشکسوت ارتش در خصوص ماندگارترین عملیات دوران خدمت خود ادامه داد: بزرگترین عملیاتی که در طی هشت سال دفاع مقدس شکل گرفت و همچنان در ذهن من ماندگار است، عملیات والفجر هشت و آزاد سازی فاو بود.

واحدی درباره رابطه ارتش و ملت بیان کرد: پرسنل ارتش زیباترین حماسه‌ای را که در تاریخ انسانیت، از خودش به یاد گذاشته است نیز اولین مورد آن شرکت در دفاع مقدس بوده که با هشت سال دفاع توانستند دشمنان را از این خاک بیرون کنند و همینطور با نگاهی گذرا به تاریخ انقلاب اسلامی می‌بینیم که از همان روزهای اول پیروزی انقلاب و حتی پیش از آن، ارتش و ارتشیان عشق، علاقه و میل باطنی خود را به جمهوری اسلامی نشان دادند و فداکاری‌های زیادی کردند.

این پیشکسوت ادامه داد: حتی امروز در بحث شیوع ویروس کرونا می‌بینیم که ارتش پای کار ایستاده و تمامی این‌ها نشان دهنده عجین شدن خون و غیرت انقلابی در تک تک نیروهای نظامی از همان ابتدا تا به اکنون است.

این بازنشسته ارتش عنوان کرد: خاطرات تلخ و شیرین فراوانی از دوران دفاع مقدس دارم و یکی از تلخ‌ترین خاطره‌هایم مربوط به ۱۳۶۵/۰۲/۱۹ است که مامور شده بودیم به گردان‌های قدس که در خط مقدم بود، اعزام شویم. که در بازدید از خط به صحبت با یک سرباز در سنگر پرداختم که گفت: “برای چه به اینجا آمده‌اید؟ چشم یک گردان به شماست. اینجا خطرناک است، برگردید”.

وی ادامه داد: در حین صحبت بودیم که سرم را از خاکریز بیرون آوردم و گفتم از منطقه مسئولیت برایم تعریف شده و همه باید انجام وظیفه کنیم که در همان حین به یکباره آن سرباز با صدای بلند، من را در داخل کانال انداخت و متاسفانه خودش از ناحیه کتف راست مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفت؛ درواقع خوش را سپر حفاظت از من قرار داد.

فرمانده دوران دفاع مقدس اضافه کرد: آن سرباز را به بیمارستان فرستادیم، بعد از سه ماه که درمان شد نیز نامه دادم که بعد از این در پادگان قزوین خدمت کند اما پس از دو ماه دیدم که دوباره با اختیار خود به منطقه آمده است. به او گفتم که به چه علت دوباره به اینجا آمدی؟ که با گریه گفت: “وقتی صحنه‌های جنگ و جبهه به ذهنم می‌آید، نمی‌توانم آرام و بی‌تفاوت بنشینم”. و همان سرباز پس از چند ماه به درجه رفیع شهادت رسید.

این پیشکسوت ارتش درباره خاطرات شیرین دوران خدمتش بیان کرد: علی رغم اینکه برخی تصور دارند که نظامی‌ها افراد خشک و خشنی هستند اما اصلا اینطور نبوده و نیست چراکه سربازان و فرماندهان در زمان جنگ هم در بسیاری از فرصت‌ها که منطقه آرام بود، با یکدیگر شوخی‌های پسندیده‌ای می‌کردند و می‌خندیدند تا فضای دوستانه و صمیمی در آن شرایط در بین آن‌ها برقرار شود.

واحدی در پایان با اشاره به وظیفه مسئولین و مردم در شرایط کنونی کشور گفت: مردم و مسئولین باید با نگرش به اهداف پلیدی که مستکبرین در این اوضاع و در پشت پرده نسبت به کشور ما دارند، نیز در همه زمینه‌ها با برنامه‌ریزی حرکت کنند و در برابر توطئه‌های دشمن آگاه باشند.

انتهای پیام/ ۱۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار