ایران در حال ورود به پدیده سالمندی/ عملکرد دولت در افزایش جمعیت کشور ضعیف است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 103012
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
دبیر انجمن پزشکان قزوین عنوان کرد:
شاخص : دبیر انجمن پزشکان با بیان اینکه جوامع دارای بیش از 7درصد سالمند در معرض خطر پیری هستند،گفت: با ادامه سیاست کاهش جمعیت کشور پیش‌بینی می‌شود در سال 1400 این میزان به 14درصد و در سال 1480به 35درصد برسد.

فاطمه محمدبیگی دبیر انجمن پزشکان قزوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به مطالعات خود در زمینه جمعیت اظهار کرد: آگاه سازی اقشار مختلف به ویژه نخبگان، جریان‌سازی و گفتمان در زمینه افزایش جمعیت به عنوان رکن پیشرفت و باقی ماندن تمدن اسلامی، ایرانی باید مورد توجه قرارگیرد.

وی با بیان اینکه جامعه در حال ورود به پدیده سالمندی است، اذعان داشت: جوامعی که دارای بیش از ۷ درصد سالمند باشند در معرض خطر پیری هستند و در حال حاضر ایران دارای ۸ درصد سالمند است.

دبیر انجمن پزشکان قزوین افزود: با ادامه این روند پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۴ درصد و در سال ۱۴۸۰به ۳۵ درصد برسد.

این مسئول در ادامه بیان کرد: افراد بالای ۶۰ سال که توانایی تولید مثل و کار نداشته و نیازمند احترام و مراقبت‌های درمانی‎اند به عنوان قشر سالمند تلقی می‌شوند.

محمدبیگی با بیان اینکه افزایش تعداد سالمندان بار اقتصادی بالایی برای جامعه به همراه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: با کاهش جمعیت که از سوی سازمان ملل نیز پیش بینی شده در آینده شاهد جامعه‌ای ۳۵ میلیون نفری خواهیم بود که حتی برای تامین نیروی کار نیاز به ورود نیروی انسانی غیر بومی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ایران تنها کشور دارای جایزه جهانی کاهش جمعیت است، عنوان کرد: تاکنون ۲/. درصد افزایش جمعیت در کشور محقق شده و اجرای سیاست افزایش جمعیت بسیار سخت و زمان‌بر است و این در حالی‌ست  که روند کاهش جمعیت تنها ظرف مدت ۱۵ سال به طول انجامید.

دبیر انجمن پزشکان قزوین با بیان اینکه نیروی انسانی بزرگترین سرمایه هر جامعه‌ است، توضیح داد: فرانسه به عنوان یک کشور توسعه یافته که تنها یک سوم وسعت خاک ایران را دارد سیاست کاهش جمعیت را همانند ما اجرا نکرده و این در حالی است که ایران از لحاظ منابع و معادن غنی‌تر است.

این مسئول با تاکید بر اینکه با کاهش جمعیت میزان متوسط هوش نیز کاهش می‌یابد، تصریح کرد: عدم تمایل نخبگان به ازدواج و فرزندآوری باعث کاهش متوسط آی کیو در ایران شده است.

محمدبیگی با بیان اینکه اقتصاد ارتباط واضح و مستقیمی با جمعیت ندارد، گفت: علل کاهش فرزندآوری بحثی چند فاکتوری است که به فرهنگ و نگرش والدین وابسته است.

وی اضافه کرد: فرهنگ غلط لذت طلبی، خود محوری، اشتغال افراطی، مدگرایی و رسوخ فرهنگ غربی از عوامل کاهش جمعیت است.

دبیر انجمن پزشکان قزوین با اشاره به اینکه کاهش جمعیت در کشورهای اسلامی از اهداف دشمنان است، عنوان کرد: یهودیان با افزایش جمعیت خود می‌خواهند حکومت نامرئی خود را بر جهانیان تحمیل نمایند و مردم به ویژه نخبگان باید از جنگ جمعیتی آگاه باشند.

این مسئول در ادامه اضافه کرد: امتیاز مثبت جامعه ما ولایت پذیری است و همان طور که مردم پیرو احکام پیشگیری در دهه ۶۰ بودند امروز نیز باید در خصوص افزایش جمعیت با مراجع پیش روند.

محمدبیگی با اشاره به اینکه اقشار مذهبی افزایش جمعیت را به عنوان فاکتور مهم نگهداری و حفاظت از انقلاب و پیشرفت کشور مدنظر دارند، ابراز کرد: افزایش جمعیت یک جریان انقلابی از سوی مردم است و سیاست‌های دولت در این راستا ضعیف بوده و انتظارهای حمایتی از سوی دولت و مجلس محقق نشده است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت به عنوان متولی امر سلامت خانواده نیازمند کار و پژوهش علمی است، ابراز کرد: وزارت بهداشت تلاش‌هایی در راستای افزایش جمعیت داشته اما به دلیل روشن نبودن سیاست‌ها پیشرفت چندانی نداشته است.

دبیر انجمن پزشکان در پایان افزود: سیاست گذاری دولت در راستای ارائه تسهیلات تشویقی و یارانه‌ها به خانواده‌های پرجمعیت می‌تواند در این امر راه گشا باشد.

انتهای پیام/۷۰۰ ‌

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار