ایران پیشگام راه اندازی طرح شتابگر در خاورمیانه - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56272
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۴۷
مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادین کشور اعلام کرد
شاخص : مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادین کشور در قزوین گفت: با راه‌اندازی شتابگر ملی به عنوان اولین کشور خاورمیانه صاحب شتابگر خواهیم شد.

به گزارش سرویس علم و فناوری شاخص، محمدجواد لاریجانی در نشست با جمعی از پژوهشگران استان قزوین، اظهار کرد: طرح شتابگر ملی به عنوان یکی از بزرگترین طرح های علمی کشور در قزوین راه‌اندازی می‌شود.

مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادین کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شتابگر ملی به عنوان اولین کشور خاورمیانه صاحب شتابگر خواهیم شد، تاکید کرد: شتابگر ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای نوری بسیار درخشنده راه را برای انجام تحقیقات رشته های مختلف هموار می کند.

این مسئول با اشاره به طرح شتابگر ملی که در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در حال اجراست، تصریح کرد: این طرح از لحاظ ابعاد چند برابر رصدخانه ملی است. شتابگر ملی که در مجاورت دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین کاربردی‌های بسیار متنوعی در حوزه‌های مختلف علمی از فیزیک و الکترونیک تا کشاورزی و داروسازی خواهد داشت.

لاریجانی اضافه کرد: شتابگر ملی در قزوین تاسیس شده و موجب جهش های عظیم علوم و فنون در یک بازه زمانی ده ساله خواهد شد.

وی در انتها اعلام کرد: تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار به این طرح اختصاص داده شده، اما این طرح برای تکمیل در مراحل نهایی به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار