ایمیل‌بازی «جان» و «جواد»!/ ظریف چه چیزی را پنهان کرده بود؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 91269
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۲۵
شاخص : ظریف در گفتگو با «صدا» در حالی از ایمیل‌بازی‌هایش با جان کری پرده برداشت، که پیشتر مکرراً هرگونه گفتگو با مقامات ایالات متحده را پیرامون موضوعات غیرهسته ای از بیخ و بن تکذیب کرده بود.

”   : شاخص نیوزبا کری تبادل ایمیل دارم”، این بخشی از مصاحبه ظریف با هفته نامه صدا بود که نشان می‌داد ارتباطات ظریف و کری تنها به تماس تلفنی برای آزادی ملوانان آمریکایی ختم نشده و “ایمیل بازی” آنان حتی پس از اتمام مذاکرات هسته ای علی الدوام ادامه دارد! پیشتر و در تمام دو سال گذشته گاه و بی‌گاه اخبار و گمانه زنی‌های دیگری پیرامون باز شدن پای موضوعات نه چندان هسته ای(!) در مذاکرات محرمانه‌ی ظریف-کری منتشر شده بود، که البته عموماً با موضع‌گیری‌هایی از جنس تکذیب و حاشا از سوی مقامات دولتی همراه بوده است. پیشترها مسئولین دستگاه دیپلماسی و در راس آن آقا محمد جواد ظریف، مکرراً ادعا کردند مذاکره با امریکا صرفاً در رابطه با موضوع هسته ای صورت می‌گرفته است. با این همه احتمالاً این نخستین باری است که به صورت رسمی وجود مذاکرات غیرهسته ای دولت روحانی با ایالات متحده از سوی آقای وزیر خارجه تأیید می‌شود. یک تأییدیه که صحت و سقم تکذیبیه‌های گذشته‌ی وزارت خارجه را زیر سؤال می برد، اما داستان محرمانه‌های ظریف با کری چیست؟ آیا وزارت خارجه در تمام این مدت دروغ می‌گفته است؟! و آیا این مذاکرات تا کنون دردی از دردهای مردم دوا کرده است؟

یمن، جیسون، ملوانان و باقی قضایا …!

گفت‌وگوی اخیر ظریف با هفته نامه صدا ابعاد جدیدی از آن چه در دو سال گذشته پشت درهای بسته می‌گذشت، نمایان کرده است. ظریف در این مصاحبه برخلاف ادعاهای پیشین خود از رایزنی‌های صورت گرفته در ارتباط با جنگ یمن در دور دوم مذاکرات لوزان پرده برداشته است. مذاکراتی که آنچنان که ادعا کرده اگر کارشکنی عربستان نبود، شاید حتی به نتیجه می‌رسید!

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره ماجرای مشکوک آزادسازی جیسون و رفقا آن هم همزمان با روز اجرای برجام، اظهار کرده است که مجوز رایزنی‌ها برای تبادل زندانیان از یک سال قبل صادر شده بود. ظریف هم‌چنین در فراز دیگری از سخنانش میان اوباما و بوش تفاوت قائل شده و گمان می‌کند برخی تعدیل یا تغییر دیدگاه‌ها در طرف آمریکایی انجام شده است.

چندی پیش تماس مستقیم ظریف و کری برای آزادی ملوانان آمریکایی نیز با توجه به پایان یافتن مذاکرات هسته ای موجبات برانگیختن انتقاداتی را فراهم آورد و این سوال در افکار عمومی به وجود آمد که خط ارتباطی بین این آقایان وزرا دقیقاً تا چه زمانی برقرار خواهد بود؟! بدتر اما اینکه این ارتباطات صرفا! به یک تماس ساده تلفنی ختم نشده و ظریف در هفته نامه صدا گفته با جان کری تبادل ایمیل هم دارد. به نظر می‌رسد با همین دست-فرمان همین روزها ظریف اعلام کند مثلاً توییتر کری را فالو کرده و یا حتی با جان در «پی. وی» چه حرف‌ها دارد!

همیشه پای یک فریدون در میان است!

از سوی دیگر جان کری با اشاره به این که تبادل زندانیان ایرانی و امریکایی بدون آزادی مادر و همسر جیسون رضائیان، با مشکل مواجه می‌شد، گفته: ‌به لطف ظریف که خیلی سریع اقدام کرد، حجم زیادی از کار بسیار سریع انجام شد، چند نفر دیگر نیز در این فعال شدند از جمله برادر رئیس‌جمهور (حسین فریدون)!

مذاکرات در موضوعات غیرهسته ای با آمریکایی‌ها در حالی صورت می‌گرفت که نه تنها کمترین اشتراک منافعی میان ایران و ایالات متحده وجود ندارد، بلکه راهبردهای دو کشور در نقطه مقابل یکدیگر تعریف می‌شود. ایران در منطقه به دنبال ثبات و استقلال ملت‌ها است در حالی که آمریکا گسترش ثبات و ناامنی را تنها راه مهار عمق استراتژیک انقلاب اسلامی در غرب آسیا می‌داند. استیصال آمریکایی‌ها در قبال بیداری اسلامی و هم‌چنین تضعیف روزافزون رژیم صهیونیستی، موجب شده آن‌ها بیش از پیش آرزوی مذاکره با ایران را در سر داشته باشند تا شاید از این طریق دریچه‌ای را برای نفوذ دوباره در امورات این سرزمین پیدا کنند.

تداوم دشمنی آمریکایی‌ها با کشورهای عضو محور مقامت و تقویت تروریست‌ها در منطقه به وضوح نشان دهنده این است که امیدوار بودن به تغییر رفتار و راهبرد آمریکا بر اساس چند اظهار نظر مقامات این کشور چیزی جز ساده انگاری و سهل اندیشی نیست.

مذاکراتی مستقل از مردم و دردهایشان

از سوی دیگر ارتباط با آمریکا در موضوعات غیرهسته ای در حالی تداوم یافته است که مردم هنوز کوچک‌ترین اثر مثبتی از مذاکرات هسته ای ندیده اند و گشایشی در وضع معیشت آنان حاصل نشده است. این در حالی است که طی دو سال اخیر تمام مشکلات کشور به بحث تحریم‌ها گره زده شده و مذاکره هسته ای تنها راه نجات معرفی شده بود. لذا این سوال به وجود می آید که آیا رفاه عمومی و بهبود وضع اقتصادی به بخش فراموش شده برنامه‌های مسئولین دولتی تبدیل شده است و یا آنان حل مشکلات را در گرو رابطه با آمریکا می‌دانند؟

نادیده گرفتن آشکار مصالح ملی در حالی صورت می‌پذیرد که صالحی نیز در مصاحبه اخیر خود با ان بی سی گفته است مذاکرات مستقیم با آمریکا در عمان با شرط  این که صرفا در موضوع هسته ای باشد، آغاز شد.

حال باید دید غَش مسئولین به غرب تنها به ارتباط ظریف و کری،  جلسه رسمی زیر سم مجسمه اسب فاتح ایران، احیای خط تولید رو به تعطیلی ایرباس ای۳۸۰، اشتغال زایی برای کارگران کارخانه پژو در فرانسه و لطمه بر پیکر اقتصاد مقاومتی محدود می‌شود؟! یا باید منتظر ابعاد جدیدی از اقدامات دولت بود!

منبع : خبرگزاری دانشجو

انتهای پیام/۱۴۰۴/د

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار