ایران در ساخت سانتریفیوژ خودکفا شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 112190
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۳۶
شاخص : با ساخت ۳ سانتریفیوژ برای تهیه واکسن کشور ما در ساخت سانتریفیوژ خودکفا شد.

به گزارش شاخص: مصطفی قانعی در نشست خبری در ارتباط با رونمایی از سانتریفیوژ و نصب آن برای تهیه واکسن اظهارداشت: خوشبختانه کشور ما در موقعیتی است که در ۲ بخش بیوتکنولوژی فعال است. یک بخش در تولید انبوه دارو و بخش دیگر در حوزه خالص‌سازی است.

وی با اشاره به اینکه در بخش خالص‌سازی در زمینه سانتریفیوژ مشکل داشتیم، گفت: در موضوع برجام از طریق کشورهای در حال مذاکره اعلام شده بود که اگر ایران بخواهد سانتریفیوژ بخرد باید این مسئله را به کارگروه اعلام کند و همه باید در این کارگروه رضایت دهند.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه تولید واکسن نیاز به سانتریفیوژ داشت، گفت: سال گذشته ۲ سانتریفیوژ را با همکاری سازمان انرژی اتمی در کشور تولید کردیم که یکی از آنها سانتریفیوژ اولترا و دیگری توبولار است.

قانعی با بیان اینکه سانتریفیوژ توبولار در انستیتو پاستو نصب شد، گفت: این سانتریفیوژها از نوع خارجی بهتر بوده و امیدواریم سانتریفیوژ اولترا نیز در بخش ساخت واکسن ویروسی به زودی نصب شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران در مورد سانترفیوژ زونال گفت: این سانتریفیوژ از نوعی بوده که تاکنون هیچ کشوری به ایران نفروخته و در کشور نیز تولید نشده بود که خوشبختانه اکنون در داخل کشور با همکاری سازمان انرژی اتمی موفق به تولید آن شده‌ایم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر در تهیه و تولید سانتریفیوژ جهت تهیه واکسن و خالص‌سازی آن خودکفا شده و هیچ مشکلی نداریم.

قانعی گفت: سانتریفیوژ اولترا برای خالص‌سازی واکسن‌های ویروسی، سانتریفیوژ توبولار برای خالص‌سازی واکسن‌های باکتریایی و سانتریفیوژ زونال در ارتباط با جداسازی قطعه‌ای از باکتری در تهیه واکسن استفاده می‌شود که خوشبختانه همه این موارد با همکاری انرژی اتمی و انستیتو پاستور ایران تولید شده است.

منبع: فارس

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار