ایران به قطب پتروشیمی جهان تبدیل می‌شود / توسعه کشور در گرو سرمایه گذاری خارجی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 112181
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۲۷
شاخص : معاون وزیر نفت: به سبب مزیتی که کشور در محصولات پتروشیمی دارد با همکاری شرکت‌های معتبر و صاحب نام خارجی می توان کشور را به قطب پتروشیمی جهان تبدیل کنیم.

به گزارش شاخص: مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری در خصوص آخرین وضعیت این شرکت اظهار داشت: محصولات پتروشیمی در دولت یازدهمو بهره برداری از طرح‌های تبه لحاظ تناژ ۱۵٫۵ درصد و به لحاظ صادرات ۴۶ درصد رشد داشته‌ است.وی افزود:مجموع ظرفیت تولیدی خت جمشید ماهشهر، لرستان، اسید سولفور‌یک ارومیه، فاز دو کاویان، اوره و آمونیاک مرودشت، اتیلن مروارید و پلی اتیلن مهاباد حدود ۴ میلیون تن رشد داشته است.

شاهدایی یادآور شد: تا پایان سال ۶ هزار و ۵۰۰ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی کشور اضافه خواهد شد که ارزش آن ۴ هزار و ۵۰۰ میلیون یورو است.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص طرح‌های که در نیمه اول سال آینده به بهره برداری خواهد رسید نیز گفت: فاز اول پتروشیمی بوشهر تولید متانول، اتان و شیرین سازی، اولفین ایران، مخازن عسلویه، متانول مرجان،  پتروشیمی کاوه و پتروشیمی صدف تا نیمه اول سال ۹۶ به بهره برداری خواهد رسید کما این که در حال حاضر نیز این پروژه‌ها در مراحل پایانی خود هستند.
معاون وزیر نفت افزود: با به مدار آمدن این پروژه‌ها ۷ هزار تن دیگر به ظرفیت تولید پتروشیمی اضافه خواهد شد  و ارزش طرح‌های یاد شده بالغ بر دو هزار میلیون یورو است.
شاهدایی  با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی نیازمند سرمایه گذاری بالایی است، افزود:دولت توانایی تامین مالی تمامی پروژه‌ها را ندارد و تمهیداتی اندیشیده شد تا ضمن تثبیت نرخ خوراک هاب‌های جدیدی نظیر مناطق ویژه ایجاد تا مراودات با مجامع بین المللی افزایش و سرمایه گذاری روند صعودی به خود بگیرد.
وی یادآور شد: هاب‌های ایجاد شده نظیر عسلویه و ماهشهر گسترش خواهد یافت و از مناطق جدید می‌توان به چابهار، انرژی پارسیان و منطقه جاسک اشاره کرد.
شاهدایی با اشاره به  برنامه های راهبردی شرکت متبوعش در جهت توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: با راه‌اندازی ستاره خلیج فارس LPG بیشتری تولید خواهد شد که این امر توسعه صنعت پتروشیمی را تسهیل می‌کند. همچنین با راه اندازی طرح‌های پیشرو ظرفیت نصب شده در کشور از ۶۰ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن و تا ۱۰ آینده به ۱۴۰ میلیون تن خواهد رسید.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: به سبب مزیتی که کشور در محصولات پتروشیمی دارد  با همکاری شرکت‌های معتبر و صاحب نام خارجی می توان کشور را به قطب پتروشیمی جهان تبدیل کنیم.
وی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته با شرکت‌های خارجی نیز اظهار داشت: در حال حاضر با دو شرکت توتال و لینده برای همکاری طرح‌های پیش رو تفاهم نامه امضا کرده‌ایم .

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار