ایران خواستار ارتباط با جهان در حوزه فرهنگی است/ مطالعه و آگاهی، لازمه گفتگوی موثر با جهان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57928
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۳:۴۸

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با بیان اینکه مطالعه، لازمه گفتگوی موثر در دنیا است، گفت: ایران علی رغم داشتن پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی خود خواستار ارتباط و گفتگو با جهان است.

 به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، مهدی احمدی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در نشست «قزوین، شهر مینودری» در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که بعد از ظهر چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه برگزارشد به تفصیل شعار امسال نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

وی بیان کرد: کتابخوانی به عنوان راهی برای گفتگو با جهان است و اگر پیشینه و تاریخ کشورمان ایران را در کتب تاریخی مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که هیچ زمانی نبوده که ایران در ارتباط با جهان نباشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه ایران با وجود تمام چالش‌های موجود به گفتگو با جهان نشسته است، افزود: شاید بعضا اینگونه حرفا بوی اغراق بدهد اما ایران علی رغم داشتن پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی خود خواستار ارتباط و گفتگو با جهان است.

احمدی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را نمایش‌دهنده تمدن و قدمت تاریخ ایران، دانست و تصریح کرد: منشأ گفتگو، آگاهی است و تمام کتب تاریخی و اشعار به جامانده از اندیشمندان ایرانی نشان دهنده یک دوره تاریخ تمدن بشری است.

وی ادامه داد: امیدوارم کتاب و کتاب‌خوانی بتواند بهانه‌ای برای گفتگوی ایران با جهانیان و نمایش فرهنگ و غنای تاریخی ایران همچون گذشته در دنیا باشد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به اینکه هنرمندان ایرانی در تمام دنیا شناخته شده‌اند، عنوان کرد: باعث افتخار و سربلندی مردم است که خوشنویسی ایرانی با هنر خود در کشوری دیگر باعث اعجاب و تحیر مردم می شود.

احمدی با بیان اینکه کتاب‌خوانی یکی از راه‌های موثر گفتمان فرهنگ‌ها و تمدن‌هاست، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مسیری را برای ورود سفرای کشورهای مختلف جهان گشوده که می‌توان راه مناسبی برای بسط و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی کشور باشد.

وی با افتخارآمیز خواندن فروش بسیار حیرت‌آور کتب مولانا و سعدی و حافظ در کشورهای اروپایی، ابراز کرد: فروش این کتب مصداقی حقیقی از غنای فرهنگی ایران در میان کشورهای جهان است.

این مقام مسئول اضافه کرد: آثار مولانا می تواند نماینده و معرف مناسبی برای گفتگو با جهان و تحقق شعار امسال نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در قالب “خواندن، گفتگوی جهان” باشد.

احمدی با تاکید بر اینکه مطالعه و آگاهی شرط لازم برای گفتگوی با جهان است، گفت: هیچ فرهنگی غنی مطلق و یا فقیر مطلق نیست بلکه تمام فرهنگ‌ها دارای نقاط ضعف و قوتی هستند که می توانند با تعامل و گفتگو با یکدیگر درصدد ارتقا سطح آن در جامعه خود برآیند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: امیدواریم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان مهمترین اتفاق فرهنگی کشور بتواند مسیری را برای عرضه اندیشه‌های ناب در جهان بشری با ظرفیت‌های بالا باز کند.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار