یادگیری صحیح تکنولوژی‎‌های روز در کنار الفبای مادری
کد خبر: 98620
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۱
کارشناس روانشناسی تاکید کرد:
شاخص : کارشناس روانشناسی با تاکید بر عدم ایجاد بستر مناسب برای استفاده از اینترنت گفت: اگر با همکاری آموزش و پرورش و رسانه های جمعی بتوانیم مسیر صحیح را برای کودکان و نوجوانان فراهم کنیم دیگر نیازی نیست نگران بی راهه رفتن فرزندانمان باشیم.

حمید صاحبی صبح امروز در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص اثرات مخرب شبکه‌های مجازی بر خانواده‌ها، اظهار کرد: شبکه‌های ارتباط جمعی و سایل الکترونیکی دارای نکات مثبت و منفی هستند در این راستا خانواده نقش موثر و مهمی در جهت‌دهی و مدیریت شبکه های اجتماعی ایفا می کند.

کارشناس روانشناسی با اشاره به پیشرفت تکنولوژی در جهان امروز گفت: کاربردهای مفید اینترنت در زمینه های مختلف زندگی بر کسی پوشیده نیست به طوری که وجود اینترنت در زندگی امروزی جوانان، نوجوانان و حتی کودکان بسیار حائز اهمیت است.

جذابیت‌های فضای مجازی را نمی توان کتمان کرد

این روانشناس بیان کرد: متاسفانه اینترنت مانند اکثر تکنولوژی‌ها بدون وجود بستر مناسب و فرهنگ‌سازی وارد کشور شد همانند تلفن‌های تصویری که به دلیل استفاده ناصحیح از دسترس عموم خارج شد.

صاحبی با اشاره به جذابیت‌های اینترنت برای جوانان، توضیح داد: جذابیت‌های فضای مجازی را نمی توان کتمان کرد و از آنجا که کشور ما در استفاده از اینترنت مانند کودک‌نوپا در دودهه اخیر است اکثر جوانان به طور خواسته یا ناخواسته به سمت این جذابیت‌ها کشیده می‌شوند.

وی با بیان اینکه جوانان تشنه اطلاعات روز دنیا هستند، ابراز کرد: باتوجه به اینکه کشور مرجعی برای سیراب کردن جوانان ندارد عملاً آنها به سمت اینترنت ترغیب می شوند و این موجب نامتوازن شدن استفاده از اینترنت در برابر شبکه آموزش می‌شود.

کارشناس روانشناسی با تصریح بر اینکه به جای پاک کردن صورت مسئله باید به دنبال راه‌حلی برای رفع آن باشیم، افزود: در جامعه امروزی  باید برای جوانان جذابیت ایجاد کنیم چراکه هیچ کاری غیر ممکن نیست و باید به دنبال راهکار مناسب باشیم.

عدم ایجاد بستر مناسب جهت استفاده از اینترنت برای کودکان

این روانشناس با اشاره به عدم ایجاد بستر مناسب جهت استفاده از اینترنت برای کودکان گفت: اینترنت در کودکان ۹ تا ۱۳ سال تاثیر مخرب دارد و بیشتر به سمت بازی‌های رایانه‌ای می روند به طوری که کودکان از همان ابتدا پرخاشگر شده و این معضل ریشه در آموزش غلط دارد.

صاحبی با بیان اینکه عوامل مخرب و منفی اینترنت بیشتر از فواید آن برای کودکان است افزود: عدم مدیریت خانواده‌ها در استفاده  کودکان از  شبکه‌های مجازی، روابط غیر معقول و گاهی خطرناک با افراد ناشناس را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه اینترنت برای مصارف مهم تدوین شده است، اضافه کرد: جوانان باید در راستای رقابت در زمینه علم و صنعت از شبکه مجازی استفاده کنند.

images

این روانشناس با اشاره به نقش خانواده در مدیریت استفاده از شبکه‌های اجتماعی، گفت: ایجاد امکانات لازم جهت استفاده فرزندان و عدم مدیریت تکنولوژی آسیب‌زا است در نتیجه محدودیت اینترنتی راهکار مناسبی نیست.

صاحبی با تاکید بر ایجاد محدودیت اینترنتی برای کودکان زیر ۶ سال گفت: کودکان باید در کنار یادگیری الفبای مادری  فرهنگ درست استفاده کردن از تکنولوژی‌های روز را هم بیاموزند و باید از دوره ابتدایی با فراهم کردن اینترنت برای کودکان طریقه استفاده را بیاموزند.

وی با اشاره به نقش موثر آموزش و پرورش در فرهنگ سازی خاطرنشان کرد: بسترسازی و پایه‌گذاری استفاده از اینترنت در کودکان بسیار مهم است و بهترین راه‌حل مبارزه با اعتیاد به شبکه‌های مجازی فراهم کردن امکانات اینترنت در کنار آموزش صحیح است.

صاحبی در انتها اضافه کرد: با همکاری آموزش و پرورش و رسانه های جمعی می توان بستر و مسیر صحیحی را برای کودکان و نوجوانان فراهم کرد.

انتهای پیام/۱۰۰۳/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار